İŞYERLERİ YANAN CEYHANLI ESNAFLAR PERİŞAN OLDU...

İŞYERLERİ YANAN CEYHAN ESNAFI PERİŞAN HALDE…

 

ADANA ESOB BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK, CEYHAN’A GİDEREK YANGINDA İŞYERLERİ TAMAMEN YANAN KERESTECİ, MARANGOZ VE MOBİLYACI SİTESİ ESNAFLARINI ZİYARET EDEREK SORUNLARINI DİNLEDİ, ÇÖZÜME DESTEK SÖZÜ VERDİ.

 

BAŞKAN SÖZÜTEK:

“FELAKETİ YAŞAYAN ESNAFA ACİL YARDIM ELİ UZATILMALI”

 

“BAKANIMIZ SARI, MİLLETVEKİLLERİMİZ, VALİMİZ BÜYÜK, BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ SÖZLÜ VE ÖZTÜRK İLE HAYIRSEVERLERİMİZ, İŞYERLERİ YANAN ESNAFLARIMIZ İLE İŞİNİ KAYBEDEN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZE DESTEK OLMALI”

 

ADANA – Adana’nın Ceyhan ilçesinde hafta sonu çıkan yangında işyerleri tamamen yanan Keresteciler, Marangoz ve Mobilyacılar Sitesi esnafları ile işçileri perişan oldu…

 

Hacı İbrahim Mahallesi İnönü Bulvarı üzerindeki Ceyhan Keresteciler, Marangoz ve Mobilyacılar Sitesi’nde sabaha karşı  çıkan ve rüzgarında etsisiyle bir anda büyüyen yangın sonucu bir gecede işyerlerini kaybeden onlarca esnaf ile işsiz kalan 200’e yakın çalışanlara, devlet ve yetkili kurumlar ile hayırseverlerden acil yardım istendi…

 

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı, yangın sonrası Ceyhan’a giderek, ilçede bulunan esnaf odası ve kredi kefalet kooperatifi başkanlarıyla buluştu, işyerleri yanan esnaf ve işçileri savaş alanına dönen işyerlerinin bulunduğu sitede ziyaret ederek, sorunlarını dinledi, beklentileri konusunda görüşlerini alarak, çözüme destek sözü verdi…

 

Ceyhan Ağaç İşleri ve İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tayfun Eker’in de bulunduğu ziyarette, Başkan Sözütek’e küle dönen işyerlerinin önünde dertlerini anlatan site esnafları, Ceyhan olarak önceki yıllarda da başta deprem ve yangınlar olmak üzere felaketler yaşadıklarını, her defasında ilgili kişi ve yetkili kurumların gelerek tespit yapıp döndükten sonra bekledikleri yardımları göremediklerini belirterek, “Bu kez vaatler sözde kalmasın. Keresteciler sitesi esnafı olarak bu kez gerçekten bittik. Çünkü, bu yangın işyerlerimizi tamamen küle dönüştürdü. Elimizde tutacak bir keserimiz, bir hızarımız bile kalmadı. Bizler günlük kazancımızla işlerimizi çeviren esnaflarız. Şimdi sıfırı tükettik. Biz bir yana, işsiz kalan onlarca işçilerimize ne diyeceğiz. Onların maaşını, sigortasını, aldığımız kredileri, birikmiş vergi borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz. İşyerlerimizi yeniden nasıl kuracağız. Bu yangın afetten beter oldu. Devletimize sığınıyoruz. Kurumlarımızın acil desteğini istiyoruz”dediler.

 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek de, Ceyhan Keresteciler Sitesi esnafının, nasıl çıktığı bile henüz bilinmeyen bir yangın sonucu felaketi yaşadıklarını ve yaralarının çok acil tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, meseleye başta Adana’nın Milletvekili, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve tüm milletvekilleri başta olmak üzere Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ile hayırsever işadamlarının destek olması gerektiğini bildirdi.

 

Birlik Başkanı Sözütek, “Yangın sonucu işyerleri malzemeleri ve iş makinalarıyla birlikte tamamen yanan 20’ye yakın esnafımız ve yüzlerce işçileri perişan durumda. Yangında, bir otomobil, bir kamyonet ve iki de iş makinası da tamamen yanmış. Bu insanların yangında yanan işyerleri kendilerine ait olmadığı için sigorta da yaptıramamışlar. Şimdi hepsi işsiz ve açlığa mahkûm duruma düştü. Zararları çok büyük. Bu insanlara çok acil destek ve yardım lazım. Başta devletimizin, büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile hayırseverlerimizin yardımıyla, süratle yeni işyerlerine kavuşturulmalı, kredi ve vergi borçları ile işci alacaklarına çözüm üretilmeli, esnaf ve işçilerin hayata dönüşü sağlanmalıdır. Bu konuda, biz de esnaflarımızdan aldığımız rapor doğrultusunda meseleyi başta TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e taşıyacak, çözüm konusunda hem Adana hem de Başkent’te arayışa gireceğiz”dedi.

 

Site esnafı ile işçileri ziyarete, Birlik Başkanı Sözütek ve Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Avcı ile ziyarete Ceyhan’dan katılan Birlik Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceyhan Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ünal Kurt, Ceyhan Kasaplar Esnaf Odası ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim İkidağ, Ceyhan Fırıncılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Hakan Koşmaz, Ceyhan Terziler Esnaf Odası Başkanı Fikri Ceyhan, Ceyhan Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Uğur Özdemir, Ceyhan Kunduracılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Akcan, Ceyhan Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Adnan Yaraşır, Ceyhan Berberler Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Kem ile Ceyhan 7 Ocak EKKK Başkanı Selçuk Kanlı da katılarak destek oldular.