BARIŞIK'TAN BAŞKANLARA BİRLİK ÇAĞRISI

 

ADANA ESOB'TA BAŞKANLAR MECLİSİ TOPLANTISI


BARIŞIK'TAN BAŞKANLARA BİRLİK ÇAĞRISI


ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, oda, birlik ve federasyon seçimlerinin sona ermesiyle düzenlediği “Başkanlar Meclisi” toplantısında “Birlik ve beraberlik” çağrısında bulundu.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen “Başkanlar Meclisi”'ne Birlik Başkan Vekili Nihat Sözütek, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Avşar, Nevzat Alphan, Mustafa Göktaş, İlhami Uygunsözlü, Bülent Öğrü, Metin Taylancı, Ünal Kurt ile denetim ve disiplin kurulu üyeleri, Birliğe bağlı merkez ve taşradaki oda başkanları ile ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış katıldı.

ESOB Başkanı Barışık'ın daveti üzerine salonda saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşımız okundu. Başkan Barışık, “Birlik Başkanlar Kurulu”'nun bağlı bulundukları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın talimatları gereği gerçekleştirildiğini belirtirken, kurul başkanı olarak hem kendisinin, hem de bağlı oda başkanlarının yapmakla yükümlü oldukları görev sorumlulukları bulunduğunu hatırlattı.

KİMSEYLE KAVGAM OLMAZ

Barışık, yasa gereği ülke genelinde demokratik ortamlarda yapılan tüm Oda, Birlik ve Federasyon seçimlerinin tamamlandığını, kazananlar sevinirken, kaybedenlerin üzüldüğünü belirtirken “Artık seçimler geride kaldı. Şimdi birlik ve beraberlik zamanıdır. Birliğimizi korursak, itibarımız güçlenir. Kaybedecek zamanımız yok. Bize güvenip, destek veren esnafımız hizmet bekliyor. Küskünlüğü, dargınlığı bir kenara bırakıp, üyelerimize hizmete odaklanmalıyız. Hatasız bir tek Yüce Allah'tır. Bize muhalif oldu diye kimseye asla yanlış yapmayız. Önemli olan bilerek ve isteyerek yanlış yapmamaktır. Bana tebessüm edene sarılırım, sırtını döneni de görmezden gelirim. Doğru oturup, doğru konuşalım, kimseye iftira atmayalım. Bu kul hakkına girer. Namuslu adam da iddiasını ispat eder, edemezse de cezasını mahkemede görür. Benim kimseyle kavgam olmaz. Ama kimsenin yaptığı da yanına kar kalmaz”dedi.

ODALAR BORÇLARINI ÖDEMELİ

Bazı odaların çalışan personelinin sigorta ve primlerini yatırmadığını, çözüm bulunamaması halinde yeni gelen yönetimlerin, borçları eski yönetime kanunen rücu ettireceğine de dikkat çeken Barışık, 29 Haziran'da Ankara'da Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün başkanlığında yapılan “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanları Tanışma ve İstişare Toplantısı”nda gündeme gelen “Odaların birleştirilmesi projesi”'ne de herkesin hazırlıklı olmasını istedi.

1 MİLYON 914 BİN 366 KAYITLI

Bakan Ergün'ün verdiği bilgide Türkiye'de 400 meslek kolunda kayıtlı 1 milyon 914 bin 366 esnaf ve sanatkar bulunduğunu, bunların da yüzde 77'sinin hizmet, yüzde 23'nün ise imalat sektöründe faaliyet gösterdiğinin açıklandığını anlatan Barışık, geliri giderini karşılamayan, birbirinin benzeri olan ve üye sayısı 100'ün altına düşen odaların bu kapsama alınacağını belirtirken, birleştirme kararını ise ESOB'lar değil Bakanlık versin istediğini açıkladı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bütün Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği başkanları ile yaptığı görüşmede, esnaflar için hazırlanan “Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm ve Destek Strateji Belgesi – Eylem Planı ve Uygulama Süreci ” ile “Demokratik Açılım” konularında bilgilendirmede bulunduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, 14 Temmuz 2010 Çarşamba günü Adana ESOB'ta Oda Genel Sekreterleri Eğitim Toplantısı yapılacak.