MENÜMENÜ
 
 
Adana’da 8 bin personelle denetim yapılacak
Adana’da 8 bin personelle denetim yapılacak

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger: Adana’nın rengini sarıdan maviye dönüştürmeliyiz

 

Normalleşme sürecinde Covid-19’la mücadele kapsamında Adana genelinde 8 bin personelle Haftalık Tematik Denetim gerçekleştirilecek.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanımız Niyazi Göger, orta risk grubunda yer alan Adana’nın renginin sarıdan maviye dönüşmesi için esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşları sorumlu davranmaya çağırdı. Başkanımız Niyazi Göger, “Normalleşme döneminde elde ettiğimiz kazanımların devam etmesi için hepimiz üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getirmek mecburiyetindeyiz” dedi.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN EK GENELGE

İçişleri Bakanlığı tarafından, normalleşme sürecinde mevcut denetim yapısının daha etkin ve sonuç alıcı olması amacıyla, sürekli, kesintisiz, planlı ve diğer sektörlerin katılımını esas alan Dinamik Denetim Modelini geliştirerek hayata geçirildi. Bu kapsamda 81 ilin valiliklerine ek genelge gönderen İçişleri Bakanlığı, normalleşme sürecinde vaka sayılarının artmasının önlenmesi amacıyla Haftalık Tematik Denetimlerin gerçekleştirilmesi talimatı verdi.

İçişleri Bakanlığının ek genelgesi doğrultusunda Adana genelinde 8 bin personelle, 19 Mart 2021 Cuma (YARIN) günü başlayacak olan Haftalık Tematik Denetimler 25 Mart 2021 Perşembe gününe kadar kesintisiz devam edecek.

Denetimlerde esnaf ve vatandaşların Covid-19’la mücadele kurallarına uyup uymadığı kontrol edilirken, Covid-19’la mücadelede toplumsal duyarlılığı en üst seviyeye taşıyacak çalışmalar da gerçekleştirilecek.

Yeme-içme yerleri ile şehir içi toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimler haftanın her gününü kapsayacak. Denetimlerde rehberlik edici ve vatandaşlar ile işyerlerini kurallara sorumlu davranmaya davet eden bir yaklaşımın sergilenecek.
Denetimlerde, kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari işlem tesisinden imtina edilmeyecek.

 

“DİKKATLİ VE TEMKİNLİ OLMALIYIZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Niyazi Göger, esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşları, Covid-19’la mücadele konusunda devletimizin aldığı tedbirlere hassasiyetle uymaları konusunda uyardı.

Pandemi risk haritasında sarı renk ile kodlanan Adana’nın orta risk grubunda yer aldığına dikkati çeken Başkanımız Niyazi Göger, “Normalleşme sürecinde tedbirlerin esnetilmesiyle hem esnaf ve sanatkarlarımız hem de vatandaşlarımız önemli avantajlar elde etti. Elde ettiğimiz kazanımları kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli davranmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen başta olmak üzere pandemiyle mücadele kurallarını itinayla uygulamalı, hedefimizi Adana’nın sarı rengini maviye çevirmek olarak belirlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

HAFTALIK DENETLEME PROGRAMI

19-25 Mart haftalık konu bazlı tematik genel denetim faaliyetinde günler itibariyle denetlenecek alanlar şu şekilde olacak: 
19 Mart Cuma günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar,
20 Mart Cumartesi günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, cadde, sokak, meydan, sahil bandı gibi yerlerde mesafe ve maske denetimi, AVM'ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler,
21 Mart Pazar günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, otel ve konaklama tesisleri, kayak otelleri ve tesisleri, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler,
22 Mart Pazartesi günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, okullar (yemekhane ve kantinler dahil), okul servisleri araçları,
23 Mart Salı günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, internet kafeler/salonları, ganyan, ı̇ddia ve milli piyango bayileri, berberler/kuaförler/güzellik merkezleri, hamamlar, saunalar, masaj salonları,
24 Mart Çarşamba günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, organize sanayi bölgeleri, fabrika ve üretim tesisleri, halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler
25 Mart Perşembe günü; yeme-içme yerleri, şehir içi toplu ulaşım araçları, kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi, dernek lokali gibi umuma açık yerler denetlenecek.

Faaliyette bulunma süresi farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı gibi yerlerin kurulu olduğu günlerde denetlenecek.

 


 

 

 

ADANAESOB | Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği | Copyright © 2020