SÖZÜTEK'TEN SÜRÜCÜLERE: "BAYRAM TRAFİĞİNE KURBAN OLMAYIN" UYARISI...

ADANA ESOB VE ADANA MİNİBÜSÇÜLER ODASI BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK,  SÜRÜCÜLERE BAYRAM TRAFİĞİNDE KURALLARA MUTLAK UYUN ÇAĞRISI YAPTI…

 

 SÖZÜTEK:

“BAYRAM TRAFİĞİNE KURBAN OLMAYIN"

 

 

 ADANA – Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Kurban Bayramı tatili için sürücülere altın değerinde uyarılarda bulunarak “Bayram trafiğinde daha dikkatli araç kullanın, trafik canavarına kurban olmayın” uyarısı yaptı.

 

Birlik Başkanı Sözütek, bayramda trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılmasının kazaların artmasında önemli etken olduğunu söyledi.

 

Bayramların yaşama davet olduğunu, her sürücünün de bu bilinçle direksiyon başına geçmesi gerektiğini belirten Başkan Sözütek, “Bayramda yas değil, sevinç, mutluluk yaşamak istiyoruz"dedi.

 

Sözütek,  sürücülerin yola çıkmadan araçlarının teknik özelliklerine uygun bakımlarını mutlaka yaptırmalarını, direksiyondayken asla cep telefonu ile konuşmamalarını isteyerek şunları söyledi:

 

" Bayram trafiğinde yollar kan gölüne dönmemeli. Bayram yerine,  trafik canavarına kurban olmayalım. Bayramı mateme çevirmeyelim. Bayram heyecanıyla dalgın, yorgun, uykusuz, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek araç kullanılmamalıdır.  Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenmemelidir. Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı, sık sık mola verilmelidir. Kurallara titizlikle uyulmalı, direksiyon başında ve seyir halindeyken asla cep telefonu ile konuşulmamalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır. Bölgeye göre hava şartları dikkate alındığında varsa yağmur, çamur, sis görüşü azaltacağından, böyle yollarda daha dikkatli olunmalıdır. Araçların lastikleri hasarsız ve havaları tam olmalı,  Ayrıca, aracın aküsü, farları, silecekleri ile klima, kalorifer, havalandırma ve rezistansları kontrol edilmeli, varsa eksikleri mutlak giderilmelidir. Bu vesileyle, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın, ulusumuzun ve İslam aleminin barış, kardeşlik ve huzur içerisinde bir Kurban Bayramı geçirmesini diliyor, selam, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum”