MENÜMENÜ
 
 
Belediyeler özel halk otobüslerini desteklemeli
Belediyeler özel halk otobüslerini desteklemeli

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş, Devletin yasal zemini hazırlamasına rağmen yerel yönetimlerin özel halk otobüslerine yeterli desteği sağlamadığını söyledi. Başkan Soydaş, "Hükümet biz kanunu çıkardık, belediyeler desteklemeli diyor. Belediyeler bütçesinin olmadığını söylüyor" dedi.

TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş özel halk otobüslerinin yolcu gelirine dayalı çalışma modelinin artık yürümediğini ve değişmesi gerektiğini de belirterek İstanbul modelini örnek gösterdi.

 

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kentimize gelen TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (Adana ESOB) özel halk otobüsleri kooperatif başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası Şehit Ömer Halisdemir salonunda gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan aynı zamanda TÖHOB Başkanvekilliği görevini de yürüten Birlik Başkanımız Niyazi Göger, özel halk otobüslerinin kamu görevi üstlendiğini dile getirerek, kent içi ulaşımda yerel yönetimlerin yükünü çektiklerini kaydetti.

Başkanımız Niyazi Göger, "Ülke olarak, millet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte yolcu sayımız azaldı. Esnafımız zarar etmesine rağmen büyük bir fedakarlık göstererek ulaşım hizmetin aksamaması için cebinden harcayarak çalışmaya devam etti" dedi.

 

SİSTEM DEĞİŞMELİ

TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş da konuşmasında ücretsiz yolcu taşımacılığından kaynaklanan sorunlara dikkati çekerek, kent içi toplu taşımacılıkta sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Devletin, özel halk otobüslerinin yerel yönetimlerce desteklenmesi için kanun çıkardığını hatırlatan Başkan Soydaş, "Zor bir süreçten geçiyoruz. Malum pandemi nedeniyle esnafımız zor durumda,  ödemelerini yapamıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın  destekleriyle çıkarılan 7244 sayılı kanun belediyelerin özel halk otobüslerini desteklemelerinin önünü açtı. Ama baktık ki Türkiye'de 81 belediyeden sadece 25i destek vermiş. Diğerleri bizim bütçemiz müsait değil diyor. Belediyeler kendi otobüsleri ne kadar zarar ederse etsin, bir şekilde kaynak bulup devam ediyor. Fakat biz kendi gelirlerimizle bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Esnafımız gerçekten zor durumda acil tedbir olarak da gelir desteğinin arttırılması ve belediyelerce destek sağlanması özelinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık" diye konuştu.

Yaşanan sorunların çözümü için özel halk otobüslerinin yolcu gelirine dayalı çalışma modelinin değişmesi gerektiğine de vurgu yapan Başkan Ercan Soydaş, "Yerel yönetimler toplu taşıma esnafından mucize bekliyor, ancak bu iş artık yolcu gelirine dayalı modelle yürümüyor. Sistem değişikliği kaçınılmaz. Bakınız önümüzde bir İstanbul modeli var. Bu modeli yaygınlaştırmak için girişimlere başlayacağız" şeklinde konuştu.

 

ULAŞIMDA İSTANBUL MODELİ

 İstanbul Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık da İstanbul Belediyesi'yle ortaklaşa hayata geçirdikleri yeni sistemin detayları hakkında bilgilendirmede bulundu. İstanbul'da yolcu gelirine dayalı sistem yerine kilometreye dayalı bir sisteme geçtiklerini kaydeden Başkan Ovacık, "Hak ediş sistemini değiştiriyoruz. Artık kilometre başına para alacağız. Dolayısı ile yeni sistemle hem yolcularımız rahat ve konforlu ulaşım olanağına kavuşacak, hem esnafımızın gelir kaygısı olmayacak, hem de idare planlama yaparken sıkıntı yaşamayacak. Diğer illerde de buna benzer projeler geliştirilebilir" dedi.  

ADANAESOB | Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği | Copyright © 2020