ESOB'TA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE PANELİ

ADANA ESOB’TA DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ PANELİ

ADANA VALİ YARDIMCISI İBRAHİM AVCI:

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE DEVLET POLİTİKASIDIR

Ç.Ü. HALK SAĞLIĞI A.D.ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ.DR. FERDİ TANIR:

“DÜNYADA, YILDA 7 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜYOR”

KÖTÜ ORTAMDAN EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

ADANA – Türkiye’de geçen hafta 2011 Milletvekili Genel Seçimleri’nin yapılması nedeniyle, “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü” Adana’da da rötarlı kutlandı.

Adana Valiliği, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF’in katkılarıyla Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde (Adana ESOB) yapılan panelde, çocuk işçiliği nedeniyle dünyada ve ülkemizde yaşanan sorunlar tüm açıklığıyla ortaya konuldu.

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Temsilcisi Saadettin Akyıl, İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanı Mesut Demircioğlu,  İl Sosyal Hizmetler Müdürü Fazlı Doğanç, Ç.Ü.Tıp Fakültesi Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ferdi Tanır, Türk-İş 4.Bölge Başkanı Edip Gülnar, UNICEF Temsilcisi İbrahim Kuzu, Umut Çocukları Derneği Başkanı Gazeteci – Pedagog Yusuf Kulca, panel öncesi Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık’ı makamında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

ESOB Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Salonu’nda gerçekleştirilen panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Avcı, çocuk işçiliği ile mücadelenin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir konu haline geldiğini ve meselenin devlet programına girdiğine işaret ederken, yapılan çalışmalar sonucu, geçmişte yüzde 10’larda olan çocuk işçi sayısının, bugün yüzde 5-6’lara indiğini belirtti.

Devlet olarak, çocuk işçiliği ile mücadele için öncelikle kamuoyunun sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesini hedeflediklerini, meselenin çözümü için her kesimden destek beklediklerini ifade eden Vali Yardımcısı Avcı, mevsimlik tarım işçilerinin ve sokakta çalışan çocukların durumlarının iyileştirilerek, bilinçli bireyler haline getirilmelerinin de çözüme katkı sağlayacağını kaydetti.

Oturuma başkanlık eden Çalışma Bakanlığı Temsilcisi Akyıl da, 18 yaş altı insanların çalıştırılmamasını hedefleyen çocuk işçiliği ile mücadelenin devlet politikası haline geldiğini, “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi”’ nin imzalanması sonucu ülkemizde de çok daha etkin ve yararlı çalışmalar yapılmaya başlandığını ifade etti.

Doç.Dr. Ferdi Tanır ise, dünyada halen 215 milyon çocuğun işçi olarak çalıştırıldığını ve bunun İnsan Hakları sorunu olarak görüldüğüne işaret ederken, bunların 115 milyonunun da çok kötü şartlarda ter döktüklerini ifade etti.  Türkiye’de önceki yıllarda 1 milyonun üzerinde seyreden çocuk işçi sayısının bugün 980 bine indiğini, ancak bunların da 630 bininin ağır işlerde çalıştırıldıklarını belirtti.

Adana’da da 15 bin civarında çocuk işçi çalıştırıldığını ve bunların 9 binin kötü şartlarda iş yaptığına dikkat çeken Doç.Dr.Tanır, “Yatırımların en etkilisi çocuklar için yapılandır. Bugün hala, çocuğa göre sandalye, masa, kerpeten, pense bulmak zor. Dünyada her yıl 7 milyon çocuk işçi kötü çalışma şartları yüzünden ölüyor. Çocuk çalışanlar daha çok yaralanıyor, hastalanıyor, psikolojisi bozuluyor. Kötü ortamdan en çok çocuklar olumsuz etkileniyor. Sağlıksız, vasıfsız işçi grubu doğuyor. Çocuk işçiliğini önlemenin bir yolu da mecburi eğitimi 12 yıla çıkarmaktır” dedi.

UNICEF Temsilcisi İbrahim Kuzu, kurumunun çalışma alanlarını anlatırken, Gazeteci-Pedagog Bulca da, çocuk işçiliği ve sokakta çalışan ya da madde bağımlı çocukların yaşam şartlarıyla ilgili slâyt eşliğinde bilgilendirmede bulunup, çözümün devletin sağlık ve eğitim giderlerini de azaltacağını söyledi.

Panelde, sokakta çalışan çocuklarla ilgili Alo 155 Çocuk Polisi, Alo 183 ve 184 Çocuk Destek ve Sağlık Hattı’ndan da yardım istenebileceği kaydedildi.