BARIŞIK'TAN TBMM'YE KORSAN TAKSİ TEŞEKKÜRÜ...

BARIŞIK’TAN, “KORSAN TAKSİ” TEŞEKKÜRÜ…

 

 

TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ, ADANA ESOB VE ADANA ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, “KORSAN TAKSİ” YASASI’NIN MECLİSTEN GEÇİRİLMESİ NEDENİYLE BAŞBAKAN ERDOĞAN, TBMM ÜYELERİ VE FEDERASYON BAŞKANI PALANDÖKEN’E AYRI AYRI TEŞEKKÜR ETTİ.

 

 

BARIŞIK:

 

“YILLARDIR KANAYAN BİR YARAMIZ DAHA KAPANIYOR”

 

 

ADANA - TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana ESOB ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, “Korsan Taksi Yasası”’nın TBMM’den geçmesi nedeniyle, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

Birlik Başkanı Barışık, taksici esnafının yıllardır kanayan yarası haline gelen “Korsan Taksi” meselesinin, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in da destekleri sonucu AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk tarafından TBMM’ye taşındığını ve uzun uğraşlar sonucu meclisten de geçirildiğini müjdeledi.

 

 

GÖZLER CUMHURBAŞKANI GÜL DE

 

Barışık, “Yıllardır kanayan bir yaramız daha kapanıyor. Öncelikle bu yasanın hazırlanması, meclise sunulması ve kabulünde emeği geçen Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM Üyelerine ve Federasyon Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e, teşkilatım adına şükran duygularımı iletiyorum. Yasanın, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından onaylanacağına yürekten inanıyorum. Resmi Gazete’de de yayınlanmasıyla yürürlüğe girecek yasa sayesinde, korsana fırsat verilmeyecek, devletine vergisini ödeyen, primini yatıran, istihdam sağlayan kayıtlı taksici ve minibüsçü esnafımın hakkı korunacak”dedi. 

 

 

KORSANI KULLANANA DA, BİNENE DE CEZA VAR

 

Barışık, Federasyon Başkanı Palandöken’in de dediği gibi emek hırsızlığı yaparak rızıklarına ortak olan korsan taksilerin, hem kayıt dışılığı artırıp,  hem de milyonlarca liralık vergi kaybına neden olduklarını,  kanunun yasalaşmasının ardından korsan taksiye binen müşterilerin de cezalandırılacağına dikkat çekerek şöyle dedi:

 

 

 

Bunun için korsan çalışanlar ve korsanı tercih eden vatandaşlar da artık dikkat etmelidir. Çünkü cezalar çok ağır. Korsan yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına idari para cezası 3 katı olarak uygulanacak. Fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekrarı halinde ise 5 katı olarak uygulanacak. Ayrıca, araç her defasında 65 gün süre ile trafikten men edilecektir. Daha da önemlisi korsan taksi ve minibüsleri kullanarak taşımacılık hizmeti alanlara da korsanlara uygulanan cezanın üçte biri oranında idari para cezası verilecek. Yetkililerimiz bu konuya hassasiyetle yaklaşarak denetim yaparlarsa, getirilen cezalar korsanın bitirilmesi için yeterli olacaktır"