ESOB – KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALADI

ESOB – KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALADI

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK İLE KOSGEB ADANA MERKEZ MÜDÜRÜ HAMİT SUCU'NUN İMZALADIĞI İŞBİRLİĞİ PROTOKOL GEREĞİ, EĞİTİME KATILARAK SERTİFİKA ALACAKLARA 27 BİN LİRA HİBE, 70 BİN LİRA DA SABİT YATIRIM KREDİSİ VERİLECEK.

BARIŞIK:

 

"ESNAF VE SANATKAR ÇOĞALDIKÇA İŞSİZLİK AZALIR"

"İŞSİZLİĞİ, DEVLET – MİLLET İŞBİRLİĞİYLE AZALTACAĞIZ"

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Adana Merkez Müdürlüğü arasında "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası'nda Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Birlik Başkanı Kazım Barışık'ın makamında gerçekleştirilen protokol imza töreninde KOSGEB Adana Merkez Müdürü Hamit Sucu, ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış ve esnaf odası başkanları ile oda genel sekreterleri de hazır bulundu.

 KOSGEB Merkez Müdürü Sucu, böyle bir işbirliğine imza attıkları için Birlik Başkanı Kazım Barışık'a teşekkür ederken, başta istihdam olmak üzere, ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimciliğin desteklenmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. 

Girişimcilik potansiyelinin sahaya çıkartılması, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için imkânları seferber ettiklerini belirten Merkez Müdürü Sucu, "Esnaf ve sanatkar kesimi toplumumuzun ekonomideki en önemli bölümünü teşkil etmektedir.  Birliğimiz de bu kitlenin temsilcisi olarak bölgemizde çok aktif ve yapılması gereken her şeyi yapmakta, ilişkilerimiz en üst düzeydedir.  İstihdam problemi Türkiye'nin, özellikle de Adana'mızın en önemli sorunudur.  İşsizliğe çözüm için kurumsal olarak girişimciliği geliştirme programı ile işsiz ve iş kuracak gençlerimizin yapacakları faaliyetlere destek veriyoruz. Bu destek için de, gençlerimizin öncelikle 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'nden geçmeleri gerekiyor.  Bu eğitim protokolü çerçevesinde 90 kişi eğitime alınacak. Akabinde eğitimi tamamlayıp, sertifika alarak, iş fikirlerini, düzenli şekilde hazırlayıp KOSGEB'e getirenlere, iş kurmaları halinde hükümetimizin de açıkladığı gibi 27 bin liralık hibeyi takdim edeceğiz.  Yetmediği takdirde 70 bin liralık geri dönüşümlü sıfır faizle 3 yıl vadeli destek sağlayacağız" dedi.

Birlik Başkanı Kazım Barışık da, işsizliği azaltacak böyle bir projeyi uygulamaya koymalarından dolayı başta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere Merkez Müdürü Sucu'ya  da teşekkür ederken,  "Esnaf ve sanatkarlarımız bu ülkenin omurgasıdır, şah damarıdır. Esnaf ve sanatkar her dönemde ne devletine ne milletine yük değildir. Kendi yağıyla kavrulur. Kendi imkânlarını kullanarak, ayakta kalmaya çalışır.  Esnaf ve sanatkar çoğaldıkça işsizlik azalır. Bir insan işe başladığında onun eşi, çocuğu, kardeşi, akrabası da yanında çalışıyor, işsizlik azalıyor, katma değer sağlanıyor. Bizim bütün çabamız, KOSGEB'imiz dahil ülkemizin menfaatinedir. Ülkemizin birliği, dirliği ve düzenini korumak içindir. Yoksa bu işler niye yapılsın. Ülkeye faydası olmayacak işlerin ne gereği var. Bu eğitimin ne gereği olur. İşte burada, devlet, millet elele vererek, girişimci sayımızı artıracak ve işsizliği aşağılara çekeceğiz. Bunun anlamı da insanlarımızın mutluluğu ve huzurlu yaşamalarıdır.  Bu projeye katkı sağlayan Genel Sekreterim Sema Kartalmış'a da teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun"diyerek protokolü imzaladı.

Adana ESOB ve KOSGEB arasında bu amaçla imzalanan protokol gereği, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'nin gerçekleştirilmesi sağlanacak. Eğitim programını tamamlayarak mezun olan katılımcılar, kendi işini kurduğu takdirde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde 'Yeni Girişimci Desteğine' başvurabilecek.

Eğitimlere kendi işini kurmak isteyen en az ilköğretim okulu mezunu olan, daha önce diğer kurum ve kuruluşlarca düzenlenen girişimcilik eğitimine katılmamış olan gençler, kadınlar ve dezavantajlı gurupların katılabileceği ifade edildi.