YAPI KREDİ'DEN ESNAFLARA KREDİ DESTEĞİ

 

YAPI KREDİ'DEN ESNAFLARA KREDİ DESTEĞİ

YAPI KREDİ- ESOB, KREDİ PROTOKOLÜ İMZALANDI 


BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK:

ESNAFIMIZIN SEVİNCİ BİZİM MUTLULUĞUMUZDUR”


ADANA – Yapı Kredi Bankası geçen yıl yeniden faaliyete geçen Mobilyacılar Sitesi Şubesi'nde, esnaflara ucuz kredi vermek için Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık ile protokol imzaladı.

Adana ESOB'ta gerçekleştirilen protokol töreninde Birlik Başkanı Kazım Barışık, Birlik Başkan Vekili ve Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Aydın Hür ile Keresteciler Esnaf Odası Başkanı ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Aybay, Yapı Kredi Adana Bölge Müdürü İbrahim Ethem Şenol, Mobilyacilar Sitesi Şube Müdürü Nurhak Özensoy, Kredi Garanti Fonu (KGF) Adana Büro Yöneticisi Atilla Ünal da hazır bulundu.


Törende konuşan ESOB Başkanı Barışık, asli görevinin temsil ettiği topluma faydalı hizmetler yapabilmek olduğuna dikkat çekerek, “Bizler esnafımızın kredi ihtiyacını en uygun şekilde gidermek çabasındayız. Yapı Kredi'de esnaf ve sanatkarımıza talebimize uygun kredi verecekler. Bu protokolü tüm esnaf ve sanatkarlarımıza duyuruyoruz. Tabiki, şartları beğenirlerse alacaklar, mecburiyet yok. Hesabını eniyi bilen, insanın kendisidir. Eğer hesabına geliyorsa, krediye müracat eder ve yararlanır. İş hacmini büyütür, başka işler yapar, banka da kazanır, esnaf ve sanatkarlarımız da kazanır. Biz de bundan mutluluk duyarız. Es nafımızın sevinci, bizim mutluluğumuzdur. Bu imkanı sunan Yapı Kredi yetkililerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum”dedi.


Başkan Barışkı, ekonomik krizle ilgili bir soru üzerine “Kriz ülkemize ilk defa gelmedi. Karamsarlığa kapılarak, yandık, bittik diyerek bir yere varamayız. O zaman bu insanlar niye mücadele ediyor, kredi vermeye çalışıyor. Allah'ın izniyle biz bunu da aşacağız. Büyük Ulu Önder Atatürk'ün buyurduğu gibi, Türk Milleti cesurdur, yüreklidir, olumsuzluklar varsa dahi insan sevgisiyle doludur. Laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Allah'ın izniyle ebediyen var olacaktır. Yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bunların hepsi gelir, geçer. Şu ortamda parası olan acaba ne olacak diye elini cebine atmaya çekiniyor. Önemli olan bi tedirginliğin giderilmesi”diye konuştu.


Yapı Kredi Adana Bölgie Müdürü İbrahim Ethem Şenol da, bankanın genişleyen şube ağıyla, VIP müşteri olarak kabul ettikleri KOBİ müştelerine mümkün olan her il ve ilçede ayrıcalıklı ticari ve bireysel bankacılık hizmetleri sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Şenol, protokol gereği mobilyacı ve keresteci esnafına, aylık 2.30 yerine 2.03 faiz oranıyla, KGF yoluyla gelenlere de 1.89 faiz oranıyla 24 aya varan kredi vereceklerini, limit olarak tavan, taban olmayacağını, müşterinin ihtiyacı ve işyeri durumuna göre değerlendirme yapılacağını ifade etti.


Şube Müdürü Nurhan Özensoy ise, KOBİ'lere daha esnek ve iyi şartlarda anlaşmalar sunmak ve onları yatırım kararlarında teşvik etmek istediklerine dikkat çekerken, finansman yetersizliği nedeniyle üretim geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiremeyen, üretimde kalite ve ürün çeşitleri sağlayamayanlara da özel kredi protokolü anlaşmalarıyla ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Tören sonrası, Yapı Kredi Bölge Müdürü Şenol, Birlik Başkanı Barışık'a teşekkür plaketi verdi.

İmzalanan protokol gereği, Marangoz ve Mobilyacılar Esnafo Odası ile Keresteciler Esnaf Odası'na kayıtlı üye esnaflar, işletme finansmanı gereksinimlerini uygun şartlarla karşılamak üzere, Yapı Kredi'nin sağladığı özel kredi imkanlarından faydalanabilecekler.