ESOB’TA GENEL SEKRETERLER EĞİTİM VE DEĞERLENDİRME SEMİNERİ

GENELGELER ARTIK İNTERNET ORTAMINDAN TAKİP EDİLECEK

BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK’TAN GENEL SEKRETERLERE NASİHAT

“5362 SAYILI YASAYI MUTLAKA EZBERLEYİN

“İŞİNİZİ İYİ YAPARSANIZ, KİMSE SİZİ İŞİNİZDEN ETMEZ”

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık,  2009 Yılı Eğitim ve Değerlendirme Semineri’nde Birliğe bağlı oda genel sekreterlerine birbirinden değerli nasihatlarda bulunurken, özellikle de 5362 Sayılı Yasayı mutlak ezberlemelerini istedi.

Adana ESOB Ahi Evran Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde Birlik Başkan Vekili Aydın Hür, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu (TESK) Teşkilat ve Sicil Gazetesi Müdürü Nevin Dağ, TESK Eğitim ve Planlama Uzmanı Ertekin Soyer, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Şube Müdürü Adnan Ekiz, Çukurova Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Recep Peker Çulcu, Müdür Başyardımcısı Necdet İnan, ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış ile il ve ilçelerden gelen oda genel sekreterleri ve oda başkanları hazır bulundu.

ESOB Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yakar’ın daveti üzerine yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kürsüye davet edilen Birlik Başkanı Kazım Barışık,  5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’nun 57.maddesi gereği, yılda iki kez yapılan seminerin, kendilerini geliştirmek ve eksiklerini gidermek isteyen genel sekreterler için büyük fırsat olduğunu belirterek, anlatılanları iyi dinlemelerini, uyarıları da dikkate almalarını istedi.

YETİŞMİŞ PERSONEL DEĞERLİDİR

Oda başkanlarının geçimlerini sürdürmek adına sürdürdükleri özel işleri nedeniyle 507 Sayılı Yasa ile değişen 5362 Sayılı Yasa’yı tam anlamıyla bilmek durumunda olmadıklarını, ancak oda genel sekreterlerinin ilgili yasayı mutlak ve mutlak ezbere bilmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Barışık, “Sizler, ya bu işi yapacaksanız, ya da yapmayacaksınız. Eğer bu işi yapacaksanız da, kendinizi geliştireceksiniz. Yasaları tüm genel sekreterlerin ezberlemesi lazım. Başkanlar, yasaların hepsini bilmeyebilir. Bir başkan, hem işine gidiyor, hem odaya geliyorsa, uğraşması zor. Siz genel sekreterler bu işin ilmini, bilimini öğreneceksiniz, bunu öğrendiğiniz zaman başkanınız sizi gözden çıkaramaz. Hiçbir yönetici, yetişmiş, tecrübeli ve çalışkan personelinin işinden ayrılmasını istemez”dedi.

UTANACAĞIM, KORKACAĞIM İŞİ YAPMAM

Oda genel sekreterlerinin yapacağı yanlışın, hem oda başkanı, hem de yönetim kurulunu zorda bırakacağını, alınlarına vurulan damganın da hayat boyu silinmeyeceğini anlatan Barışık, “Öyle bir geminin içindeyiz ki, hiçbirimizin kurtuluşu yok.  Genel sekreterlerin ne yaptığından başkanların her zaman haberi olmaz. Genel sekreterlik basit bir olay değildir. Biz hepinizi işten çıkarabiliriz, sizi bizim dışımızda hiçbir güç işinizden atamaz. Ama genel sekreterler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlıdır, istenirse görevden alınırlar. İçinizde yanlış yapanlar da olabilir. Hata bir kez yapılır, tekrarı olmaz. Çok dikkat etmeniz lazım. Bazı konularda başkanlarınızı uyarmanız lazım. Çok sıkıştığınızda bize gelin, yardımcı olalım. Ama bazen başkanlar da duyarsız kalıyor. Başkanlar meclisi yapıyoruz, oraya bile gelmeyenler var. Madem öyle başkanlığı bırak. İstersem, mahkemeye bile veririm.Ama ben yöneticiyim, kavgacı değilim. Onu da vicdanına bırakırım. Bunu da başkanlarınıza anlatın. Biz görevimizi yaparsak,  yarın olası bir durumda da göğsümüzü gere gere dolaşırız.. Ben utanacağım, korkacağım işi yapmam.  Yaptığım işin de arkasında dururum”diye konuştu.

ÇIRAKLIK YAŞI 15’E YÜKSELTİLDİ

Çukurova Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Recep Peker Çulcu ile Müdürü Başyardımcısı Necdet İnan da, yeni yasayla çıraklık yaşının 8 yıllık eğitim nedeniyle 12’den 15’e çıkarıldığını, üst yaş sınırının olmadığını ifade ederek, “Çıraklığın, öğrenmenin yaşı kalmadı. Yeni sistemde, yaş, mekan, zaman sınırı yok. Öğrenciler, imtihan yerine sezon içindeki notlarıyla mezun olabilecekler”dediler.

TAHSİLAT İÇİN UYARI YAPIN

TESK Eğitim ve Planlama Uzmanı Ertekin Soyer ise yük taşımacılığında zorunlu olan SRC ile D4 belgelerinin hangi şartlarda alınabileceğini, belge değişikliklerinin nasıl gerçekleştirileceğini anlattı.

Oda başkan ve genel sekreterleri seminer arasında Adana ESOB Yemekhanesi'ndeki Ahi Evran Sofrası'nda bir araya gelerek öğle yemeği yediler.  

 Seminerin öğleden sonraki bölümünde konuşan TESK Teşkilat ve Sicil Gazetesi Müdürü Nevin Dağ da,  genel sekreterleri meslek odalarındaki genel kurulların nasıl yapılacağı, seçme ve seçilme şartlarını anlatırken,  kayıt ücretleri, yıllık aidatlar ve tahsilat konusunda bilgilendirdi.

GENELGELER İNTERNET ORTAMINDA

Adana ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış ise 2009 yılının ikinci yarısından itibaren genelgelerin elektronik ortamda gönderileceğini,  duyuruların da  www.adanaesob.org.tr  Web sayfasında yayınlanması nedeniyle, ilgili odalarca takip edilmesi gerektiğini bildirdi.