UMUT YILDIZI ÇOCUKLARI ETO’DA BULUŞTU

 

UMUT YILDIZI ÇOCUKLARI ETO’DA BULUŞTU

ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, MESLEK EDİNME ÇABASINDAKİ ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKILMASINI İSTEDİ

BAŞKAN BARIŞIK’TAN İŞADAMLARINA ÇAĞRI

“GENÇLERİMİZE KUCAK AÇALIM, STAJ VE İŞ İMKÂNI SUNALIM”

ADANA- Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, “Umut Yıldızları” projesi kapsamında meslek edinme kurslarına katılan öğrencilere sahip çıkılmasını istedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle yürütülen “Umut Yıldızları” projesi kapsamında Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı’nda (MEKSA) Elektrikli Ev Aletleri Bakım ve Onarımı eğitimi alınan 35 öğrenciden 21’i Adana ESOB’a bağlı Adana Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası’nı (ETO) ziyaret ederek burada Bina Elektrik Tesisatçılığı Eğitimi alan kursiyerlerle bir araya geldi.

ETO’daki kursiyerler ile kısa sürede kaynaşan öğrenciler daha sonra öğle yemeğinde ESOB Başkanı Barışık, ETO Başkanı İsmail Abike, MEKSA Proje Başkanı Elif Alper Delice ve ESOB Genel Sema Kartalmış, proje öğretmenleri ve toplum destek polisleri ile buluştular.

Çınarlı Mahallesi'ndeki Cancan Cafe’de sıcak bir ortamda yenilen öğle yemeğinde “Umut Yıldızları” ile aynı masada kaşık sallayan ESOB Başkanı Barışık, çocukları dinlerken duygulu anlar yaşadı.

Projenin, toplumda kanayan yara olarak görülen sokakta yaşayan çocukları topluma kazandırma gibi ulvi bir görevi olduğuna işaret eden Başkan Barışık, “Bu gençler bizim, onları sokakta bırakmayalım. Suç makinası olmalarına seyirci kalmayalım. Meslek edinme aşamasındaki bu çocuklara kucak açalım. İşyerlerimizde staj ve iş imkanı sunarak hayata kazandıralım”dedi.

ETO Başkanı Abike de, “Umut Yıldızı” projesi kapsamında meslek öğretilen çocukların herkesten fazla sevgi ve şefkate ihtiyacı olduğuna işaret ederek,”Herşeyin başı sevgidir. Sevgi olursa, saygı da filizlenir. Hepimiz taşın altına elimizi koyalım. Kötü alışkanlıklarından arınıp, meslek edinmeye çalışan bu çocukları topluma faydalı birey haline getirelim”diye konuştu.

MEKSA Proje Başkanı Delice de başlangıçta meslek edindirmek amacıyla kursa alınan çocukların zamanla aile ortamlarına girerek psikolojik destek vermeye de başladıklarını ifade ederken, “Bu çocuklar mesleki eğitimlerini tamamlamak üzere. Artık temel becerilerini işyerlerinde uygulamaları gerekiyor. İnşallah bunların hepsini Sayın Valimiz İlhan Atış ile Birlik ve oda başkanlarımız ve işadamlarımızın da yardımıyla stajlarını yaptıracak, daha sonra da çıraklık eğitime alarak daha da gelişmelerini sağlayacağız”dedi.

Delice, Adana Valisi İlhan Atış ile Seyhan Kaymakamı İsmail Hakkı Develi’nin de çalışmalarını yakından takip ettiklerini, Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında, bir araya gelecek 5 – 6 öğrenciye imkan sağlayarak dükkan açmalarına da fırsat verileceğini kaydetti.