BARIŞIK'TAN ESNAFA RAMAZAN FIRSATÇILARI UYARISI...

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK'TAN ESNAFA UYARI

 

"RAMAZAN FIRSATÇILARINA MEYDAN VERMEYİN"

 

ADANA – TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, esnaf ve sanatkârların, her dönem ortaya çıkan Ramazan fırsatçılarına meydan vermemelerini istedi.

 

ESOB Başkanı Barışık, Ramazan ayı nedeniyle tüm esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşların Ramazan'ının hayırlara vesile olması dileğinde bulunurken, Ramazanı bahane edip, fırsatçılık yaparak haksız kazanç elde etme eğilimine girenleri de uyardı.

 

Ahi Evran Felsefesi ile yetişmiş, Ahilik kurallarını bilen dürüst esnaf ve sanatkârların, hiçbir şartta ve şekilde haksız kazanca tevessül etmeyeceğine işaret eden Barışık, aksi davranışta bulunanları da ikaz ederek, "Bunun adı fırsatçılık değil resmen vurgunculuktur. Şu mübarek günlerde vurgunculuk ise günahtır,  kul hakkına girer. Cenab-ı Allah buyuruyor ki; Affederim, affediciyim, ama kul hakkı ile karşıma gelmeyin demektir. Haksız kazanç elde ederek, kul hakkı yemekten kaçının "dedi.

 

FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYIN

Barışık, açıklamasında şunları söyledi:

 

"Ramazan bilindiği gibi tüm İslam âlemi için kutsal bir aydır. Bu mübarek ay bahane edilerek fiyat arttırmak, Ramazan ayını fırsata dönüştürmek esnafımıza yakışmayan bir harekettir. Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma'yı örnek alan saygıdeğer esnafımızın böyle bir gayretin içinde olacağını sanmamakla birlikte aradan çıkacak bazı fırsatçılar daha fazla kazanmak isteyebilir. Bu ise tüm esnafımıza mal edilir ki, bundan büyük üzüntü duyarız. Bu nedenle vatandaşlarımız ve esnaflarımız bu tür fırsatçılara göz açtırmamalıdır. Vatandaşımızın iftar sofralarına göz diken, bundan ayıplı kazanç sağlamak isteyen, iftar yemeği yerine zam yedirmek isteyenlere ise izin vermeyiz"

 

FİYATI ARTAN ÜRÜNÜ ALMAYIN

 

Türkiye'de özellikle, sebze ve meyve gibi işlenmemiş gıda maddelerinin fiyatlarında yılın her döneminde dalgalanmalar meydana geldiğini de ifade eden Barışık, "Tarladan, bahçeden hasat edilen ürünün fiyatı mutfağımıza girinceye kadar bir kaç kat artabilmektedir. Bu alt yapı yetersizliği ve benzeri nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu da üretici ve tüketici fiyatları arasında büyük bir fark oluşturmaktadır. Ancak Ramazan aylarında gıda maddelerinin fiyatlarındaki suni artışların olduğu da bir gerçektir. Bazı vurguncuların sebze, meyve, et ve süt ürünleri gibi gıda maddelerinin fiyatlarını Ramazan bahanesiyle arttırma eğilimine girmeleri de muhtemeldir. Tüm bunlara önlem olarak özellikle tüketicilerimizin, tüketimden gelen güçlerini kullanarak, bilinçli alış veriş yapmaları, fiyatları suni olarak arttırılmış olan ürünleri boykot ederek almamaları vurgunculara verilebilecek en büyük ders olacaktır"diye konuştu.

 

Temel tüketim maddelerinde ilk denetimi yapacak olanların tüketiciler olduğuna dikkat çeken Barışık, tüketicilerin bilinçli alış veriş yapmaları ve fiyatları fahiş olarak artan ürünleri boykot etmeleri ve bunu alışkanlık haline getirmeleri halinde fırsatçıların ve vurguncuların buna cesaret edemeyeceklerini, fiyatlar üzerindeki kontrolün ise tüketicinin lehine döneceğini sözlerine ekledi.