BARIŞIK'TAN SÜRÜCÜLERE SICAK HAVA UYARISI

 

BARIŞIK'TAN SÜRÜCÜLERE SICAK HAVA UYARISI


ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, YAZ TATİLİ VE HAVALARIN ISINMASI NEDENİYLE ŞOFÖR ESNAFINI VE SÜRÜCÜLERİ DİKKATLİ ARAÇ KULLANMAYA ÇAĞIRDI


ADANA - Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, okulların tatil olması ve sıcakların da artmasıyla tatil hazırlığı yapan sürücü ve şoför esnafına altın değerinde uyarılarda bulundu.


Tatil mevsiminin başlamasıyla, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını , 40 dereceyi aşan aşırı sıcakla birlikte, direksiyon başındaki insanların sinir ve stresinin de arttığına dikkat çeken Başkan Barışık, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığı sonucu trafik kazalarının da arttığını belirtti.


Özel araç sahibi sürücülerin uzun mesafeli tatile çıkarken, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde hareket etmelerini isteyen Kazım Barışık,”Aşırı sıcak havalarda, özellikle de 11.00 -15.00 saatleri arasında, ayrıca uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Aracı kullanacaklar, özellikle açık renkli, hafif pamuklu giysiler giymeli, aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de bol bol su içmelidir. Donanımlı araçlarda, klimalar mutlak açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalıdır. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola verilip, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz`dedi.

 

Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli davranmalarını, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle aşırı hız ve ani fren yapılmamasını isteyen Barışık, “Araç bakımı yapılmalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok önemli değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir” şeklinde konuştu.


Aşırı sıcaktan en çok kamu hizmeti yapan şoför esnafının etkilendiğini de dile getiren Barışık, güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan toplu taşıma aracı sürücüsünün yolcusunu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda olduğunu, onlarında bu mevsimde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket etmesini gerektiğini söyledi.