SGK İL MÜDÜRÜ GERÇEK'TEN ESOB'A ZİYARET ESOB BAŞKANI BARIŞIK: "SOSYAL GÜVENLİK, NİMETTİR"

SGK İL MÜDÜRÜ GERÇEK’TEN, BARIŞIK’A ZİYARET , ADANA ESOB’U ZİYARET EDEN İL MÜDÜRÜ MUHAMMET GERÇEK, ESNAFLARA SGK’Yİ ANLATTI, “HİZMETTE KALİTE” SÖZÜ VERDİ.

ESOB BAŞKANI BARIŞIK:

“SOSYAL GÜVENLİK, BÜYÜK NİMETTİR” , “İNSANLIĞA HİZMET, ALLAH’A HİZMETTİR”

SGK İL MÜDÜRÜ GERÇEK:

“BU MİLLET, ÇOK DAHA GÜZEL HİZMETE LAYIK”

ADANA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürü Muhammet Gerçek, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık’ı ziyaret ederek, etkinliğin amacını anlattı, esnaflara “hizmette kalite” sözü verdi.

ESOB Başkanı Barışık, Birlik Başkan Vekilleri Mustafa Avşar ve Aydın Hür ile Birliğe bağlı il ve ilçe esnaf odası başkanlarının da hazır bulunduğu ziyarete İl Müdür Yardımcıları Adil Demir ve Dr.Hasan Lütfullah Düzyol ile birlikte gelen İl Müdürü Gerçek’e esnafa yönelik duyarlı yaklaşımından dolayı teşekkür etti.  Başkan Barışık, Sosyal Güvenliğin bir nimet olduğunu ve SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nı tek çatı altında toplayan böyle bir yasayı meclisten çıkaran milletvekillerine de şükran duyduklarını söyledi.

GÜLEÇ YÜZLER İNSANA HUZUR VERİR

Yeni yasayla, eskiden kuyruklarda eziyet çeken insanların bugün istediği sağlık kurumuna elini kolunu sallayarak gitme imkanına kavuştuğuna da işaret eden Başkan Barışık, “Ben başta esnaflarım olmak üzere tüm insanlık adına yüce Mevla’mdan önce sağlık diliyorum. Yüce Mevla’m, hiç kimseyi de devletsiz bırakmasın. Kolay iş değil. Koskoca 3 büyük kurum birleştirildi. Bu işi başaranlardan Allah razı olsun. Sosyal Güvenlik büyük bir nimettir. Devleti temsil eden siyasiler de insanlara hizmet ederler. İşte bürokratları da burada. Başta Muhammet kardeşim ve yardımcılarına teşkilatım adına sonsuz teşekkür ediyorum. Önemli olan insanlıkta sevgidir, samimiyettir, dürüstlüktür, güzelliktir. Asık surat insanı rahatsız eder. Hepiniz huzursuz olursunuz. Kendinden çekinenler zaten buralara gelemezler. Ama bu ekibin yüzü güleç ve insana huzur veriyorlar. İnsanlığa hizmet Allah’a hizmettir. Dinimizin gereği de budur. Buraya gelerek şeref verdiler. Bu ziyaret bizler için onur ve gururdur”dedi.

ESKİ VALİ KÖKSAL’IN KULAKLARI ÇINLADI

Barışık, sözü verdiği SGK İl Müdürü Gerçek’in “Bize konuşacak bir şey bırakmadınız” demesi üzerine, halen Emniyet Genel Müdürlüğü görevini yürüten Adana Eski Valisi Oğuz Kağan Köksal ile ilgili anısını anlatarak, “Sayın Oğuz Kağan Köksal’ı, aşağıdaki bir toplantımıza davet ettik. Sağ olsun geldi. Önce ben konuştum, sonra kendisini konuşmaya davet ettim. Allah selamet versin, kulakları çınlasın. Dedi ki,  ‘Ya arkadaşlar, ben bu durumu bir fıkrayla izah edeceğim’ dedi. ‘İki arkadaş yolda gidiyorlarmış, o günlerde  padişahlık seçimi varmış. Biri diğerine, ‘sen bugün padişah olsan ne yersin’ demiş. O da ‘valla soğanın cücüğünü yerdim’ demiş. Diğeri de arkadaşına ‘sen olsan ne yerdin’ demiş. O da ‘bana bir şey bırakmadın ki’ demiş. Bana dönüp, ‘kardeşim; başkan bana bir şey bırakmadı ki konuşayım’ dedi. Muhammet beyin ki de aynı. Sağ olsun bu onların güzelliğidir. Elbette, her zaman söyleyecekleri çok şey vardır”diyerek alkışlandı. 

MÜŞTERİ YOKSA, DÜKKANIN ANLAMI OLMAZ

SGK İl Müdürü Gerçek de, “Şanslıyım; Çünkü başkanımla hemşehriyim. Ama iyi bir insan olması da hemşehrisi olarak beni daha çok sevindiriyor” diyerek başladığı konuşmasında, Adana’ya, Ankara’dan Emekli Sandığı Müfettişi iken SGK Eski İl Müdürü Mustafa Keskin’in isteği üzerine geldiğini, İzmir’e atanınca da görevi kendisine devrettiğini belirtirken, “Bizler,  sizler için var olduğumuzun bilincindeyiz. Sizler olmasaydınız. Bizim hiçbir anlamımız olmazdı. Bunun tevazu ile de alakası yok. Müşteri yoksa, dükkanın hiçbir anlamı olmaz. Sizler de yoksanız bizim hiçbir anlamımız yoktur. O yüzden bizim sizin kıymetinizi iyi bilmemiz lazım. Sizi sevmemiz, size güler yüz göstermemiz, sizi memnun etmemiz lazım. ‘Hayır’ derken bile memnun etmemiz lazım”dedi.

DUA ALMIŞ, KÖKÜ TEMİZ BİR MİLLETİZ

Görevlerini belirli mevzuat çerçevesinde yaptıklarını, sıkıntılı anlarda dahi vatandaşa kesinlikle kaba davranmayıp, saygıda kusur edilmemesi konusunda çalışanlara tembihlerde bulunduklarını da ifade eden Gerçek, “Geçmişte, bu yönde bizden kaynaklanan sorunlar vardı. Bunun farkındayız. Ama elimizden geldiğince bu anlayışı değiştirmeye gayret ediyoruz. Bu yolda biraz da olsa mesafe aldığımızı düşünüyoruz. Ama daha iyi olmasını her zaman istiyoruz. Çünkü, biz şuna kalben de inanıyoruz. Dua almış, kökü temiz bir milletiz. Bu milletin de çok daha güzel ve layık olduğu hizmete ihtiyacı var. Biz de onun layığını yapmaya gayret edeceğiz. Sosyal Güvenlik Haftası’nda kendimizi toplumumuza tanıtmak çabasındayız.Sizin gibi nezih toplumlara bunları anlatmak çok güzel. Çünkü, sizlerin de etki alanı çok fazla. SGK olarak mümkün olduğunca, kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışacağız. Onun için sizler de kayıt dışı istihdama karşı bize yardım edin. Çocuklara, gençlere Sosyal Güvenliğin ne olduğunu iyi öğretmeliyiz. Çünkü, yarının esnafı, memuru, işçisi, çiftçisi, iş vereni onlar olacak. Sonuçta, bizim muhatabımız olacaklar. Biz sizin emrinizdeyiz. Sizin problemlerinizi çözemez isek varlığımızın anlamı kalmaz”diye konuştu.

MALULEN EMEKLİLİK KOLAYLAŞTI

Ziyaretin son bölümünde, oda başkanlarının sorularını da cevaplandıran SGK İl Müdürü Gerçek, Yeşil Kart sisteminin 2010’dan itibaren değişeceğini, hak sahiplerinin gelir durumuna göre SGK’ya belirli miktarlarda ödemeler yapacağını, emeklilik maaşının ödenen prime orantılı bağlanacağını, malulen emeklilik işlemlerinin ise 1 Nisan 2009 itibariyle Ankara yerine Adana – Mersin – Osmaniye – Hatay için oluşturulan Bölge Sağlık Kurulu’nda, hastane raporunun ellerine ulaşmasından sonraki 48 saat içinde sonuçlandırılacağı müjdesini de verdi. 

BAŞKANLAR SORUNLARI RAPOR ETSİN

Toplantıya nokta koyan ESOB Başkanı Kazım Barışık, oda başkanlarına seslenerek, “Hayatta keser olmayın. Keser olursanız, karşınıza çok insan dikilir. SGK çalışanları da insanlarımız. Kanunun dışına hiç kimse çıkamaz. Sorunlarınızı rapor edin, bize yazın. Biz de ilgili üst kurumlara iletelim. Ben de bir oda başkanıyım. Seçimle geldim, önce Oda, sonra Birlik başkanı oldum. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Bey de aynı zaman da bir odanın başkanıdır. Geçenlerde Osmaniye’ye geldi, ben de yanındaydım, esnafın sorunlarını dinledi.Ankara’ya gitti, duyduklarını Başbakan’a, Bakanlar’a aktardı, çözüm istedi. Sizler de sorunlarınızı bize ileteceksiniz, biz de TESK’e göndereceğiz, çözüm isteyeceğiz”diye konuştu.