KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEME EĞİTİMİNDE MOTİVASYON DORUKTA

 

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEME EĞİTİMİNDE MOTİVASYON DORUKTA

HOLLANDALI CATHERİNA, “İNŞALLAH, MAŞALLAH” SÖZLERİYLE GİRİŞİMCİ ADAYI KADINLARI ESPRİLERİYLE KAHKAHAYA BOĞDU

PROJE EĞİTİM UZMANI CATHERİNA OCCHO’DAN GİRİŞİMCİ ADAYLARI TAVSİYE

“HERŞEY BİR ANDA OLMAZ, SABIRLI OLUN, ÇOK ÇALIŞIN”

“ DÜNYANIN EN ÜNLÜ İŞ KADINLARI DA ÇOK ÇALIŞARAK BUGÜNKÜ YERLERİNE GELMİŞLERDİR”

ADANA – AB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) tarafından desteklenen Kadın Girişimciliği Destekleme Projesi kapsamında Adana’da düzenlenen eğitim toplantıları neşe içerisinde sürdürülüyor.

     Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda Proje Direktörü Belda Yeşil, Kadın Girişimciliği Destekleme Proje Asistanı Sema Kartalmış ve Eğitim Uzmanı Dr.Esmeray Yoğun Erçen nezaretinde sürdürülen 2.grup eğitim toplantısının bu haftaki konukları da Proje Eğitimden Sorumlu Kısa Dönem Uzmanı Hollandalı Catherina Occhio ile Proje Takım Lideri Yardımcısı Zeliha Ünaldı Öztürk oldu.

      Projeye katılan girişimci adayı kadınların verilen eğitimle ilgili görüşlerini almak üzere Adana’ya gelen Catherina Occhio, Proje Takım Lideri Yardımcısı Öztürk’ün tercümanlığında kendisini tanıtırken, aslen Napoli doğumlu bir İtalyan olduğunu ve Türkiye’yi de çok sevdiğini belirterek, “Biz buraya sizlerle buluşmaya geldik. Eğitimde başarılımıyız, değilmiyiz, sizlerin beklenti ve istekleri neler bunları öğrenmek istiyoruz. Kadınların iş hayatında daha aktif olmaları için neler yapabilirizi anlamaya geldik”dedi.

     Girişimci adayları da, eğitime gelirken kafalarında oluşan şüpheleri, eğitim başladıktan sonra yavaş yavaş atmaya ve özgüven kazanmaya başladıklarını, artık “Ben de iş kadını olabilirim” düşünce ve cesaretinin arttığını anlatırken, “Artık biz de kuracağımız işlerde daha iyi olacağımıza inanıyoruz. Burada alacağımız bilgilerle girişimci olamasak bile aile ortamında çok yararlı işler yapacağımıza inanıyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

     Hollandalı Catherina Occhio da, girişimci adaylarından gelen olumlu tepkileri duydukça yüzü gülerken, öğrendiği birkaç Türkçe kelimelerden“İnşallah, maşallah”’ı sıkça kullanmaya başlayınca toplantıya katılanları kahkahaya boğdu. 

     Dünyanın en ünlü iş kadınlarının bile aynı dönemlerden geçerek bir yerlere geldiğini anlatan Occhio, “Her şey bir anda olmuyor. 10 günlük eğitim sonrası sizler de farklı düşünmeye başlayacaksınız. Sosyal ve ekonomik hayatta faydalı olmak, kendi ayaklarınız üzerinde durmak da çok güzel duygu. Bunlar bile projenin başarısı açısından önemli. İnşallah eğitimlerinizin sonunda da bunları konuşmak kısmet olur. Bizim amacımız eğitimleriniz boyunca sizlerle iletişim içerisinde olmak. Biz desteğe hazırız. Bize verdiğiniz motivasyon için de teşekkür ediyoruz”dedi.

    Proje Takım Lider Yardımcısı Öztürk de, Occhio’nun sıkça kullandığı “İnşallah ve maşallah” kelimelerinin, Türkler’in hayat felsefesinin bir örneği olduğunu ifade ederken, “Her şey iyi niyet, sabır ve çalışmayla sonuca ulaşır. Sizler de iyi niyet ve sabrınızı yitirmeden, inanç ve azimle çalışarak hedefinize ulaşabilirsiniz”diye konuştu.

    Avrupa Birliği’nin finansal destek sağladığı  4.5 milyon Avro’luk Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri (ESOB’lar) tarafından 25 ilde Temmuz 2007’den bu yana uygulanıyor ve Kasım 2008’e kadar devam edecek.  Proje kapsamında, 2008 yılının sonuna kadar, Türkiye çapında 4 bin 500 kadının bu hizmetlerden yararlanması bekleniyor.