BARIŞIK’TAN TOPLU TAŞIMACILARA KURAL UYARISI

 

ESOB BAŞKANI

“YOLCU BİNDİRİP, İNDİRİRKEN AZAMİ DİKKATLİ OLUN”

“SANİYELERİ KAZANIRKEN CANLARI KAYBETMEYELİM”


ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, toplu taşıma araçlarını kullanan sürücüler ile muavinlerini, yolcu indirip, bindirirken azami dikkatli olmaya çağırdı.


ESOB Başkanı Kazım Barışık, teyzesi Raziye Belhan’ın da önceki gün bir özel halk otobüsünden inerken, dengesini yitirmesi sonucu, aracın altında kalarak can verdiğine dikkat çekerken, “Özellikle toplu taşımacılık yapan dolmuşçu, otobüsçü ve servis aracı kullanan sürücü ve muavinlerine büyük görevler düşüyor. Lütfen, yolcunuzu bindirirken de, indirirken de kurallara azami şekilde uyunuz. Saniyeleri kazanacağız derken, canları kaybetmeyelim” dedi.


Toplu taşıma kullanan sürücülerin, binek araçlarına nazaran çok daha tecrübeli ve dikkatli olması gerektiğine de işaret eden Başkan Barışık, “Neticede insan taşıyoruz. Bir canın bedeli hiçbir maddiyatla ölçülemez. Aracınıza binen bir vatandaş, istediği durakta tam inmeden kesinlikle hareket edilmemeli. Hele de yolcunuz inerken, bir ayağı yerde bir ayağı araçtayken bunu katiyen yapmayın. Aksi durum facialara yol açar, canlar yanar, üzüntüler olur. Çünkü, kaybolan canlar bir daha gelmiyor. Eğer ölmez, sakat kalırsa da ömür boyu acı çeker. Bir yolcu daha fazla alabilmek adına kendinizi riske atmayın. Sizin de aile fertleriniz benzer durumla karşılaşabilir. Kendinizi bir de o insanların yerlerine koyup, düşünün, sonra yolunuza devam edin. Bu işlerin telafisi olmaz” diye konuştu


Özel halk otobüsleri, dolmuşlar ve servis araçlarının bağlı olduğu kooperatif yetkililerini de uyaran Başkan Barışık, “Lütfen, sürücü ve muavinlerinizi, araçları daha dikkatli kullanmaları ve kurallara uymaları konusunda sık sık uyarın. Gerekirse, bunun tatbikatını da uygulamalı olarak yaptırın” dedi.


Bu arada, toplu taşıma kooperatiflerinin başkanları da, indirme ve bindirmelerde kural dışı davranarak, yolcularının hayatlarını tehlikeye atacak davranışta bulunan araçların plakalarının, ilgili kooperatif ya da trafik müdürlüğüne şikayet edilmesi halinde, hatalı görülen sürücüye, araçtan men, araca da trafikten men cezaları verilebildiğini bildirdiler.