ESNAFLARA “İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ MERMERCİLER, BRİKETÇİLER VE KAROCULAR ODASI’NIN DÜZENLEDİĞİ SEMİNER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ODA BAŞKANI BÜLENT ÖĞRÜ:
“HEDEFİMİZ, SIFIR İŞ KAZASI”
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI GÖKHANÇEVİK:
“ÇALIŞIRKEN, KAZA RİSKİNİ ENAZA İNDİRİN”
“KULLANDIĞINIZ ALETLERE, İLAVELER YAPMAYIN”

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne (Adana ESOB) bağlı Adana Mermerciler, Briketçiler ve Karocular Esnaf Başkanlığı tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimin Semineri” büyük ilgi gördü.
İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nde gerçekleştirilen seminere Adana ESOB Başkan Vekili Aydın Hür ile Adana Saatçiler, Camcılar, Matbaacılar ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Celal Konuş ve çok sayıda oda üyesi esnaf katıldı.
Yaklaşık 3 saat süren seminerin açılışında konuşan Birlik Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Başkanı Kazım Barışık’ın Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere Ankara’da bulunması nedeniyle aralarında bulunamadığını, selam ve sevgilerini göndererek, seminerin başarılı geçmesini ve hayırlı olmasını dilediğini bildirdi.
Oda Başkanı İnşaat Mühendisi Bülent Öğrü de, yönetim olarak uzun süredir böyle önemli bir semineri düzenlemeyi amaçladıklarına işaret ederken,  hedeflerinin kendi iş kollarında ‘sıfır iş kazası” olduğunu söyledi. 
İstatistiklere göre, Türkiye’de yaşanan iş kazaları nedeniyle her 5 saatte bir işçinin öldüğünü, meslek hastalıkları ve iş kazalarının ülkemize toplam maliyetinin ise yılda 4 milyar TL olduğunu belirten Başkan Öğrü, Dünya Çalışma Örgütü’nün verilerine göre de dünyada her yıl 270 milyon iş kazasının gerçekleştiğini ve her yıl 2 milyon 200 bin insanın iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.
Her 6 bin kişinin iş kazası ya da meslek hastalıkları nedeniyle vefat ettiğine de dikkat çeken Öğrü, yıllık ortalama 350 bin kişinin iş kazası,  1 milyon 700 bin kişinin de meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini anlatırken, “Türkiye, sanayi ve çalışma raporlarında, ölüm ve yaralanmalarda rekorlara koşma yolundadır. Türkiye’de en fazla iş kazaları, 50’den az işçinin çalıştırıldığı, iş sağlığı ve güvenliği kurulu, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı,  işyeri hemşiresi veya sağlık memuru gibi zorunlulukların bulunmadığı KOBİ’lerde meydana gelmektedir. İş kazalarının en yüksük olduğu saatler, çalışma diliminin ilk saatleridir. En fazla yaşanan sektör ise yüzde 14 ile metal, ikincisi de inşaat, üçüncüsü de kömür sektörüdür. Sizlere bol kazançlı, hayırlı ama kazasız bir iş yaşamı diliyorum ”dedi.


Jeoloji Mühendisi ve İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Gökhan Çevik ise iş kazasının; planlanmamış ve beklenmeyen bir olay sonucunda sakatlanma ve zararlara yol açan durum olduğuna dikkat çekerken, çalışırken riski en aza indirmek gerektiğini söyledi.
İş kazalarının, insan hataları ve makinelerden kaynaklanabileceğini, bunun da el, kol, parmak yaralanmalarına yol açabileceğine işaret eden Çevik,  çalışırken iş gözlüğü kullanılması, metal atıklarını çıplak eldivenle toplamalarını, çalışan makineyi elle frenlemeye çalışmamalarını, elektrik çarpmalarına karşı özellikle de seyyar kabloların yanmış, yırtılmış olmamasına ve prizdeyken toplanmamasına dikkat edilmesini istedi.
Çalışırken, kullanılan alet ve edevatların orijinalliğini bozacak ek ilaveler yapılmamasını, bunu yapmanın kendilerine ve geride bırakacakları ailelerine büyük acılar yaşatabileceği de hatırlattı. 
Seminer sonrası düzenlenen törende, katılımcılara sertifika verildi.