MENÜMENÜ
 
 
AHİLİK TÜRK MİLLETİNİN KÜLTÜR HAZİNESİDİR
AHİLİK TÜRK MİLLETİNİN KÜLTÜR HAZİNESİDİR

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanımız Niyazi Göger, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Ahiliğin, Türk milletinin önemli bir kültür hazinesi olduğuna dikkati çekti.

Bu yıl 35’incisi düzenlenecek olan Ahilik Haftası kutlamaları 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 12 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 09:30’da tertip komitesi tarafından Atatürk Parkı’nda anıta çelenk sunumuyla başlayacak olan kutlamalar 13 Eylül 2022 saat 18:00’da Büyüksaat Ziyapaşa Parkı’nda kaftan giyme töreni ve Ahi pilavı ikramıyla devam edecek.

35. Ahilik Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Adana ESOB Başkanımız Niyazi Göger, esnaf ve sanatkarların, Adanalıların Ahilik Bayramını kutlayarak, tüm vatandaşları kutlamalara katılmaya davet etti.

Tarihi binilerce yıl öncesine uzanan Ahiliğin, Türk milletinin en önemli kültür miraslarından birisi olduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, Ahilik geleneğinin; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın, sanatla birleşmiş hali olduğunu dile getirdi.

Öznesi insan olan Ahiliğin, halka dönük bir kurum olduğuna işaret eden Başkanımız Niyazi Göger, “Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Bugün modern yaşamı düzenleyen kuralların temeline baktığımızda Ahiliğin izlerini rahatlıkla görebiliriz. Esnaf ve sanatkarımız, işte bu zengin kültürün mirasçılarıdır” dedi.

"Geleneği olmayanın geleceği de olmaz" diyen Adana ESOB Başkanımız Niyazi Göger, "Ahilik prensipleri yüzyıllar boyunca, esnaf ve sanatkârlarımız ve Anadolu insanı için bir rehber olmuş, dalga dalga yayılarak Anadolu topraklarını Türk-İslam medeniyetinin merkezi haline gelmiştir. Bu tarihi kültürün modern temsilcileri olarak Ahiliğin taşıdığı milli, dini ve evrensel değerleri yeniden insanlığın hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Ahilik ruhunu ne kadar güçlü tutar, milletimize has bu kültür hazinesini yeni nesillere ne derece doğru ve güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle esnaf  ve sanatkarlarımız başta, aziz Milletimizin, Adanalı hemşehrilerimizin Ahilik Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, tüm vatandaşımızı Ahilik haftası kutlamalarına katılmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

ADANAESOB | Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği | Copyright © 2020