SÜRÜCÜLERE ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ UYARISI

 

SÜRÜCÜLERE “ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ” UYARISI

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK:

ŞOFÖR ESNAFIMIZ KENDİSİNE YAKIŞIR DAVRANIŞTA OLMALI”

GEREKSİZ KORNA ÇALMAYIN, VATANDAŞA GÜLERYÜZLÜ DAVRANIN”

ÇEVRE VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE YOL AÇMAMAK İNSANİ DAVRANIŞTIR”


 

ADANA- Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, toplu taşıma araçları ve özel araç sürücülerini, şehir merkezinde gereksiz klakson çalarak gürültü, yola izmarit, sigara kutusu, kağıt parçaları, pet şişe, kola kutusu vs. atarak da çevre kirliliğine yol açmamaları konusunda uyardı.

Birlik Başkanı Barışık, son günlerde şehir merkezinde alış veriş yapan vatandaşlar ile işinin başındaki esnaflardan gelen yoğun şikayetler üzerine Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Uslu ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

Yaz dönemi olmasına rağmen, şehir merkezinde yoğunlaşan gürültü kirliliğine özellikle de toplu taşıma araçlarını kullanan, müşteri kapma yarışındaki şoförlerin çaldığı gereksiz kornaların da etkili olduğuna dikkat çeken Başkan Barışık, “Gerek esnaf ve vatandaşların şikayeti, gerekse gözlemlerimden, şehir merkezinde ticari ve özel araç sürücülerinin yol açtığı çevre ve gürültü kirliliğinde, ciddi bir yoğunluk oluştuğu tespit edilmiştir. Trafik ortamında, özellikle duruş ve kalkışlarda, hatalı sollama yapmak, pencerelerden yola sigara, kola kutusu, pet şişe, izmarit, yemiş ve meyve kabuklarını, kağıt parçalarını atmak, müzik dinlerken sesini fazla açmak, vatandaşları tiksindirecek şekilde yola tükürmek şoför esnafımıza yakışmıyor. Şoför esnafımız her şartta kendisine yakışır davranışlar sergilemeli. Gereksiz korna çalıp, vatandaşları rahatsız etmemeli, çevre kirliliğine yol açacak davranışlardan kaçınmalıdır”dedi.

Özellikle taksilerde, minibüslerde ve otobüslerde yolcu taşıyan ticari araç sürücülerinin, araçlarına binen vatandaşlara güler yüzlü davranarak, “Günaydın, hoş geldiniz, iyi günler, iyi akşamlar” gibi temennilerde bulunmalarını da isteyen Barışık, “Direksiyon başında sigara içmek, argo ve sinkaflı konuşmak, müzik sesini fazla açmak, atlet, şort ve terlikle araç kullanmak bizim esnafımıza yakışmaz. Çünkü, şoförler, Türk esnafının aynasıdır. Çevre ve gürültü kirliliğinin insanların ruh ve beden sağlığını da bozduğu düşünüldüğünde, bunlara özen göstermek bir anlamda insanlık görevidir

Barışık, toplum düzenini, genel ahlakı, sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla çıkarılan Kabahatler Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 14.maddesi ve 2008/1 sayılı Tebliğe göre de, gürültü ve çevre kirliliğine yol açanlara çeşitli para cezalarının verildiğine işaret ederken, sorunun çözümü için her kişi ve kuruluşun üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini de hatırlattı.

Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Uslu da, 2008 yılı içerisinde şu ana kadar 61 özel halk otobüsüne, gereksiz korna çalmaları nedeniyle çeşitli para cezaları verildiğini, bunu alışkanlık haline getirdiği tespit edilen şoförlerin de ilkinde 3 gün, ikincisinde 15 gün duraktan uzaklaştırıldıktan sonra üçüncü hatasında araçtan men edildiğini kaydetti.