BARIŞIK’TAN SÜRÜCÜLERE SICAK VE HIZ UYARISI

ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, OKULLARIN HAFTA SONU KAPANACAK OLMASI, SICAKLARIN DA ARTMASIYLA TATİL HAZIRLIĞI YAPAN SÜRÜCÜLERE ALTIN DEĞERİNDE UYARILARDA BULUNDU

 

BAŞKAN BARIŞIK:“AŞIRI SICAK, ÖĞLE SAATLERİNDE YOLA ÇIKMAYIN”

“UZUN YOLCULUKTA SIK MOLA VERİN, DİNLENİN”

ERİMİŞ ASFALT ÜZERİNDE HIZ VE ANİ FREN YAPMAYIN

ADANA - Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(Adana ESOB) ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, okulların hafta sonu kapanacak olması ve sıcakların da artmasıyla tatil hazırlığı yapan sürücülere altın değerinde uyarılarda bulundu.

Tatil mevsiminin başlamasıyla, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını,40 dereceyi aşan aşırı sıcaklarla birlikte, sinir ve stresin de artmasıyla araç sürücülerinin dikkatinin dağıldığını ve reflekslerinin zayıflaması sonucu trafik kazalarının da arttığına dikkat çeken Birlik Başkanı Barışık, sürücülerin, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde yola çıkmalarını istedi.

SIK MOLA VERİN, DİNLENİN

Barışık, "Aşırı sıcak havalarda, özellikle de 11.00-15.00 saatleri arasında, uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalıdır. Trafiğe çıkmadan önce de açık renkli, hafif pamuklu giysiler giyilmeli, aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de bol bol su içmelidir. Klimalı araçlarda mutlak klimalar açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalı. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola verilip, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz" dedi.

 

ŞOFÖR ESNAFI KAMU HİZMETİ YAPIYOR

Sıcak ve stresin, insanda fiziksel ve ruhsal dengenin bozulmasına neden olup algılamayı zorlaştırdığını ve dikkatsizlik sonucu da kazaların oluştuğuna işaret eden Barışık, “Aşırı sıcaktan en çok etkilenenlerin başında da kamu hizmeti yapan şoför esnafımız geliyor. Güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan şoför esnafımız, yolcusu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda. Onların da sıcakların hızla arttığı şu günlerde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket ederek işlerini aksatmadan, kazasız, belasız yürütmelerini istiyor ve diliyorum" diye konuştu.

 

SÜRÜCÜ ARACINI İYİ TANIMALI

Barışık, sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli olmalarını isteyerek şöyle dedi:

"Erimiş asfalt, kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikelidir. Bu nedenle sürücüler erimiş asfalt üzerinde aşırı hız ve ani fren yapmamalıdır. Araç bakımı yapılmadan yola çıkılmamalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak gevşeme kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok önemli değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir"