SÖZÜTEK'TEN KAYIT DIŞI SURİYELİLER UYARISI...

ADANA ESOB BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK, KAYIT DIŞI ÇALIŞAN SURİYELİ MÜLTECİLERİN, KAYITLI ESNAFA BÜYÜK ZARAR VERDİĞİ GÖRÜŞÜNDE...

 

SÖZÜTEK:

"SURİYELİLER DENETİM ALTINA ALINMALI"

 

ADANA - Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, şehirde sayıları hızla artan Suriyeli mültecilerin, kayıt dışı işyerleri açarak her türlü esnaflığı yapmaları nedeniyle kayıtlı esnaf ve sanatkarlara büyük zarar verdiklerini bildirdi.

 

Başkan Sözütek, kayıt dışı çalışan Suriyelilerin, devletine vergisini ödeyen, primini yatıran, istihdam oluşturan kayıtlı esnaf ve sanatkarlar ile haksız rekabet yaparak  haksız rekabet oluşturduklarını ve artık Adana'da çok büyük bir sorun haline geldiklerini ve asayiş olaylarının da süratle artmaya başladığına dikkat çekerek, bunların bir an evvel denetim ve kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

 

Sözütek, "Türkiye çok alicenap bir ülke. Ülkemiz, hükümetimiz, vatandaşlarımız bunları kucakladı, sardı, sarmaladı. İyi de etti, ama  onların eğitimi, bizim kültürümüze uymaları, dil öğrenmeleri, kurallara, kanunlara uymaları şart. Kayıt dışı esnaflık yapanlara vergi yok, bize var. Kayıtlı esnafımıza karşı haksız rekabet yapıyorlar. Artık yasa tanımaz hale geldiler. Giderek kalabalıklaştıkça, hemşericilik, milliyetçilik yapıyorlar. Hemşerilerinin işyerlerinden başka yerlerden alışveriş yapmıyorlar. İşyerleri sabahlara kadar açık duruyor. Bu dükkanlara gelenlerin yüzde 99'u da Suriyeli. Birbirlerini çok tutuyorlar. Biz AVM'lerden şikayetleniyorduk, şimdi Suriyeliler de bakkal,  tatlı - pasta, döner dükkanı açıyorlar, hırdavat, elbise bile satıyorlar. Gözümüz yok, Allah daha fazla versin, ama bunları kayıt altına almak lazım. Madem işyeri açıyor, para da kazanıyorlarsa bu ülkede, devlete de vergilerini ödesinler" dedi.

 

Suriyeli mültecilerin zor şartlarda yaşadıklarını, ama kontrolsüz yaşamalarına da göz yumulamayacağını ifade eden Sözütek şunları söyledi:

"Suriyeliler artık kuyumcu dükkanı, tamirci dükkanı da açıyor. Ustalıkları da gayet iyi. Ama, trafik kurallarına hiç uymuyorlar. Her türlü araçlarıyla trafikte ters yönden geliyorlar. Elektrikli motosiklet sayısı bunlar yüzünden katlandı. Plaka yok, ruhsat yok, rahatça geziyorlar.  Yol ortasında patates, domates, mandalina satıyorlar. Asayiş sorunlarımız da arttı. Suriyelilerin üstünde devletin denetimi ve kontrolü şart. Suriyeli mültecilere bir an önce Türkçe öğretilmeli, yoksa 5 yıl sonra biz Arapça öğrenmiş oluruz.. Kocavezir Parkı işgal altında. Orada artık hep Suriyeliler iş yapıyor.  Bize göre, Büyükşehir Belediyesi, bu bölgede uygun bir yere işyerleri yaptırıp, açıkta iş yapan Suriyeli mültecilere ve Kocavezir'in altındaki  mağdur esnafımıza satılmalı. Çünkü, Kocavezir İş Merkezi'nin bodrum katındaki dükkanlar her yağmurda su baskınına maruz kalıyor. Zemin kat doldurulup, kapatılmalı. Yeni yapılacak dükkanlardan Suriyeliler gibi zemin kattaki mağdur esnafımıza da verilmeli"