ESNAFLAR TESK İFTARINDA BULUŞTU...

ESNAFLAR TESK İFTARINDA BULUŞTU…

 

TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN’İN MERSİN’DE VERDİĞİ BÖLGESEL İFTAR YEMEĞİ’NE MERSİN VALİSİ GÜZELOĞLU, EMNİYET MÜDÜRÜ BAHAR, CEYHAN BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK, TOROSLAR BELEDİYE BAŞKANI TUNA İLE TESK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, FEDERASYON BAŞKANLARI, ADANA, MERSİN, ANTALYA, KAYSERİ, KONYA, NİĞDE, MALATYA, HATAY, GAZİANTEP BİRLİK BAŞKANLARI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE ESNAFLAR KATILDI.

 

PALANDÖKEN’DEN ESNAFA TEŞEKKÜR

“SİZ OLMASANIZ, BEN OLMAM”

          

ADANA – Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Mersin’de verilen Bölgesel İftar Yemeği büyük ilgi gördü.

Mersin Gözne Zirve Restaurant’ta kurulan Ahi Evran Sofrası’na Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar, Mersin Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, TESK Yönetim Kurulu Üyeleri, Federasyon Başkanları,  TESK Danışma Kurulu Başkanı, Bakkallar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı ve Ceyhan Bakkallar Odası Başkanı Selahattin Güler,  Adana, Mersin, Antalya, Kayseri, Konya, Niğde, Malatya, Hatay, Gaziantep ESOB Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile esnaflar katıldı.

Adana’dan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, Başkan Vekilleri Nihat Sözütek ve Mustafa Göktaş, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Ünal Kurt, Kenan Yılmaz, İlhami Uygunsözlü, Metin Taylancı, Mustafa Gökay Karakuş ile Elektrik, Elektronikçiler Federasyonu Başkan Vekili ve Adana ETESO Başkanı İsmail Abike, Kasaplar Federasyonu ve Adana ESOB Disiplin Kurulu Üyesi ve Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Saruhan Yağmur’un da katıldığı iftar yemeği sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti.

Yemekte konuşan Genel Başkan Palandöken, yüzlerce kilometre uzaklardan Mersin’e gelerek iftar sofrasına katılan tüm misafirlerine ayrı yarı teşekkür ederken, Adana’ya gelmeden önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile öğle saatlerinde yaptığı görüşmede, esnafın önemli meselelerini bir kez daha dile getirdiklerini belirtirken, Cumhurbaşkanı Gül’ün de iftar yemeğine katılan tüm esnaf temsilcilerine ve esnaflara selam ve sevgi mesajı gönderdiğini söyledi.

AB Palandöken, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde de kendilerini ziyaret eden siyasi parti temsilcilerine,  esnafın isteklerini dile getirdiklerini ifade ederken, önümüzdeki süreçte Türkiye’de bir ilkin yaşanacağını ve Cumhurbaşkanını halkın seçeceğini, bunun da ülkenin nasıl bir değişimden geçip, büyüdüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

Palandöken bu süreçte, esnaf ve sanatkârın önemli olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni vizyonu ve yeni Cumhurbaşkanı ile yoluna devam edeceğini, yeni yol haritası yapacaklarını anlatırken, “Çünkü büyüyen, gelişen, değişen bir Türkiye’de, AB’de, IMF’ye muhtaç değil, borç verecek bir vizyonda yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye'nin gidişatını bozmak isteyenlerin "ülkeye nifak tohumu sokmaya çalışabileceğini" belirten Palandöken, “Bu ülkenin, birliğine, dirliğine Allah zeval vermesin. Çünkü yıllarca bu birlik ve beraberliği bozmak isteyen, nifak tohumu sokmak isteyen, bin yıllık kardeşliği bozmak isteyen, ülkemizde sadece bu işten beslenen insanların heveslerini kursaklarından bırakan bir dönem içerisindeyiz. Bu açıdan kardeşlik,  birlik ve beraberliğimizi, dayanışma, insan sevgisi ve hoşgörümüzü ilelebet muhafaza etmeliyiz” dedi.

Palandöken, esnafın teknolojik değişime ayak uyduramadığı için her geçen gün biraz daha yara aldığının altını çizerek, bunu telafi etmek adına mesleki eğitim verdiklerini ve yeni nesil esnaf yetiştirmek için projeler geliştirdiklerini kaydetti. AB Karma İstişare Komitesi’nin 2013 – 2015 dönemi Eşbaşkanı olduğuna da işaret eden Palandöken, Türkiye’de esnaf ve sanatkârın değişim ve dönüşümü için herkesin temsilcisi olarak görev yaptığını da hatırlatarak, bu başarıda esnafın birlik ve beraberliğinin önemli etken olduğunu belirtti.

Esnafın siyaset üstü olduğunu ve topluma ayna tuttuğunu anlatan Palandöken, bu mesleği yapanlara herkesin güvendiğini ve şehri emin olarak gördüğünü dile getirirken, "Ben hiçbir zaman ben demedim, biz dedim. Çünkü, siz olmasanız, ben olmam dedim. Sizler her zaman baş tacı oldunuz. Bizim istediğimiz Cumhurbaşkanı, esnaf ve sanatkârla iç içe olan, halkı tanıyan, halkla birlikte bu sofralarda oturabilen, Türkiye'de herkese eşit, herkese elinden geldiğince yardım edebilecek, ülkeye çağ atlatacak vizyonda olmalı" dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, gönlü, sofrası, alnı açık esnafın, toplumun önemli kesimini oluşturduğunu belirterek, "Ramazan ayının birleştirici, buluşturucu bir gününde esnaf temsilcileriyle bir arada bulunmaktan mutluluk duymaktayım. Ticaret yaparken, nafakasını kazanmaya çalışırken, önceliğinin gönül kazanma olduğun ortaya koyan esnafımız bu ülkenin huzur ve güvenine de katkı koyanlardır. Biz de milletin ve esnafın hizmetindeyiz. İnşallah 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin  kuruluşunun100.yılında,  milletçe hepimizin, hepinizin gayretiyle bu büyük ülkeyi, dünyanın ekonomisi en büyük ilk 10 devleti arasına ulaştıracağız " dedi.

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Genel Başkan Palandökenin bu iftarında bulunmaktan mutlu olduklarını, esnafın birlik ve dirlik içinde olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.