BAKANLIK TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI ESOB'TA YAPILDI BAŞKAN BARIŞIK:"SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI İLE AİLE GİBİYİZ"

BAKANLIK TEMSİLCİLERİ VE HÜKÜMET KOMİSERLERİ EĞİTİM TOPLANTISI ADANA ESOB’TA YAPILDI

BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK:

“SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI İLE BİR AİLEYİZ”

SANAYİ VE TİCARET İL MÜDÜRÜ REMZİ ÖZDĞAN:

“SERTİFİKASI OLMAYAN GÖREV YAPAMAYACAK

 

 

 

ADANA – Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu çerçevesinde düzenlenen Bakanlık Temsilcileri ve Hükümet Komiserleri Eğitim Toplantısı Adana’da yapıldı.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Birlik Başkanı Kazım Barışık, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi Özdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü  Şube Müdürleri Cevat Akgönüllü, İbrahim Parlak, Araştırmacı Hasan Durukan, Birlik Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Birliğe bağlı esnaf odası başkanları ile Adana, Mersin ve Hatay’dan 150’ye yakın bakanlık temsilcisi ile hükümet komiseri katıldılar. 

Sanayi ve Ticaret İl Müdür Yardımcısı Naci Serter, Şube Müdürleri Adnan Ekiz, Sevinç Coşkun, Hasan Kaşif Gökdoğan ve Tuğba Kenarlı ile Mersin ve Hatay Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü Yetkilileri’nin de hazır bulunduğu toplantıda ev sahibi sıfatıyla konuşan Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, salonda bulunanlara “Hoş geldiniz, şeref verdiniz” derken, “Esnaflar olarak bizler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yetkili ve personeli ile bir aile gibiyiz. Bu ailede ağbi kardeş ilişkisi var. Birbirimize karşı seven ve sayan bir topluluğuz. Birlikte çok güzel işler yapıyoruz. Çünkü, sizlerle organik bağımız var. Özellikle bayan katılımcılara teşekkür ediyorum. Anneme çok saygı ve sevgi duyuyorum. Bizim toplumda bayanların yeri çok önemlidir. Kadınların aktif olmasını destekliyoruz”diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Özdoğan da, Adana’daki toplantıya katılanlara,  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergül ile Genel Müdür Halis Çelebi’nin de selam ve başarı temennilerini iletirken, “Sayın Genel Müdürümüz Halis Çelebi de Adana’daki toplantıya katılacaktı. Ancak, Yeni Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergül’ün Kocaeli’deki bir programına katılması gerektiği için gelemedi. Hepinize başarı dileğinde bulundu. 5362 Sayılı Kanun gereği bu eğitimin yapılması gerekiyordu. Bu eğitime katılmayan ve sertifika alamayan memur arkadaşlarım, bundan sonraki genel kurullara Bakanlık temsilcisi olarak katılamayacak. Bu eğitimle verilen hizmet kalitesinin artırılması, kanunların tam anlamıyla uygulanması, demokrasinin işletilmesi amaçlanmıştır”dedi.

Şube Müdürü Akgönüllü de, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye genelinde 82 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, 13 Federasyon ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) bulunduğunu,  2010 yılında yapılacak  olağan genel kurullar ile de bu kurumların yönetimlerinin yeniden seçileceğini belirtti. 

Akgönüllü, esnaf ve sanatkarların genel kurullarında görev yapacak bakanlık temsilcileri ile hükümet komiserlerinin de, uygulamada aksaklıklara meydan vermemek için görev ve yetkilerini iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.