MATEMATİĞİN DUAYENLERİ ESOB'TA AĞIRLANDI

BARIŞIK, MATEMATİĞİN DUAYENLERİNİ ESOB’TA AĞIRLADI…

Ç.Ü’DE YAPILAN CEBİR VE TOPOLOJİ ÇALIŞTAYI’NA KATILAN PROF.DR. ALİ NESİN, ŞAHİN KOÇAK, TURGUT ÖNDER, H.İBRAHİM KARAKAŞ GİBİ BİLİM ADAMLARI, ADANA ESOB’TA KURULAN AHİ EVRAN SOFRASI’NDA BULUŞTU.

 

 

ADANA – Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Prof.Dr. Yusuf Ünlü’nün 65.yaş günü onuruna düzenlenen Cebir ve Topoloji Çalıştayı’na katılan bilim adamları, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkan Kazım Barışık tarafından ağırlandılar.

ESOB Eğitim ve Hizmet Binası Yemekhanesi’nde kurulan Ahi Evran Sofrası’na, Birlik Başkan Barışık, Ç.Ü.Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sadullah Sakallıoğlu, Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Zerrin Esmerligil, Matematik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Doğan Dönmez ve adına çalıştay düzenlenen Prof.Dr. Yusuf Ünlü ile Ünlü Yazar Aziz Nesin’in oğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ali Nesin, Anadolu Üniversitesi’nden Prof.Dr. Şahin Koçak, ODTÜ Matematik Bölümü’nden Prof.Dr. Turgut Önder, Başkent Üniversitesi’nden Prof.Dr. Halil İbrahim Karakaş da katıldılar.

Çeşitli üniversitelerden çok sayıda matematikçinin de hazır bulunduğu sofrada, Birlik Başkan Vekili Nihat Sözütek, Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Seyhan İlçe Belediye Meclis Üyesi Mustafa Göktaş, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Uygunsözlü, Denetim Kurulu Üyesi Süleyman Oğuz da yer alarak, konukları yalnız bırakmadılar.

Ç.Ü.Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda iki gün süren çalıştay ile ilgili bilgi veren Ç.Ü.Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Doğan Dönmez, bölümün en kıdemli hocalarından Prof.Dr. Yusuf Ünlü’nün 65.yıl onuruna düzenledikleri toplantıya, onun çalıştığı alanda Türkiye’de bulunan üst düzey matematikçileri davet ederek, Adana’ya getirdiklerini belirtti.

Çalıştayın konuşmacılarının, son yıllarda yaptıkları çalışmalarını anlatıp, katılımcıları bilgilendirdiklerini belirten Prof.Dr. Dönmez, “Matematik farklıdır, soyuttur. Kendi alanlarında uzman olanlar dinleyebilir. Matematik dışındaki bilim adamlarının da anlamaları zordur. Hiç uygulaması olmayabilir. Çoğu kendi meraklarını tatmin için yapar. Ama bazılar hiç beklenmedik yerde işe yarar. Çoğu matematik teorileri yapıldığından yüzlerce yıl sonra uygulanır olmuştur. Bunlardan biri de şifreleme sistemleridir. Çok küçük değişikliklerle, önemli katkılar yapmıştır. Bunlar olmasa şifreleme mümkün değildir. Başka şeylerde, teorik fizikte de benzerleri olmuştur” dedi.  

Türkiye’de bir sınavda ortaya çıkan şifreleme olayı hakkındaki soruyu da cevaplayan Prof.Dr. Dönmez, “Biz burada bu olayı kastetmiyoruz. Bu kriptolojidir. Gizli haberleşmedir. Askeriyede, haberleşmede, bankalarda güvenlik amaçlı kullanılır. Haberleşmenin başkalarının eline geçmemesi içindir. Cep telefonlarında da şifreleme vardır. Yapılan konuşmalar, söylenen sözler matematik kullanarak karıştırılır. Bu konuda hala çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de de,  Marmara’da TÜBİTAK Araştırma Enstitüsü var. Orada çalışan matematikçiler vardır. Hemen her gelişmiş ülkenin gizli haberleşmeye ihtiyacı vardır” diye konuştu.