BARIŞIK'A BÜYÜK GÜVEN

 

ADANA ESOB 24. GENEL KURULU HİLTONSA’DA YAPILDI

İKİ LİSTENİN YARIŞTIĞI SEÇİMDE 515 OY KULLANILDI.
KAZIM BARIŞIK 373, SAMİ KARNAS 139 OY ALDI, 3 OY GEÇERSİZ SAYILDI.
BARIŞIK’A BÜYÜK GÜVEN  
BARIŞIK: “ESNAFIM EFENDİ, BİZ HİZMETKÂRIZ”
ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (Adana ESOB) 24.Olağan Genel Kurulu’nda Kazım Barışık coşkusu yaşandı. Adana HiltonSA’da gerçekleştirilen görkemli genel kurulda, mevcut Birlik Başkanı ve Başkan Adayı Kazım Barışık, salona gelişinde, davetliler, esnaf odası başkanları ve yönetim kurulu üyeleri tarafından konfetiler ve çiçeklerle, ayakta alkışlarla karşılandı.

    Divan Başkanlığını Ceyhan Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Hüsnü Doğan, yardımcılıklarını da Sofulu Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Muhammet Yalçın, Elektrik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Abike, Oto Elektrikçiler ve Akücüler Esnaf Odası Başkanı İbrahim Uraslı, Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar’ın yaptığı genel kurulda,  saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
     ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış tarafından, yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü’nce gönderilen talimat yazıları okunarak genel kurulda oylandı ve kabul edildi.
     Birlik Başkanı Kazım Barışık, davet üzerine kürsüye gelerek, üyelere hitaben anlamlı bir konuşma yaptı. Barışık konuşmasında, hayatının en genç döneminde, en verimli çağında esnaf teşkilatının içerisine girerek hizmete başladığını, bu camiada olmaktan hiçbir zaman pişmanlık duymadığını ifade ederken, “Can yoldaşlarım, her insanın hatası olur. Hatasız bir yüce Mevla’dır. Yüce Mevla dışında tüm yaratılanların, eksiği, kusuru, hatası olacaktır. Benim de olmuştur, olabilecektir. Önemli olan bilerek, isteyerek, plan ve proje dâhilinde yanlış yapmamaktır. Onurlu insanlar iftira atmaz. ‘Bir söze bakarım laf mı diye, bir de adama bakarım adam mı diye’ Bu söze yürekten katılıyorum. Bana iftira atanlara bile cevap vermedim. Biri hariç, ona da mecbur ettiler. Kafalarda kuşku kalmasın diye cevap verdim. Ben bana iftira atanların hepsini Allah’a havale ettim. Yanlışların sonu hüsrandır. Sizlerin huzuruna tertemiz bir insan olarak geldim. Buradan ayrılırken de tertemiz bir Kazım Barışık olarak ayrılacağım. Ben, her zaman sizlerin önünde, layık olmak için hizmet verdim.  ben sizlerle mutlu oldum. Sizlerle olmaktan da mutluluk duymaktayım. Sizler efendisiniz, biz hizmetkarız” dedi.
     Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 16 Mart 1923 tarihinde Adana Esnaf Cemiyeti’ni ziyaretinde“Bir millet sanat ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz” ve “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından bir kopmuş demektir” sözleriyle esnaf ve sanatkârlara verdiği önemi ortaya koyduğuna işaret eden Başkan Barışık, “Bizler, yürekleri Atatürk, bayrak ve vatan sevgisiyle dolu, çağdaş uygarlık düzeyini hedefleyen, laik ve demokratik bir toplumun fertleriyiz. Bizler, bu ülkenin temel taşı, tuğlası, harcıyız. Toplumun sosyo ekonomik yapısı içerisinde sanayi ve ticaretin temel unsurlarından biri olarak kabul ediliyoruz. “Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma” prensibini ilke edinmiş Ahi Evran felsefesi ile yoğrulmuş bir topluluğuz. 21.Yüzyıla taşıyıp, yaşattığımız bu felsefeyi kendimize rehber edindik ve sonsuza kadar da yaşatma kararlılığındayız.  ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen de bizdendir’ diyen Ahi Evran’ın yüzyıllar öncesinden gösterdiği bu yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz”diye konuştu.

515 DELEGE OY KULLANDI, 3 GEÇERSİZ OY ÇIKTI
515 delegenin oy kullandığı seçimlerde, yapılan sayım sonucu Kazım Barışık 373 oyla 5.kez Adana ESOB Başkanlığı’na seçilirken, diğer aday Sami Karnas 139 oyda kaldı. 3 oy da geçersiz sayıldı.
Adana ESOB Başkanlığına yeniden seçilen Kazım Barışık’ın yeni yönetim kurulu üyeleri şöyle:

“Başkan Kazım Barışık. Yönetim Kurulu: Nevzat Alphan, Mustafa Avşar, Nihat Sözütek, Metin Taylancı, Mustafa Göktaş, Bülent Öğrü, İlhami Uygunsözlü, Ünal Kurt. Denetim Kurulu. Selahattin Güler, Nuri Zengin, Tahsin Güler, Zürhan Kurt, Süleyman Oğuz, Disiplin Kurulu: Oğuz Başman, Mesut Yalı, Murat Yağmur, İbrahim İkidağ, Mehmet Ateş”