BARIŞIK'TAN BAYRAM TRAFİĞİNE DİKKAT UYARISI

BARIŞIK'TAN BAYRAM TRAFİĞİNE DİKKAT UYARISI

 

 

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, SÜRÜCÜLERİ BAYRAMDA DİKKATLİ ARAÇ KULLANMAYA ÇAĞIRDI

 

 

 ESOB BAŞKANI BARIŞIK:

 

“TRAFİK CANAVARI OLMAYIN”

 

“BAYRAMDA, ACILARI DEĞİL SEVİNÇLERİ YAŞAYALIM” 

 

 

 ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, Kurban Bayramı öncesi,  karayollarında yaşanacak trafik yoğunluğuna karşı  sürücüleri kurallara uyarak dikkatli araç kullanmaya çağırdı.

 

         

 

Ülkemizde özellikle de bayram tatillerinde, karayolu trafiğinde yoğunluğun büyük oranda arttığını ve kazalar yüzünden yolların kan gölüne dönüştüğüne dikkat çeken Başkan Barışık, “Bayramlar, hüzünleri, acıları değil, mutluluk ve sevinçleri paylaştığımız günlerdir. Bayramda trafik kazaları yüzünden yasa bürünüp, matemi değil sevinçleri yaşamalıyız. Kurallara uyun, trafik canavarı olmayın.” dedi.

 

         

 

Trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılmasının kazaların artmasında önemli etken olduğuna dikkat çeken Barışık, ayrıca sürücülerin yola çıkmadan taşıtlarının teknik özelliklerine uygun bakımlarını yaptırmalarını, yolculuk sırasında emniyet kemerlerini takıp, ağır ve yağlı yemeklerden, uyuşturucu etkisi yapacak ilaç kullanmaktan kaçınmalarını, hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafelerini iyi ayarlayıp, sık sık da mola vermelerini tavsiye etti.

 

 

Barışık, “Ülkemizde dini bayramlarda meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğu hatalı sollama nedeniyle gerçekleşiyor. Son 6 yıldaki Kurban Bayramları’nda yaşanan trafik kazalarında 465, sadece geçen yıl Kurban Bayramı yaşanan trafik kazalarında ise 113 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bayram coşkusuyla dalgın, yorgun ve uykusuz araç kullanma, aşırı hız ve mıcırlı yollardaki dikkatsizlik de kazaları artırıyor. Sürücülerimiz, yoğunlaşan bayram trafiğinde her zamankinden daha fazla dikkatli araç kullanmalı, yol yapım ve onarım çalışmalarına dikkat etmeli. Bilinmelidir ki, en iyi sürücü, hız yapan değil, kaza yapmayandır. Tecrübeli sürücü, trafikte sıkışan meslektaşına yol verir, yol gösterir, alkollü ve yorgun araç kullanmaz, kural ihlali yapmaz”diye konuştu.    

 

  

 

         

 

Barışık, Kurban Bayramı'nın, bütün sürücülere ve şoför esnafı adına kazasız,belasız geçmesini de temenni ederken, “İslam Aleminin, milletimizin, tüm vatandaşlarımızın, esnaf ve sanatkarlarımızın, mübarek Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, sıhhat, huzur ve mutluluk dolu, bol kazançlı günler diliyorum”dedi.