SÖZÜTEK'DEN HÜKÜMETE SGDP TEŞEKKÜRÜ...

SÖZÜTEK'DEN HÜKÜMETE SGDP TEŞEKKÜRÜ...

 

ADANA ESOB BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK:

"KESİNTİLERİN KALKMASI ESNAFIMIZI RAHATLATACAK"

 

ADANA- Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Hükümetin, çalışan esnaf ve sanatkarın heyecanla beklediği yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi'ni (SGDP) kaldırmasının sevindirici olduğunu bildirdi.

 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, emekli olup da halen çalışan yüzbinlerce esnafın, daha önce yüzde 15 iken, yüzde 10'a düşürülen  kesintileri yüzünden mağdur olduğunu, ancak Hükümetin 1 Kasım Seçimleri sonrası uygulama sözünü verdiği tasarıyı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerin ardından "tamamen kaldırılması" yönünde karar çıkmasıyla büyük mutluluk yaşadıklarını belirtti.

 

Sözütek, "Yüzde 15'lik kesintiler yüzünden yıllardır mağduriyeti yaşayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız,  64.Hükümet döneminde çıkarılan tasarıyla rahat nefes aldı. Emekli esnaf - sanatkarlarımızın gerçekten ihtiyacı olmasa çalışır mı ? Yüzde 15'lik bu kesintiler ceza gibi oluyordu. Ayrıca esnaf - sanatkara hiçbir faydası da yoktu. Çok şükür, bugünü de gördük. Tasarının kabul edilmesi kısa sürede yasalaşacağı anlamına geliyor.  Böylece ülkemiz genelindeki 700 bin emekli esnaf - sanatkarlarımızın maaşında da yeni zamlara ilaveten  yüzde 10'luk, yani 100 ile 200 lira arasında artış olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun, emekli esnaf - sanatkarlarımıza analarının ak sütü gibi hak edip, aldıklarını Allah güle güle yemeyi nasip etsin"dedi.

 

Sözütek, ayrıca basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârın kazançlarının 8 bin liralık kısmının vergi istisnasına tabi tutularak vergi dışı bırakılacağını, bu arada Bağ-Kur Primleri'ndeki artışın üyelerine 128 liralık yeni bir yük getirdiğini, ödeme zorluğu çeken esnaf - sanatkarlara yeniden değerlendirme oranı olan yüzde 5.58'in uygulanması ya da 100 lira destek yapılmasının daha doğru olacağını da kaydetti.

 

Sözütek,  yapılan değişiklikle işini kurduğu tarihte 29 yaşını doldurmayan gençlere üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın bir kısmının gelir vergisinden muaf tutulacak olmasının da memnuniyet verici olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

 

"Gençler arasında işsizlik yüksek iken yatırıma yöneltilerek işini kurmasının teşvik edilmesini son derece önemli görüyoruz. Yeni iş kurmuş gençlere 3 yıl vergi muafiyetinin yanında,  ayrıca 50 bin liraya kadar karşılıksız destek ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Genç girişimcilerimiz büyüyecek, kendi işini kuracak, istihdam oluşturacak. Bu konu, şimdi vergi kaybı gibi gözükse de uzun vadede ülkemiz kazanacak. Belki ileride içlerinden dünya çapında markalar çıkacak"