S.S. GÜNEY BÖLGE BİRLİĞİ'NDE KAZIM BARIŞIK’A TAM DESTEK BARIŞIK'TAN BAŞKANLARA UYARI: "ESNAFIMIZI DESTEKSİZ BIRAKMAYIN"

S.S.ADANA GÜNEY BÖLGESİ EKK BİRLİĞİ GENEL KURULU YAPILDI

ÜYELERDEN BAŞKAN KAZIM BARIŞIK’A TAM DESTEK

BARIŞIK, GÜNEY BÖLGE’DE GÜVEN TAZELEDİ

BİRLİK BAŞKANI BARIŞIK, ESNAFA HER ALANDA DESTEK VEREN MİLLETVEKİLİ AKGÜL VE TESKOMB GENEL BAŞKAN HÜNÜ’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

 

 

BARIŞIK’TAN, KOOPERATİF BAŞKANLARINA UYARI

ESNAFIMIZI DESTEKSİZ BIRAKMAYIN

ADANA – Sınırlı Sorumlu (S.S) Adana Güney Bölgesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (EKK) Bölge Birliği’nin 39.Olağan Genel Kurulu yapıldı. Birlik Başkanı Kazım Barışık ve yönetimi, üyelerden tam destek olarak göreve “devam”dedi.

ALKIŞLARLA KARŞILANDI, ÇİÇEK DAĞITTI

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Ahi Evran Toplantı Salonu’nda hafta sonu gerçekleştirilen genel kurula Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi Özdoğan, Şube Müdürü Sevinç Coşkun ile Halk Bankası Adana Barkal Şube Müdürü Ali İhsan Üstündağ, Yağcami Şube Müdürü Tarık Kadir Özer, Osmaniye Şube Müdürü Coşkun Buhşem, Silifke Şube Müdürü M.Cemal Özdener ile Güney Bölge Birliği’ne bağlı Adana, Mersin, Osmaniye’de bulunan 41 kooperatifin başkan ve temsilcileri, Adana ESOB Birlik Başkan Vekilleri Mustafa Avşar ve Aydın Hür ile Birliğe bağlı esnaf odası başkanları da katıldı. Salona gelişinde coşkuyla karşılanan Birlik Başkanı Kazım Barışık, kendisini alkışlarla karşılayan davetlilere çiçek dağıtarak karşılık verdi.

KOOPERATİFLER 58 YILDIR VAR

Güney Bölge Birliği Başkan Vekili Muhammed Yalçın’ın açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Birlik Başkanı Barışık,  genel kurula katılarak kendisine destek veren tüm protokol üyeleri, birlik yönetim kurulu üyeleri, kooperatif ve oda başkanlarına teşekkür ederken, bugüne kadar Bölge Birliği ve bağlı kooperatiflerin daha güçlü olması için, esnaf ve sanatkarlara kredi ve kefalet hizmetinin en iyisini sunabilmenin gayreti içerisinde olduklarını belirtirken, bundan sonraki süreçte de aynı tavır içerisinde olacaklarını söyledi. Türkiye’de1951 yılında kurulan kredi kefalet kooperatiflerinin, kısa sürede artarak 1970 yılında 450’ye ulaştığını, daha sonra 14 Bölge Birliği, ardından da Merkez Birliği kurulduğuna dikkat çeken Başkan Barışık, 19 Mart 1971 yılında kurulan Güney Bölge Birliği’nin de bugün 41 kooperatifi bünyesinde barındığını belirtti.

2008’DE KULLANDIRILAN KREDİ 116 MİLYON 286 TL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) bugün 32 Bölge Birliği, 898 kooperatifi ve yaklaşık 1,5 milyon ortağı ile ülkemizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olduğuna da işaret eden Barışık, Anamur’dan Bahçe’ye kadar uzanan Güney Bölge Birliği’nin de 31 Aralık 2008 itibariyle bağlı 41 kooperatif, kayıtlı 39 bin 996 üye bulunduğunu, 2007 yılı itibariyle bölgedeki esnaf ve sanatkarlara, kooperatifler kanalıyla kullandırılan kredi miktarının 97 milyon 746 bin TL iken, 2008 yılında 116 milyon 286 bin TL’ye ulaştığını ifade etti. 

BORCUNU ÖDEYENİN GÜNAHI NE ?

Dağıtılan kredilerde, 2008 yılı itibariyle, kooperatiflerin esnaflardan alacaklarının 8 milyon 334 bin TL, banka şube takiplerinin 232 bin 141 TL olduğunu, 2008 yılında takip oranının yüksekliği nedeniyle ortaklarına kredi kullandıramaz durumda olan Osmaniye Bahçe ve Adana Karataş EKK’nin durumuna şahsen çok üzüldüğünü anlatan Barışık, “Bu kooperatifler, sanırım bu ay içerisinde faaliyete geçecekler. Çünkü, yapılan yapılandırmalarda bunu beceremeyen hiçbir başkan orada oturmasın diyorum. Çünkü, çok güzel şeyler yapıldı. Umarım, bankaya birlikte onların meseleleri de halledilecek. Bu konuda en büyük görev ve sorumluluk kooperatif başkanlarındadır. Çünkü, taksitlerini zamanında ödeyen esnaf ve sanatkarlarımızın mağdur edilmemesini istiyorum. Ödeyenlerin günahı nedir ? Esnafımızı, ayakta durabilmesi ve ülke ekonomisine katkılarını sürdürebilmeleri için desteksiz bırakmayalım”dedi.

AKGÜL VE HÜNÜ’YÜ TEŞEKKÜR

Milletvekili olan, TESKOMB Eski Genel Başkanı Abdulkadir Akgül ve görevi devrettiği yeni Başkan Selahattin Hünü’nün, Birliklerin verdiği yetki doğrultusunda esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümü için mücadele ederek ve çözümler getirdiklerine de işaret eden Barışık, “Akgül, kardeşimiz, eski genel başkanımız, milletvekili olmasaydı, acaba bu sorunları bu kadar çabuk çözebilirmiydik. Bu açıdan, Sayın Akgül ve Hünü’ye, şahsım, yönetim kurulum ve tüm kooperatif başkanlarım, tüm davetlilerin huzurunda çok teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum”diye konuştu.

VEREMEYECEĞİMİZ HESABIMIZ YOK

Barışık, toplantıda banka kredisi, genel merkez ve bölge birliğinin desteğiyle, zor durumdaki kooperatife hayat veren Tarsus EKK Başkanı Mahmut Şahin, takip oranı en düşük seyreden Düziçi EKK Başkanı Bahtiyar Namlı’yı’i kutlarken, “Ödeyecek durumu olan kooperatiflere destek veririz. Ama alamayacağımız parayı da kimseye vermeyiz. Birilerinin gönlü olsun diye kimseye kredi verilmez. Bunun takdirini de sizlere bırakıyorum. Ben ve benimle çalışan arkadaşlarımın veremeyeceği hesap yok”dedi. 

ESNAF ÇARESİZLİK İÇERİSİNDE

Dilek ve temennilerde konuşan Tarsus Yenişehir E.K.K Başkanı Cemal Serinol ile Ceyhan EKK Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım da, kriz ortamında yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken, kooperatiflerin halen 1951’de hazırlanan 1163 sayılı kanunlarla yönetildiklerini ve değişmesi gerektiğini, kredi borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini, KOSGEB’e verilen desteklerin küçük esnaf ve sanatkarlara da verilmesi gerektiğini söylediler. 

HERKES AYAĞINA YORGANINA GÖRE UZATSIN

Kapanışta konuşan Başkan Barışık, kooperatif başkanlarının sıkıntı ve şikayetlerini içeren konuları bir dosya halinde kendisine getirmesi halinde, çözüm için üst mercilere ileteceğini ifade ederken, “Bu memlekette çok krizler oldu. Ama hepsi geldi geçti. Bu da geçecek. Feveran etmekle neyi düzelteceğiz. Herkes ayağını yorganına göre uzatacak. Dünyada bu badireyi en hızlı atlatacak ülke Türkiye’dir. Çünkü, bizim milletimizin zor günlerde kenetlenir. Devletin, vatandaşın malına kastederek zarar verenleri buradan kınıyorum. Herşeyin bir sabır sınırı var. Bunu da zorlamasınlar”şeklinde konuştu.

Barışık ve davetliler genel kurul sonrası Güney Bölge Birliği tarafından Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası Yemekhanesi’nde hazırlanan Ahi Evran Sofrası’nda biraraya gelerek öğle yemeği yediler.