KUZEY ADANA'DA BARIŞIK'A TAM DESTEK

 

 

ESOB’TA GÖRKEMLİ GENEL KURUL...

KUZEY ADANA EKKK’DE BARIŞIK’A TAM DESTEK BAŞKAN KAZIM BARIŞIK’TAN, KOOPERATİFLERE UYARI

“SAĞLAMA ALINAN KREDİ BATMAZ”ADANA – Sınırlı Sorumlu (S.S) Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (EKKK) Güney Bölge Birliği’ne bağlı S.S. Kuzey Adana EKKK ve Yeşiloba EKK Olağan Genel Kurulları yapıldı.

Yoğun ilgi gören görkemli genel kurulda Birlik ve Kuzey Adana EKKK Başkanı Kazım Barışık ile Yeşiloba EKK Başkanı Hüseyin Şahin, rakipsiz girdikleri seçimde üyelerden tam destek olarak göreve yeniden seçildiler.

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurula davetli akını vardı.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi Özdoğan, Şube Müdürü Adnan Ekiz, Halk Bankası Bölge Koordinatörü Menderes Cihaner, Atatürk Bulvarı Şube Müdürü Turgay Acıcan, Şube Müdür Yardımcısı Melike Kuru, Adana Merkez Şube Müdürü Sim Yılmaz, Müdür Yardımcısı Ersin Sarıtaş, Doğu Adana EKKK Başkanı Nevzat Alphan, Yüreğir EKKK Başkanı Hüseyin Karabulut, Ceyhan EKKK Başkanı Hüseyin Hüsnü Doğan, Sofulu EKKK Başkanı Muhammet Yalçın,  Osmaniye 7 Ocak EKKK Başkanı Eyüp Bülbül, Osmaniye EKKK Başkanı Rıza Özdoğan, Düziçi EKKK Bahtiyar Namlı, Tarsus EKKK Başkanı Mahmut Şahin, Tarsus Yeni EKKK Başkanı Mehmet Peşmen, Pozantı EKKK Başkanı Zamir Kalas, Mersin Tömük EKKK Başkanı İsmail Öztemur, Bahçe EKKK Başkanı Mustafa Adanır, Mersin Yenişehir EKKK Başkanı Cemal Serinol, Karataş EKKK Başkanı Ahmet Oktay, Adana 2 No’lu EKKK Başkanı Mehmet Susar, Mersin Mezitli EKKK Başkanı Bünyamin Önal, Silifke EKKK Başkanı Uçar Mavili, Kozan EKKK Başkanı Mehmet Ulutürk, Kadirli 7 Mart EKKK Başkanı Ahmet Kendeful ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Adana ESOB Başkan Vekili ve Kozan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Avşar, Birlik Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birliğe bağlı çok sayıda esnaf odası başkanının da katıldığı genel kurul, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Özdoğan’ın, salonda yeterli çoğunluğun sağlandığının tespiti üzerine açıldı.


14 YILDA 37 TRİLYON KREDİ DAĞITILDI

Kooperetif Başkanı Barışık, açılış konuşmasında genel kurulun Adana ve ülkemize hayırlara vesile olmasını dilerken, Kuzey Adana EKKK’yı 1995 yılı sonunda kurup, 1996 yılında da faaliyete başlattığını anlatırken, geride kalan 14 yıllık süreçte ihtiyaç sahibi esnaf ve sanatkarlara tam 37 trilyon lira kredi verdiklerini belirtti. Barışık, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kredi alan ve borcunu düzenleyen tüm esnaf ve sanatkârlara bir kez daha teşekkür ederken, “Geciktirenler de ödemelerini biraz daha çabuklaştırırlarsa daha iyi olur. Ama bazı arkadaşlarımız bizi üzüyor. Benim düşüncemdeki hiçbir yönetici, esnaf ve sanatkârlarını mağdur edecek kararlar almaz. Sizleri kollayıp, kollayıp icraya vermez. Çünkü, kendisi de o mesleğin içinde. Ama şunu da bilin. 37 trilyon vermişiz, alanların hepsi tam anlamıyla ödemesini yapsaydı, iddia ediyorum, bugün dağıttığımız 67 trilyon olurdu.  Yarın ben giderim, başkası gelir, ama Cumhuriyet var olduğu sürece sistem devam eder”dedi.

AKGÜL VE HÜNÜ’YE TEŞEKKÜR.
Adana dışında, hesapsız, kitapsız, güvencesiz kredi dağıtanların, içine düştükleri durumları, üzüntüyle izlediklerini de anlatan Barışık, “Tabi bu olumsuzluklar TBMM’ye de sirayet ediyor, oradakiler de bunları duyuyorlar, öğreniyorlar.  Şu an bizim eski genel başkanımız ve halen iktidarın milletvekili olan Sayın Abdulkadir Akgül kardeşimiz ile mevcut genel başkanımız Sayın Salahaddin Hünü de, toplantılarda zaman zaman bunları bize anlatıyor, örnek gösteriyorlar. Kendilerine şahsım, esnaf ve sanatkârlarım adına çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.  Sizler de bunları bilin ve çevrenize anlatın. Bazen, bir kooperatif üyesi, olmadık yerde, hükümetin bir yetkilisine şikâyette bulunuyor. Ya bilgisiz, ya o koltukta gözü var, ya da kazanamamıştır,  karalamaya başlıyor.  Kooperatiflerde de yönetimler yeri, zamanı gelir değişir.  Yüce Rabbim, herkese bir rol vermiştir. Onun verdiği güzelliği kimse değiştiremez. Onun için birbirimizi seversek, her konuda başarılı oluruz.  Ama devamlı birbirimizin aleyhine konuşarak, birbirimizin ayağına çelme takarak, iftira atarsak ne olur ? Kul hakkına girer, helalleşmek gerekir”diye konuştu.

KREDİ İSTEYENİN GÜCÜNE GÖRE VERİLMELİ  Esnaf ve sanatkârların piri kabul edilen Ahi Evran-ı Veli’nin de, “ Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma” diyerek,  akılsız, ahlaksız adamın esnaflık yapamayacağını, yapsa bile kalıcı olamayacağını anlatırken, ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ diyerek de esnaf ve sanatkâr arasında kıskançlığı kaldırdığına işaret eden Barışık, “Lütfen birbirimizi sevelim. Kredi verirken, herkesin gücüne göre hareket edelim. İnsanımız, dostumuz, üyemiz kalkınsın istemez miyiz? Çünkü bunun istihdama, ekonomiye, ülkeye yararı olacaktır. 41 kooperatifimizin arasında çalışmayan birkaç kooperatifimiz var. Bunun zararını biz çekiyoruz, esnaf ve sanatkârlarım çekiyor. Bu ihanetten başka bir şey değildir. Lütfen aklınızı çalıştırın”dedi.

Barışık’ın açış konuşmasının ardından saygı duruşu yapılarak, İstiklal Marşımız okundu. Ardından divan heyeti oluşturuldu. Teklif üzerine divan başkanlığına oybirliğiyle Ceyhan EKKK Başkanı Doğan, yardımcılıklarına da Sofulu EKKK Başkanı Muhammet Yalçın ile Yüreğir EKKK Başkanı Karabulut getirildiler.  Yönetim, denetim kurulu faaliyet raporlarının okunup, oylanmasından sonra, yapılan seçimlerde Başkan Kazım Barışık ile Hüseyin Şahin oybirliğiyle yeniden göreve getirildiler.

KOOPERATİFLERİ HATIR GÖNÜL KREDİLERİ BATIRIR. 

 

Barışık teşekkür konuşmasında,  kredi talebinde bulunan esnaf ve sanatkârlara karşı personelini de uyarırken, “Size gelene, babanız, ağbiniz, kardeşiniz gibi davranın, öyle de konuşun. Ben bunu yapmaya gayret ediyorum. Kırıcı olmayın. Karşıdakinin sıkıntısını anlamaya çalışın.  Ben ekipçi bir insanım. Ekibimi de severim, kimseye ihanet etmedim, etmem. Ekibimi kollarım. Ama kendi kendine zarar verene de bir şey yapamam. Kooperatifler kolay kolay batmaz. Kooperatifleri batıran yöneticinin kendisidir. Biz yanlışlar yaparsak, batırırız. Hatır gönül için krediler verir, alamayız, batarız. Sağlama alınan para batmaz. Gayrimenkullerin ipotek altına alınması şart. Belki biraz geç tahsil edilir, ama paran batmaz. Genel kurulumuza katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yüce Mevla’m hepinizi, hepimizi, kazalardan, belalardan, musibetlerden korusun, sağlık, sıhhat ve mutluluk ihsan eylesin”şeklinde konuştuktan sonra kürsüden inerek tebrikleri kabul etti.   
Kazım Barışık başkanlığındaki Kuzey Adana EKKK’de yönetim Tahir Alpaslan, Kenan Yılmaz, Rıfat Kekik ve Yusuf Şen, denetim kurulu Ali Üredi, İbrahim Cihangiroğlu ve Abdulla Avni Öz’den oluşurken, Yeşiloba EKKK’de yönetim Hüseyin Şahin, Nuri Zengin ve Mesut Kurşun’dan oluştu.