VD BAŞKANI TUNALI'DAN ESNAFA 6736 SAYILI KANUN HAKKINDA BİLGİLENDİRME ZİYARETİ...

VERGİ DAİRESİ BAŞKANI TUNALI'DAN ESOB'A ZİYARET...

 

ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANI AHMET TUNALI, 6736 SAYILI KANUN HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPMAK AMACIYLA GELDİĞİ ADANA ESOB'TA BİRLİK BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE ESNAFLAR  TARAFINDAN ÇİÇEKLE KARŞILANDI.

 

TUNALI, ESNAFI BİLGİLENDİRDİ, SORUNLARINI DİNLEDİ...

 

ADANA - Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, Adana ESOB'u ziyaret ederek, oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar ile oda genel sekreterlerine  6736 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Beraberinde, Gelir İdaresi Grup Müdürleri Ahmet Balıkçı, Oya Başak, Kamil Kurt ve Recep Yavuz ile Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası'na gelen VD Başkanı Ahmet Tunalı'yı, Birlik Başkanı Nihat Sözütek, Başkan Vekilleri, Mustafa Göktaş ve Kenan Yılmaz ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Esnaf - Sanatkarlar Odaları Başkanları karşıladı.

 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, VD Başkanı Tunalı'ya çiçek vererek, tüm esnaf - sanatkarları adına  "Hoşgeldiniz" diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  VD Başkanı Tunalı ile Birlik Başkanı Sözütek,  makam odasında kendilerini bekleyen oda başkanları ve oda genel sekreterleri ile de tokalaşarak yerlerini aldıktan sonra 6736 Sayılı Kanun hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Tunalı,  6736 Sayılı Kanunun, 19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren kanunla ilgili çalışmalara başladıklarını bildirdi. 

 

Tunalı, "6736 sayılı kanun ile özetlemek gerekirse vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Biz, esnafımıza büyük önem veriyoruz. Bilgilendirmelerde sizleri çok önemsiyoruz. e-devlet konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasındayız. Size tavsiyemiz, öncelikli olarak internet üzerinden gib.gov.tr'ye girerek borcunuz var mı yok mu,  onu sorgulayın. Ondan sonra da kanunun sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz. Kanun öncelikle kesinleşmiş borçlara düzenleme getiriyor. SGK primleri, belediyelere olan borçlar, kooperatiflere olan borçlar, bazı bakanlıklara olan borçlar, bazı idari para cezaları gibi çok konuda borçlar yapılandırma kapsamında. Kanun borçlu mükelleflerimize çok büyük avantajlar sağlıyor. Borçlarını yapılandırdıkları takdirde ödeme planından sağladığı avantajları görebilirler"dedi.

Birlik Başkanı Sözütek de, Vergi Dairesi Başkanı Tunalı'nın, her zaman esnaf ve sanatkarlara yakın ve yardımcı olduğunu belirterek, sorunlarının çözümü konusundaki desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Sözütek, "6736 sayılı kanun üyelerimize,  ayrıcalıklar ve avantajlar sağlamaktadır. Bu kanuna sahip çıkacağız, esnaf ve sanatkarlarımıza aydınlatıcı bilgiler vereceğiz.  Borçların yapılandırılmasından,  en üst noktada yararlanmak esnaf - sanatkarlarımızın da lehine olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Toplantıya katılan esnaf ve sanatkar odaları başkanları ile genel sekreterleri, Başkan Tunalı'ya, NACE kodları, kayıt dışılık ve haksız rekabetler konusundaki şikayetlerini dile getirerek makul çözüm talebinde bulundular. Tunalı da, yasal çerçevede şikayetleri inceleyerek çözüm konusunda destek olacaklarını ifade etti.