MENÜMENÜ
 
 
AVM ve zincir marketlere karşı esnaf desteklenmeli
AVM ve zincir marketlere karşı esnaf desteklenmeli

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, adı ve sermayesi küçük olsa da esnaf ve sanatkarın, üretim, istihdama katkısı, sağladığı katma değer ve köklü yapısıyla ülke ekonomisinin temel taşı olduğunu söyledi.

Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Kilis ESOB) Başkanı Şevket Memiler, Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar, çözüm önerileri, esnafın genel durumu gibi konuların ele alındığı ziyarette Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, özellikle AVM'lerin sayısındaki hızlı artış ve her mahallede birden fazla zincir marketin açılması esnaf ve sanatkarın rekabet kabiliyetini yok ettiğini dile getirdi.

Günlük kazanıp, günlük harcayan esnaf ve sanatkarın, devasa bütçelere sahip, büyük bir kısmı yabancı sermaye ortaklı AVM ve zincir marketlerle rekabet etmesinin mümkün olmadığının altını çizen Birlik Başkanı Niyazi Göger, bu nedenle esnaf ve sanatkarın kalkınmasının elzem olduğuna işaret etti.

Başkan Niyazi Göger, "Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik istikrarın olmazsa olmazı esnaf ve sanatkardır. Bu nedenle esnaf ve sanatkarımızın güçlenmesi gerekmektedir. Bu da ancak, perakende piyasasının yeniden düzenlenmesi, AVM ile zincir marketlerin açılma, çalışma esaslarının yeniden belirlenmesi ve sattıkları ürün çeşitliliğine sınırlama getirilmesi ile mümkündür. Bunun için yapılacak olan bellidir. Öncelikle AVM ve zincir marketlerin çalışma saatleri yeniden belirlenmeli, açılış saatleri 10:00'a kapanış saatleri ise en geç 19:00 olacak şekilde düzenlenmeli, hafta sonlarında bir gün tatil edilmelidir.

Ayrıca yerel yönetimler bir AVM ya da zincir markete açılma izni vermeden önce kentin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin görüşlerine başvurmalıdır. Kent merkezinde AVM'lere imar ve ruhsat verilmemeli, zincir marketlere ise nüfus kriterleri dikkate alınarak ruhsat verilmelidir. Petrol istasyonlarını örnek verecek olursak hiçbir yerde yan yana iki petrol istasyonu göremezsiniz. Aralarında belirli bir mesafe bulunmak zorunda. Ama aynı mahallede iki bazen üç market açılabiliyor. Petrol istasyonlarında olduğu gibi, zincir marketlere de nüfusun yanında, mesafe kriteri getirilebilir" diye konuştu.

Bu ve benzeri bir çok sorunla ilgili projelerinin hazır olduğunu, çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, "Bizim önceliğimiz esnaf ve sanatkarımızın kalkınmasına öncülük etmek. Diğer illerimizde esnafımıza hizmet veren Birliklerimizle ortak hareket eder, kamu kurum ve kuruluşları işbirliği içerisinde olursak tüm sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Kilis ESOB Başkanı Şevket Memiler de Başkan Niyazi Göger'in tespitlerinin doğru ve isabetli olduğuna dikkati çekerek, esnaf ve sanatkarın kalkınmasına yönelik geliştirecek her projede ortak hareket edebileceklerini ifade etti.

Fotoğraf Galerisi

ADANAESOB | Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği | Copyright © 2020