MENÜMENÜ
 
 
Vergi borcu yapılandırma başvuruları online yapılabilecek
Vergi borcu yapılandırma başvuruları online yapılabilecek

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanımız Niyazi Göger, Adana Vergi Dairesi Başkanı Ümit Güner'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Başkanvekilimiz Ünsal Perçin'in de hazır bulunduğu ziyarette İnteraktif  Vergi Daireleri üzerinden  online yapılabilen vergi yapılandırmaları başvuruları, vergi uygulamaları, pandemi döneminin ekonomiye yansımaları, esnaf ve sanatkarların genel durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Birlik Başkanımız Niyazi Göger, Adana ESOB'un 48'i il merkezinde olmak üzere toplam 78 esnaf odası ve 50 binin üzerinde kayıtlı faal esnafıyla bölgenin en güçlü mesleki kuruluşlarından birisi olduğuna işaret etti.

Köklü bir geçmişe sahip olan esnaf ve sanatkarın başta vergi olmak üzere devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getiren müstesna bir topluluk olduğunun altını çizen Başkanımız Niyazi Göger, "Ekmeğini alın teri ve bileğinin gücüyle kazanan esnaf ve sanatkarımız günlük kazanıp günlük harcamasına karşın devletimize olan yükümlülüklerini yerine getirme konusunda her zaman hassasiyet göstermektedir. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır anlayışının hakim olduğu esnaf ve sanatkarlarımız, ödedikleri vergilerle de ülkemiz ekonomisine artı değer sağlıyor" dedi.

Vergi Dairesi Başkanlığı ve esnaf teşkilatının bir bütünün ayrılmaz iki parçası olduğuna dikkati çeken Birlik Başkanımız Niyazi Göger, "Bu bağlamda Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak esnaf ve sanatkarlarımızın vergi dairesi başkanlığı ile olan ilişkilerini üst düzeyde tutmak önceliklerimiz arasında. Vergi yapılandırmaları, e-fatura gibi konularda esnaf ve sanatkarlarımızı bilgilendirmek adına Adana Vergi Dairesi Başkanlığıyla sürekli diyalog içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

Ziyaretinden ötürü Birlik Başkanımız Niyazi Göger'e teşekkür eden Adana Vergi Dairesi Başkanı Ümit Güner de, başvuru süreci devam eden “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına” kanunu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Vergi borcu yapılandırma başvurularının devam ettiğini, esnaf ve sanatkarların 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerektiğini dile getiren Güner, pandemi sürecine dikkati çekerek, bu kanundan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlara, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması imkanından faydalanmayı önerdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan İnteraktif  Vergi Dairesi uygulamasından 7/24 faydalanma imkanı bulunduğunu belirten Güner, "www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından kullanıcı kodu ve şifresi bulunan, e-Devlet şifresi bulunan, ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden şifre edinen gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir. Sisteme T.C. Kimlik No/Vergi Kimlik No/Kullanıcı Kodu ve şifre bilgileri ya da e-Devlet şifresi kullanılarak direk ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılabilir" diye konuştu.

Yaşanan salgın hastalık nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımıza elektronik başvuru yöntemlerini kullanmalarını öneren Güner, "Ödemelerde kredi kartı veya banka kartı ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yapılabilmektedir. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 01 Şubat 2021 tarihine kadar yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Adana Vergi Dairesi Başkanlığının çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Ümit Güner,çalışmalarının odağında vergi bilincinin oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulmasının bulunduğunu dile getirdi.

Esnaf ve sanatkarın devletine karşı olan sorumluluklarını seve seve yerine getirdiğine işaret eden Güner, "Esnaf ve sanatkarlarımızın ödediği vergiler gönülden gelen ödemelerdir. Bu nedenledir ki bizler için büyük önem taşıyan esnaf ve sanatkarlarımıza daha iyi hizmet sunmak, sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmaları yapmak adına Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile uyum içerisinde hareket etmeye özen gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

ADANAESOB | Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği | Copyright © 2020