BARIŞIK'TAN ESNAFLARA DOMUZ GRİBİ UYARISIBARIŞIK’TAN ESNAFA DOMUZ GRİBİ UYARISI

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, ESNAFLARI  SALGINA KARŞI HİJYEN KURALLARINA UYMAYA ÇAĞIRDI
BARIŞIK:
“DOMUZ GRİBİNİ CİDDİYE ALIN”

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, dünya genelinde etkisini gösteren domuz gribine karşı Adana’da hizmet veren esnaf ve sanatkarların da dikkatli olmasını istedi.

Dünyada ilk kez Meksika ile Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen ve daha sonra birçok ülkeye yayılan domuz gribi vakalarının  son günlerde Türkiye'de de hızla yayıldığına işaret eden Birlik Başkanı Barışık, salgına karşı en iyi korunma yolunun temizlik olduğuna dikkat çekerek, esnaf ve sanatkarların da hijyen kurallarına uyarak gereken tedbirleri alması gerektiğini belirtti.

Domuz gribinin yayılmasını önlemek adına sağlık görevlileri kadar esnaf ve sanatkarlara da görevler düştüğüne dikkat çeken Başkan Barışık, “Domuz gribini ciddiye alın. Bu virüse karşı herkesin dikkatli olması gerekiyor. Sağlıksız koşullarda özellikle de gıda ürünü satışı yapmayın. Hastalığın yaygınlaşmasının önlemek için, özellikle müşterilerle yoğun ve yakın ilişki içerisinde bulunduğunuz iş yerlerinizde hijyen ve temizlik kurallarına titizlikle riayet edin. Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişilerle yakın temastan kaçının. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkayın. Yıkama imkanı yoksa, alkol bazlı el dezenfektanları kullanın.”dedi.

Hastalığın, insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla geçtiğini,  hasta kişinin sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşan tükürük zerrelerine, sağlıklı insanların dokunmasıyla da yayıldığına işaret eden Barışık, “Virüsün yayılmasını önlemek için masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak ve satış tezgahları günlük olarak deterjanla temizlenmelidir. Klor, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi kimyasal maddeler de virüse karşı etkilidir. Sorumlu davranın. Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu kaybedilecek bir canın değeri parayla ölçülemez. Domuz gribi nedeniyle 1968'de sadece Hong Kong'da bir milyondan fazla kişinin öldüğünü de unutmamak gerek" diye konuştu.