KAPASİTE RAPORLARI ELEKTRONİK ORTAMDA ONAYLANACAK

ESNAFA İNTERNET KOLAYLIĞI KAPASİTE RAPORLARI  ELEKTRONİK ORTAMDA ONAYLANACAK ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK:  “ESNAFIMIZA HİZMETE HIZ KAZANDIRDIK”
 
ADANA – İmalat, ticaret, inşaat ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların,  makine ve tesisat, yıllık üretim kapasitesi, kapasite hesabı, yıllık tüketim kapasitesi gibi bilgileri gösteren Kapasite Raporu’nun Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından onaylanma işleminin internet üzerinden de yapılabileceği bildirildi.
 
TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, esnaf ve sanatkarların kredi kullanma, Sanayi Sicil Belgesi alma, ihracat işlemleri, devlet destekleri ve teşviklerden yararlanma, gıda sicili işlemleri, ihalelere katılma, çalışma izni başvuruları vb. işlerinde gerekli  ve 3 yıl süreyle de geçerli olan Kapasite Raporu’nun,  bundan böyle elektronik ortamda yapılıyor olmasının esnaf ve sanatkarlar açısından sevindirici olduğunu söyledi.
 
Başkan Barışık, Kapasite Raporları’nın düzenlenmesi ve onaylanması esnasında 5362 sayılı Kanun'un 13. maddesi ile 39. maddesinin "l" bendine dayanılarak hareket edildiğine işaret ederek, “Konfederasyonumuzca; teknolojik ve ekonomik gelişmelere uyum sağlanması, esnaf ve sanatkarlarımızın kapasite raporunu alma sürecinin kısaltılması amacıyla Kapasite Raporu düzenlenmesi işlemleri başarıyla elektronik ortama taşınmıştır. Esnaf ve sanatkarlarımız, artık Ankara’ya gelmeye ya da posta ile göndermeye gerek kalmadan, bağlı oldukları esnaf ve sanatkarlar odasına başvurarak, Kapasite Raporları’nı internet üzerinden hızla düzenletebileceklerdir. Böylelikle işlemler süratle tamamlanacak, esnaf ve sanatkarlarımız ve teşkilatımız açısından zaman ve para tasarrufu sağlanacaktır.  Eskiden posta yoluyla Ankara’ya gönderilerek, en erken 3 günde tamamlanan tasdik süresi, böylece elektronik ortamda bir günde sonuçlanacak duruma gelmiştir. Hizmete hız kazandırdık. Esnafımıza sunulan modern ve çağdaş hizmet bizleri de mutlu etmiştir”dedi.