AK PARTİ’Lİ ÜNÜVAR ADANA ESOB’TA

ADANA MİLLETVEKİLİ PROF.DR.NECDET ÜNÜVAR, BİRLİK BAŞKANI BARIŞIK’I ZİYARETİNDE, ESNAFLARIN SORUNLARINI DİNLEYEREK DESTEK SÖZÜ VERDİ

BİRLİK BAŞKANI KAZIM BARIŞIK:

“ESNAFIMIZIN RAHATLATILMASI LAZIM

MİLLETVEKİLİ ÜNÜVAR:

“PİYASAYI CANLANDIRMAK, HUZURU ARTIRMAK İSTİYORUZ”

ADANA – Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili ve Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarı Prof.Dr.Necdet Ünüvar, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık’ı ziyaret ederek, esnafların sorunlarını dinledi, çözüm için destek sözü verdi.

AK Parti İl Yönetimi’nden bir grup ile Birlik Başkanı Barışık’ı makamında ziyaret eden Milletvekili Prof.Dr.Ünüvar’a, Birlik Başkanı Barışık ile Başkan Vekili Aydın Hür, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve birliğe bağlı esnaf odası başkanları, meselelerini anlatarak çözüm için destek istediler.

Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, şehir içi toplu taşımada yaşanan güzergah sorununa adaletli bir çözüm bulunması ve  Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) esnafların da söz sahibi olması için destek istedi. 

Adana Galericiler Esnaf Odası Başkanı Ali Çırak da, inşaatına başlanan Adana Galericiler Sitesi’nin eksiklerinin giderilmesi için Seyhan Belediyesi’nin görevini yapmasını talep ederken, Birlik Başkanı Barışık ise  sorunun belirli bir program çerçevesinde çözüleceğine inandığını söyledi. 

Adana Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Burhan Göktaş, “Dumansız Hava Sahası”’nın başlamasına yakın bir süre kalmasına rağmen esnafın uygulamaya hazır olmadığını ve erteleme istediklerini belirtirken, “İçene 69 Tl, içtirene 5 Bin TL” şeklindeki cezaların da esnaf adına çok yüksek olduğunu, indirilmesi gerektiğini ifade etti.

Adana Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Uslu, esnafın nabzına tutmak adına ESOB’a yaptıkları ziyaretten dolayı Milletvekili Ünüvar’a teşekkür ederken, UKOME’de söz sahibi olmalarını,  toplu taşıma ücretlerinin girdi maliyetleri baz alınarak bir düzene konulmasını istedi.

Adana Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz da, esnafının ayakta durmakta zorlandığı süreçte, Başkent Hastaneleri’nin, hasta odalarına çiçek almayarak işlerini zorlaştırdığını, çiçek odası oluşturmanın da çözüm olmayacağını belirterek, koridorlara konulabileceğini ifade etti.

Adana Berberler Esnaf  Odası Başkanı İlhami Uygunsözlü ise  kayıt dışı berberleri kayıt altına almak bir yana haksız uygulamalar yüzünden daha da arttığına işaret ederek, Maliye dahil birçok resmi kurumda da kayıt dışı berber istihdam edildiğini, ayrıca birçok açık işyerine “kapatma” işlemi yapılarak, işine devam etmesine de göz yumulduğunu iddia etti. 

Milli Piyangocular (MP) Esnaf Odası Başkanı Mustafa Karakuş da, 2007’den bugüne süregelen MP’nin özelleştirilmesi halinde Türkiye genelinde bu sektörden ekmek yiyen 10 bini aşkın bayinin durumunun ne olacağının da netleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Birlik Başkanı Kazım Barışık da, esnafları şereflendirdikleri için Milletvekili Ünüvar ve arkadaşlarına teşekkür ederken, 5362 Sayılı Kanun kapsamında, esnaf ve sanatkarlardan istenen ustalık belgesinin yol açtığı sorunların giderilmesini, mobilya ve beyaz eşyada sağlanan KDV ve ÖTV indiriminin küçük esnafa da fayda sağlayacak şekilde yaygınlaştırılmasını ve indirimin süresinin uzatılmasını, Kredi Garanti Fonu’nun bir an evvel hayata geçirilerek, teminat veremeyen esnaf ve sanatkarlara destek olunmasını, Cansuyu denilen kredi desteğinin yaygınlaştırılmasıyla ilgili yönetmelik değişikliğinin bir an hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Barışık, ayrıca kredi kartı, çek senet konusunda Sicil Affı’nın yürürlüğe girmesine rağmen bankaların uygulamaya ayak diretip, kredi kullandırmayarak,  Kanuna uymadığını ifade ederken,  esnaf ve sanatkarların gelir vergisi ödemelerinin yüzde 15’ten yüzde 10’e düşürülerek uygulanmasını istedi.

Barışık, “Bizim derdimiz bu ülkede ekonomi canlansın istiyoruz. Biz  Ahi Evran Felsefesi ile yetişmiş esnaflar olarak bakmakla yükümlü olduğumuz ailemizden önce ülkemizi düşünürüz. Ülkenin hiçbir zaman geriye gitmesini aklımızın ucundan geçirmeyiz. Allah korusun öyle bir durumda hep beraber batacağımızı bir geminin içinde olduğumuzu biliyoruz. Banka kredilerinde işlem masrafları, faiz oranları ile temerrüt faizlerinin düşürülmesi için destek istiyoruz. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın kiralanan işyerlerinde uygulanan yüzde 20 stopaj oranın düşürülmesini, bekliyoruz. UKOME’de de söz sahibi olmak istiyoruz”dedi.

Milletvekili Ünüvar ise her kesin,her kesimin farklı sorunları olduğunu, bunların tamamının olması da bir kısmının çözülme şansı olduğunu, bunu başarmak için de zamanı ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Kanunların, yasaların vatandaşın mutluluğu için çıkarıldığını, valinin de, belediye başkanının da, birlik ve alt oda başkanı ile  esnafın da hukuk ve kurallara uyması gerektiğini ifade eden Ünüvar, “Hükümetimizin piyasayı, esnafımızı, sanayicimizi canlandırmak, toplum huzurunu artırmak, küresel krizden en az olumsuz etkiyle çıkmak adına aldığı bir dizi tedbirler var. Buradaki her esnafın arkasında yüzler, binler var. Bunu önemsiyoruz. Ancak vatandaşa hizmet ederken, bazen birtakım insanların fedakarlık yapması lazım. Bu bazen esnaf, bazen belediye, bazen devlet olur. Ama yapılacak her işte hukuka, mantığa, o şehrin planına uygun, akli bir uygulamalar olmalıdır. Hukuk ve kurallar hepimizi bağlar. Aksama varsa, bunu güzel bir not ile ilin yöneticilerine aktarmak gerek. Biz de TBMM’deki bir milletvekili kardeşiniz olarak elimizden ne geliyorsa yaparız. Sorunlara akli çözümler bulmak hepimizin görevi. Problemleriniz için rapor verin, ilgili bakanlıklarla görüşelim, çözüm arayalım.İnşallah yüzünüzde bir tebessüm oluşturacak sonuçlar alırız.