BARIŞIK'TAN TAKSİCİ ESNAFINA CEZA UYARISI

BARIŞIK’TAN TAKSİCİ ESNAFINA CEZA UYARISI...

 

 

ADANA ESOB VE ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, TAKSİCİ ESNAFINI KAPALI YA DA BOZUK TAKSİMETRELER YÜZÜNDEN MARUZ KALACAKLARI CEZALARA KARŞI KURALLARA UYMAYA ÇAĞIRDI

 

 

ADANA – Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, şehir merkezinde hizmet veren taksici esnafını, kapalı ya dabozuk taksimetreler yüzünden cezaya maruz kalmamaları için kurallara uymaya çağırdı.

 

 

Birlik Başkanı Barışık, son günlerde, Adana şehir merkezinde çalışan,  taksi sahibi üyeler veya araçlarında şoför olarak hizmet veren kişilerin,  kullandıkları taksilere yolcu aldıklarında, çeşitli bahaneler ile taksimetrelerini açmadıkları konusunda yapılan şikâyetlerin arttığını bildirdi.

 

 

 Barışık, “Vatandaşlarımızın, Adana Valiliği’ne ve Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’ne yaptıkları şikâyetler doğrultusunda, taksi hizmeti veren araçlar,  bu kapsamda kontrol edilmeye başlanmıştır. Özellikle Şakirpaşa Hava Limanı’na yolcu götüren taksi araçları istisnasız kontrol edilmekte ve taksimetresi açık olmayan esnafımıza cezai işlem yapılmaktadır. 2918 sayılı Karayollalrı Trafik Yasası’nın 31/1-b maddesinde ‘Taksi otomobillerinde taksimetre bulundurmamak, kullanmamak, kullanılır şekilde bulundurmamak’ 290 lira para cezasını gerektirmektedir. Bu ceza peşin ödendiğinde 217 lira 50 kuruş olup, ayrıca 20 ceza puanı da verilmektedir” dedi.

 

 

Barışık, yine aynı yasanın 31/2 maddesine göre de “Cihazların bozulmasına neden olmak ve bozuk cihaz kullanma”nın cezasının ise 4 bin 469 lira para ve 3 ile 6 ay hapis olduğuna dikkat çeken Barışık, “Değerli taksici esnafımızın mağdur olmaması için kanun hükümlerine eksiksiz uymalarını önemli rica eder, işlerinde başarılar dilerim” diye konuştu.