ESOB'TA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ...

 

 

ADANA ESOB’TA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ…

TAFE TÜRKİYE TESK TEKNİK VE İLERİ EĞİTİM KURUMLARI YETKİLİLERİNCE, ADANA ESOB’TA 6331 SAYILI KANUNLA ORTAYA ÇIKAN YÜKÜMLÜLÜKLER VE UYGULAMALAR KONUSUNDA BİLGİLENDİRME VE UYARILARDA BULUNULDU.

TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, ODA BAŞKANLARINI UYARDI:
“YASALARA RİAYET EDİN, MAĞDUR OLMAYIN”
ADANA –TAFE TR Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Teknik ve İleri Eğitim Kurumları Uzmanlarınca Adana ESOB’ta oda başkanları ve genel sekreterlerine 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yapılacak “Riski Analizi ve Eğitimleri” konusunda seminer verildi,  bilgilendirmede bulunuldu.
ESOB Kocavezir Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Salonu’nda yapılan toplantıya TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana ESOB, Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, TAFE TR İşyeri Hekimi Dr. Gökhan Şahin ve TAFE TR Genel Müdürü Sevilen Bilben,  Birlik Başkan Vekili, Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ile Birliğe bağlı esnaf odası başkanları, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifleri Başkan ve yöneticileri, Birlik Genel Sekreteri Sema Kartalmış ile oda genel sekreterleri katıldı.
Seminerin açış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Kazım Barışık, konunun tüm esnaflar açısından çok önemli olduğunu belirterek,  uyulmaması halinde ağır para cezaları bulunduğunu, mağdur duruma düşmemek için de uzmanların anlatacaklarının dikkatle dinleyerek, uygulamasının da yapılmasını istedi.
Barışık, herkesin yasalara uymak zorunda olduğunu hatırlatarak, “Meseleye duyarlı davranmayarak, (Nasıl olsa bana bir şey olmaz) diyenler cezayı yediklerinde işin ciddiyetini anlayacaklardır. Ancak biz bunların olmasını istemediğimiz için bu semineri düzenleyerek bilgilenmenizi arzu ettik. Amacımız tüm esnaf ve sanatkârlarımızın yasalara uymasını sağlayarak, cezalı duruma düşmesini önlemektir" dedi.
Daha sonra TAFE TR İşyeri Hekimi Dr. Gökhan Şahin ve TAFE TR Genel Müdürü Sevilen Bilben 6331 sayılı Yasanın Esnaf ve Sanatkarlardan neler istediğini ve neler yapması gerektiğini ayrıntılarıyla anlattılar. Dr. Şahin ve Bilben, 30 Haziran 2012 tarihinde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Resmi Gazete de yayınlandığını ve 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren de uygulamaya konulduğunu belirtirken, “Bu Kanun, İş kazası ve Meslek Hastalığı oluşmadan önlemeye yönelik düzenlendi. Bu kanun kapsamında işletmeler, öncelikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan, NACE kodlarına internet üzerinden de bakarak işletmelerinin tehlike sınıfını öğrenecek. Tehlike sınıfına göre de, işletmesinin risk analizini yapacak, 1 kişi dahi olsa personeline iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimini ve sertifikasını aldıracaktır” dediler.
Dr.Şahan ve Bilben, 1 Ocak 2013’ten itibaren bu işlemleri yaptırmayan işletmelere, yapılan denetimlerde ilk ay için 4500 TL, takip eden her ay için 3000TL para cezası kesileceğine işaret ederken,   bu cezanın müfettişlerin yetkileri dâhilinde, geriye dönük olarak yasanın ilk çıkış tarihi olan 2003 yılına kadar da rücu ettirilebileceğini belirttiler.
Eğitim almayan her bir personel için de 1000 TL para cezası ayrıca uygulanacağına dikkat çeken Dr.Şahan ve Bilben, işyerlerinin yapması gerekenleri de şöyle sıraladılar:
“İşletmenin Risk Analizi Yapılacak, İşletmede çalışan tüm personele temel eğitim verilip, sertifikalandırılacak, Çalışma ortamı incelemesi ve raporlaması yapılacak, Acil durum ( yangın, ilk yardım ve afet planı) raporu hazırlanacak. İşletme de yeni bir risk oluşmadığı sürece, eğitim ve sertifikalar 2 yıldan 4 yıla kadar geçerlidir. Bu hizmeti almak isteyen işletmelerin, ivedilikle Adana ESOB ile irtibata geçerek hizmet alım talebinde bulunmaları gerekmektedir. İrtibat adresi de,  Adana merkez Seyhan ilçesi Kocavezir Mh 32066 Sk No:3 Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Eğitim ve Hizmet Binasıdır. Dileyen, 0322 365 10 10 (4 Hat) telefonlardan da bilgi alabilir”