BAŞKAN BARIŞIK, ÇUKUROVA TV'DE KADINLARI KONUŞTU: "KADININ OLDUĞU YERDE GÜZELLİK VARDIR"

AESOB BAŞKANI BARIŞIK, ÇUKUROVA TV’DE “KADINLAR”’I KONUŞTU

 

 

BAŞKAN KAZIM BARIŞIK:

 

 

“KADINLAR HER YERDE OLMALI”

 

 

“KADININ OLDUĞU YERDE GÜZELLİK VARDIR”

 

 

 

 

 ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, kadının yaşamın her alanında hak ettiği yere alması gerektiğine belirterek, “Kadının olduğu yerde güzellik vardır”dedi.

 

 

 Yerel Çukurova Televizyonu’nda, Esra Peker’in sunduğu “Kadın ve Hayat” konulu proğrama katılarak, AESOB bünyesinde kurulan “Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi” üzerine soruları cevaplayan Başkan Barışık, Türkiye’de yaşayan nüfusun yarısının kadın olduğuna dikkat çekerek, günümüzde artık kadının evde oturmak yerine, girişimci ruhuyla çalışıp, üreterek toplumda öne çıkması gerektiğini söyledi.

 

 

 AB tarafından finanse edilen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından desteklenerek AESOB bünyesinde kurulan merkezin amacının da, kadınların kendi işlerini kurma ve geliştirme konusunda ihtiyaç duyacakları temel beceriler ve gerekli motivasyonla donatılması olduğuna işaret eden Barışık, “Hedefimiz, Adana dahil 25 ilde açılan Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Merkezleri’nin proje sonrasında da faaliyetlerini sürdürebilmektir. Bu nedenle tüm sivil toplum kuruluşlarını ve ilgili kurumları işbirliğine davet ediyoruz. Birlikte yeni projeler yapalım, elimizdeki projeleri birlikte değerlendirelim”dedi.

 

 

  Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının, son istatistiklere göre nüfusumuzun dörtte biri olduğuna da dikkat çeken Barışık, bu rakamın Avrupa’da yüzde 55 seviyelerine yükseldiğini de ifade ederek, “Bir ülkedeki kadın girişimciler anlamına gelen ‘işveren’ ve ‘iş sahibi’ kadınların toplamı, Türkiye’de 2006 yılı itibariyle toplam çalışan kadınların yalnızca yüzde 14’ü civarındadır. Avrupa Komisyonu, kadınların istihdam oranını 2010 yılına kadar yüzde 60’lara çıkarmayı hedeflemiştir. AB yolundaki Türkiye’de de bu oranı yükseltmek zorunluluk halini almıştır. Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi kadının iş hayatına katılımını ve dolayısıyla aile bütçesine, ekonomiye ve sonuçta ülkenin refah düzeyinin yükselmesine katkısını artırmak amacıyla hazırlanmıştır. 18 aylık bu projenin bütçesi de 4,5 milyon Euro civarındadır. 2008 yılı sonuna kadar 4 bin 500 civarında kadının eğitim, danışmanlık ve benzeri hizmetleri alması planlanmaktadır”diye konuştu.

 

 

   Barışık, bu projeden ev kadınları başta olmak üzere, küçük kasaba ve köylerde yaşayan kadınlar ile üniversite mezunlarına kadar girişimci olmayı düşünen, iş fikri olan ve küçük işletme sahibi olup da işini büyütme fırsatını arayan tüm kadınların yararlanabileceğini de sözlerine ekledi.

 

 

   Projeye katılmak isteyenler Kasım 2008’e kadar istedikleri zaman AESOB’un 365 10 10 – 15 numaralı telefonlarını arayarak ya da adana@kadindestek.com, ya da http://www.kadindestek.com/ adreslerine başvurarak bilgi alabilecekleri kaydedildi.