BARIŞIK'TAN EMLAKÇI ESNAFINA UYARI

 

EMLAKCILARIN ERTELENEN MESLEKİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI. 


ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK'TAN EMLAKÇI ESNAFINA UYARI

“BİRLİK OLUN, BİRLİKTEN KUVVET VE KAZANÇ DOĞAR”


EMLAKÇILAR ESNAF ODASI BAŞKANI R.ÜLKÜ UÇAR:

KORSAN EMLAKÇILAR KAYIT ALTINA ALINMALI”


SEYHAN TAPU KADASTRO MÜDÜRÜ CUMALİ YAKAN:

“2 B SORUN OLMAKTAN ÇIKARILACAK”


TAPU SİCİL MÜDÜRÜ VE GAYRİMENKUL UZMANI MEHMET TEMEL:

“VATANDAŞLARIMIZ AİLE KONUTU ŞERHİNİ DEĞERLENDİRMELİ”


ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (Adana ESOB) bağlı, Adana Emlakçılar Esnaf Odası'nca (AEEO) düzenlenen 1.Mesleki İstişare Toplantısı'nda, emlakçı esnafının sorunları, emlak müşavirliği iş takip / tellaliye sözleşmesi uygulamaları, 2 B ve tapu sicil sorunları masaya yatırılarak çözüm önerileri konuşuldu.


Adana Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu'nda daha önce başkan vekilliği seçiminin uzaması nedeniyle ertelenen AEEO 1.Mesleki İstişare Toplantısı'na Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, Başkan Vekili Nihat Sözütek, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Taylancı, Mustafa Göktaş ve İlhami Uygunsözlü ile Sebze – Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Mesut Yalı, Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, Sütçüler ve Yoğurtçular Esnaf Odası Başkanı Memduh Özalp, Seyhan İlçe Tapu Kadastro Müdürü Cumali Yakan, Tapu Sicil Müdürü ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Mehmet Temel ile emlakçı esnafı katıldı.


Sunumunu Adana Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı Başkanı Alper Tansel'in yaptığı toplantıda konuşan Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, emlakçı esnafının mesleki anlamda büyük önemi bulunan istişare toplantısına gereken ilgiyi göstermemesini eleştirirken, “Birlik olun, birlikten kuvvet ve kazanç doğar. Daha güçlü olursunuz. Meselelerinize önce sahip çıkın ki, başkaları da sizlere destek olsun. Oda Başkanınız Sayın Rabia Ülkü Uçar bu konuda çok duyarlı. Kendisini çabalarından ötürü kutluyorum. Bizim Ahiliğin temel ilkeleri bellidir. Pirimiz Ahi Evran, Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma diyerek, esnafta olması gereken özellikleri bir bir sıralamıştır. 'Hak ile Sabır Dileyip Bize Gelen Bizdendir, Akıl ve Ahlak ile Çalışıp Bize Gelen de Bizdendir' diyen Ahi Evran, esnafta olması gereken paylaşımı, dayanışmayı ve yüceltmeyi de apaçık ortaya koymuştur. Sizler de kendi şartlarınızda ne yapacağınızı iyi bilmelisiniz. Müşterinizi tanıyorsanız ismiyle hitap edin, güleryüzlü, alçak gönüllü olun, makul fiyatlar söyleyin. Kazanan siz olursunuz”dedi.


AEEO Başkanı Rabia Ülkü Uçar da, istişare toplantısına katılan Birlik Başkanı Barışık ve yönetim kurulu üyeleri, oda başkanları ile tapu kadastro yetkilileri ve esnaflarına teşekkür ederken, amacın korsan çalışan emlakçıların kayıt altına nasıl alınabileceği, emlak müşavirliği iş takip / tellaliye sözleşmesi uygulamasının yaygınlaştırılması, emlak sektöründeki kurumsal aktörler ile sorunlar ve çözüm yolları, 2 B arazilerinin sınırlandırılması, tespiti ve hazine tarafından satışı, kadastro teknik hizmetlerinde yapılan ve yapılacak olan değişiklikler ile emlakçı esnafının sorunları ve çözümünün analizini yapmak olduğunu belirtti.

Başkan Uçar, “Emlakçılık mesleğinin gelişimi ile ilgili her türlü eğitim ve bilgilendirmenin üyelerimize zamanında duyurulmasının doğru ve güvenli hizmet sunabilmeleri için çok önemli olduğu bilincindeyiz. Bu amaçla, sık sık yapacağımız istişare toplantılarıyla siz değerli meslektaşlarımızı bilgilendirerek sunulacak hizmetin kalitesini artırmayı hedefledik. Mesleğimizle ilgili her türlü çözüm, odamızın çatısı altındadır. Bu çatı altında sizlerle çok daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum”diye konuştu.

Uçar, her fırsatta kendilerine destek veren Vali İlhan Atış ve belediye başkanlarına da teşekkür ederken, oda kaydı olmayan meslektaşlarının da kayıtlarını yaptırarak AEEO çatısında toplanmalarını istedi.

Seyhan Tapu Kadastro Müdürü Cumali Yakan da 2 B arazilerinin sınırlandırılması, tespiti ve hazine tarafından satışı konusunda bilgi verirken, orman özelliğini kaybetmiş arazilerdeki yapılaşmalara yönelik sorunların yakın zamanda tamamen çözüme kavuşturulacağı müjdesini verdi. Tapu Sicil Müdürü Mehmet Temel ise tapu sicil mevzuatını anlatırken, Anayasa ile verilen Aile Konutu Şerhi'nin iyi kavranması gerektiğini anlatırken, ailenin oturduğu dairenin, eşlerden birinin şerh koyması halinde izinsiz satılamayacağını, bunun da aile birliğine korumaya dönük bir amaç olduğunu hatırlattı. Temel, emlakçıların da bir müşavirlik yasasına sahip olması gerektiğine işaret etti. Toplantı soru cevaplarla tamamlandı.