BARIŞIK'TAN SÜRÜCÜLERE ALTIN ÖĞÜTLER

 

AESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK'TAN SÜRÜCÜLERE ALTIN ÖĞÜTLER  

HAVANIN SERİN OLDUĞU SAATLERDE YOLA ÇIKIN”

YORGUN, UYKUSUZ VE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAYIN”

UZUN YOLDA SIK MOLA VERİP, HEM ARACI, HEM KENDİNİZİ DİNLENDİRİN”

ERİMİŞ ASFALT BUZ KADAR TEHLİKELİDİR, DİKKAT EDİN”


ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, okulların kapanması ve sıcakların da artmasıyla tatil hazırlığı yapan sürücülere altın değerinde uyarılarda bulundu.

Tatil mevsiminin başlamasıyla, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını, aşırı sıcaklarla birlikte, sinir ve stresin de artmasıyla araç sürücülerinin dikkatinin dağıldığına ve reflekslerinin zayıfladığına dikkat çeken Başkan Kazım Barışık,”Sürücüler, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde yola çıkmalıdır. Aşırı sıcak havalarda, 11.00 – 15.00 saatleri arasında, özellikle de uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalıdır. Trafiğe çıkmadan önce de açık renkli, hafif pamuklu giysiler giyilmeli, aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de bol bol su içmelidir. Klimalı araçlarda mutlak klimalar açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalı. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola verilip, hem kendilerini hem de araçlarını dinlendirmelidirler”dedi.

ŞOFÖR ESNAFI HER ŞARTTA İŞİNİ YAPIYOR

Sıcakların ve karayollarındaki trafik yoğunluğunun artmasıyla, trafik kazalarının da artış gösterdiğine işaret eden Barışık, “Sıcak ve stres, insanda fiziksel ve ruhsal dengenin bozulmasına neden oluyor, algılama zorlaşıyor. Dikkatsizlik sonucu kazalar da artıyor. Sıcaktan en çok etkilenenlerin başında da kamu hizmeti yapan şoför esnafımız geliyor. Güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan şoför esnafımız, yolcusu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda. Onların da sıcakların hızla yükseldiği şu günlerde her zamankinden daha dikkatli ve soğukanlı hareket ederek işlerini aksatmadan, kazasız, belasız yürütmelerini istiyor ve diliyorum”diye konuştu.

ERİMİŞ ASFALT BUZ KADAR TEHLİKELİ

Barışık, sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli olmalarını isteyerek, “Erimiş asfalt, kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikelidir. Bu nedenle sürücüler erimiş asfalt üzerinde aşırı hız yapmamalıdır. Araç bakımı yapılmadan yola çıkılmamalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok önemli değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir”dedi.