MATBAACILAR KRİZDEN ÇIKIŞ ARAYIŞINDA

SAATÇİ, MATBAACI, TABELACI VE CAMCILAR ODASI’NIN BANKACILARLA YAPTIĞI İSTİŞARE TOPLANTISINA ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK’DA KATILDI
BİRLİK BAŞKANI BARIŞIK’TAN MATBAACI ESNAFINA NASİHAT
“TEKNOLOJİK GELİŞMELERE AYAK UYDURUN”
ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, esnaf ve sanatkarların ayakta kalmaları için çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Adana Saatçi, Matbaacı, Tabelacı ve Camcılar Odası Başkanı Celal Konuş tarafından istişare amaçlı düzenlenen toplantı ESOB Başkanı Kazım Barışık, Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi ve Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Fahri Aybay, Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz, Yağlı Boyacılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Göktaş, Kamyoncular ve Nakliyatçılar Esnaf Odası Başkanı Kadir Barışık ile ile oda üyesi matbaacıların katılımıyla gerçekleştirildi.
Adana ESOB Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda Yapı Kredi Bankası Adana Pazarlama Bölge Müdürü Mehmet Ali Öztürk, Mobilyacılar Şubesi Müdürü Nurhak Özensoy, matbaacı ve reklamcı esnafının teminatlar, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Leasing sistemiyle ilgili sorularını cevapladı.
Birlik Başkanı Kazım Barışık, Oda Başkanı Celal Konuş’u yenilik arayışındaki matbaacı ve reklamcı esnafının önemli bir sorununa çözüm bulabilmek amacıyla düzenlediği toplantıdan dolayı kutladı.
Barışık,  “Hiçbir şey durup dururken ortaya çıkmaz. Ortada bir sorun varsa, birileri bunu çözmek için gayret göstermelidir.  Bizler de, seçimle gelen başkanlar olarak,  esnafımızın maddi ve manevi sorunlarınıza çözüm bulmak için arayışta olmalıyız. Her çabanın az da olsa çözüme katkısı olacaktır. Esnafımız, bir yanda nafakasını çıkararak, aile yaşamını sürdürmek, diğer taraftan da kazandığı oranda devletine vergisini ödemekle mükelleftir. Esnafımıza kredi verecek bankacılar da sorumluluk altındadır. Verecekleri kredinin geri dönüşünü garantiye almak durumundadır. Onları da anlayışla karşılamak lazım. İnşallah bu görüşmelerden esnafımıza fayda sağlayacak olumlu sonuçlar çıkar. Aklınıza takılan her şeyi sorun, kafanızda çözümlenmemiş bir soru kalmasın. Teknolojik gelişmelere ayak uydurun. Leasing sisteminin yararlı olacağı görüşündepyim. Ancak, ödeyebileceğiniz miktarda kredi alın. Hepinize başarı, bol kazançlı günler diliyorum”dedi.
Oda Başkanı Konuş da, bölgenin gerisinde kalan matbaacı ve reklamcı esnafının yeterli teknolojiyi yakayabilmesi için en düşük kar marjlarıyla kredi sağlanması  konusunda bankacılar ile biraraya gelerek istişare yapmayı uygun bulduklarını söyledi.
Konuş, “Bizim derdimiz, matbaacı ve reklamcı esnafımızı ayakta tutabilmektir. Kriz ortamında çeki, senedi dönmeyen esnaf  yok. Mersin, Gaziantep, Kayseri’nin çok gerisinde kaldık.  Böyle giderse 3 – 5 yıl sonra Adana’da matbaacı kalmayacak. Ayakta kalmak için de gelişmiş teknolojilere, yeni makinelere ihtiyaç vardır. İmkanı kısıtlı olan esnafımıza da uygun şartlarda kredi temini gerekiyor. Bankacı ile esnafımız arasında güveni sağlamak lazım. Bu ön görüşmenin her iki tarafa da yararlı olacağı kanaatindeyim”diye konuştu.
Banka yetkilileri de, toplantıdan çıkan sonucu değerlendirerek, bir sonraki süreçte ne yapabilirizi konuşacaklarını ifade ettiler. Toplantıya katılan Birlik yöneticileri ile esnaf odası başkanları ve matbaacılar, banka temsilcileri ile ESOB Ahi Evran Sofrası’nda bir araya gelerek öğle yemeği yediler.