BAŞKAN SÖZÜTEK'TEN TEDAŞ'A KESİNTİLER TEPKİSİ...

BAŞKAN SÖZÜTEK'TEN TEDAŞ'A KESİNTİLER TEPKİSİ...

 

ADANA ESOB BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK, TEDAŞ'IN SON GÜNLERDE ARTAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ NEDENİYLE, HEM VATANDAŞLARI, HEM DE İŞYERİ ÇALIŞTIRAN ESNAF VE SANATKARLARI ZARARA UĞRATTIĞINI  BELİRTEREK, KESİNTİLERE ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMESİNİ İSTEDİ.

 

BAŞKAN SÖZÜTEK, TEDAŞ'IN AYRICA ABONELERDEN HAKSIZ YERE ALDIĞI KAYIP - KAÇAK BEDELİ, TRT PAYI, SAYAÇ OKUMA VE SAYAÇ TAMİRİ, AÇMA - KAPAMA BEDELİ GİBİ HARÇLARI DA KALDIRMASINI İSTEDİ.

 

ADANA- Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, Adana'da son günlerde artan elektrik kesintilerinin, başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere vatandaşları da mağdur ettiğini belirterek, TEDAŞ'ın kesintilere hızlı çözümler üretmesini istedi.

 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, TEDAŞ'ın ayrıca halkın cebinden, isteği dışında alınan kayıp - kaçak, açma - kapama bedelleri, sayaç okuma, sayaç tamiri, TRT Payı gibi kesintilerinden kaldırılması gerektiğini bildirdi.  

 

Başkan Sözütek, şehirde son günlerde artan elektrik kesintileri nedeniyle, buzdolabı ve elektrikli cihazları ile ürünleri zarar gören esnaf ve sanatkarlardan gelen tepkileri üzerine bir açıklama yaptı.

 

Sözütek, zamansız ve beklenmedik anlarda gerçekleşen elektrik kesintilerinin önlenerek, esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşların zarara uğratılmaması için TEDAŞ'ın daha yoğun çalışması ve yatırımlarına hız vermesi gerektiğini ifade ederken,"Adana son yılların en sıcak dönemlerinden birini yaşıyor. Şehirdeki sıcaktan bunalan vatandaşlar, yaylalara ve denize kaçarken, boşalan şehirde iş hacmi düşen esnaf ve sanatkarlarımız da klima, buzdolabı gibi cihazlarını sürekli çalıştırarak işlerinin başında kalmak durumunda kalırken, hem de kesintiler yüzünden cihazları arızalanıyor, ürünleri bozuluyor. Hastaneler hizmet veremez duruma düşüyor, sağlık hizmetleri aksıyor. Esnafın zaten sinek avladığı sezon da bir de zamansız kesintiler yüzünden zararı katlandıkça katlanıyor. Ev ve işyerlerimizde kesintisiz ve voltaj düşüklüğü olmayan, kaliteli elektrik istiyoruz. Hükümeti idare edenler, özellikle Çukurova'da hizmet veren esnaf ve sanatkarlarımıza 4 aylık yaz sürecinde vergi muafiyeti, elektrik indirimi, sigorta kesintisini azaltma gibi destekleyici çözümler üretmelidir"dedi.

 

Sözütek, ayrıca, yıllardır kangren haline gelen ve zaman zaman mahkemelere taşınarak, adaletli kararlar alınmasına rağmen, uygulamalarda faturalara yansımayan açma - kapama, kayıp - kaçak bedeli, TRT Payı, sayaç okuma ve sayaç tamiri gibi komik sayılacak kesintilere de derhal son verilmesini ve hak sahiplerine geri ödemelerin yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda gerekirse

hukuki yollara başvuracaklarını da duyurdu.