FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ CAYDIRICI ROL OYNUYORLAR

AESOB’TA FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ TOPLANTISI

  ADANA’DA 193 KİŞİ FAHRİ MÜFETTİŞLİK BAŞVURUSU YAPTI.

  FAHRİ MÜFETTİŞLER, EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI NİYAZİ PEK’E DERTLERİNİ ANLATTI

  TRAFİKTEN SORUMLU EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI PEK:

  “FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ, CAYDIRICI ROL OYNUYOR”    

  ADANA – Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü 2008 Yılı 1.Dönem Fahri Trafik Müfettişler Değerlendirme Toplantısı, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (AESOB) yapıldı.

   AESOB Eğitim ve Hizmet Binası’ndaki toplantıya Adana Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Niyazi Pek, Trafik Denetleme Şube Müdürü Arif Yılmaz, AESOB Başkan Vekili Selahattin Çırak ile trafik ile ilgili kurum temsilcileri ve 50’ye yakın fahri müfettiş katıldı.

  Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Pek, Adana’da şu anda mevcut 267 fahri trafik müfettişinin görev yaptığını, 193 yeni başvuru yapıldığını belirtirken, “Trafik konusunun önemini herkes çok iyi biliyor. Yılda 5 bin kişinin hayatını kaybettiği ülkemizde, 5 bin insan da hastanelerde ölüyor. 200 bine yakın insan yaralanıyor, yüzde 10’a yakını da sakat kalıyor. Trafik sorununun toplumda oluşturduğu yarayı biliyoruz. Fahri müfettişlerin önemi, insanların her yerde denetleniyor olduğu hissine kapılması önemlidir. Pek çok yerde kamera sistemi olabilir, ilimizde de kurulma aşamasında, pek çok yerde denetimler de yapılıyor. Ama insanlar bunların yerlerini öğreniyor, orada suç işlemekten kaçınıyor. Ama fahri trafik müfettişlerinin nerede görev yapıyor olduğu bilinmediği için caydırıcı bir rol oynuyor”dedi.

      Toplantıda 2918 sayı Karayolları Trafik Kanunu’nun uygun olarak hayata geçirilen fahri trafik müfettişliği uygulaması hakkında bilgi verilirken, Adana’da yönetmelik çerçevesinde 286 fahri trafik müfettişi görevlendirildiği, 9’unun vefatı, 3’ünün istifası, 7’sinin de şartlara uygunluğunu kaybetmesi sonucu, toplam 19’unun görevlerinin sona erdiği, halen 267’sinin görevini sürdürdüğü belirtildi.

    Fahri trafik müfettişi sayısının, o ilin toplam araç sayısının binde 2’si oranında olması gerektiği için Adana’da  da 760 fahri trafik müfettişi görevlendirilmesi gerektiği ifade edilen toplantıda,“İlimizde, halen 492 fahri trafik müfettişi kadrosu daha ihdas edilmiştir. 193 başvuru alınmış ve onay için İçişleri Bakanlığı’na gönderilmiştir”denildi.

     Daha sonra Trafik Denetleme Şube Müdürü Arif Yılmaz başkanlığında fahri trafik müfettişlerinin görüş, öneri ile karşılıklı temenniler ve beklentileri konulu oturuma geçildi.

     Burada bir soru üzerine konuşan AESOB Başkan Vekili Çırak, sürücü eğitimini ve belgesini  almış, ama yeterli kültürel eğitimden yoksun olan sürücülerin yeni bir eğitime tabi tutulmasının yararlı olacağını belirtirken, disiplin dışı davranan ticari taşıt sürücülerine de tespiti halinde meslekten mene varan cezalar verildiğini kaydetti.     

     Fahri Trafik Müfettişleri’nin, sürücü ihlalleri ve uygulamadaki eksiklerle ilgili şikayetlerini sürekli not ettirerek dikkate alan Emniyet Müdür Yardımcısı Pek de, çözüm için gereken uygulamaların yapılması konusunda Trafik Denetleme Şube Müdürü Yılmaz’a talimat verdi.