AESOB'TA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEME EĞİTİMİNDE 2.ETAP BAŞLADI

    KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİ DESTEKLEME 2.ETAP EĞİTİMLERİ AESOB’TA BAŞLADI  

    AB PROJE EĞİTMENİ DR.ESMERAY YOĞUN ERÇEN:

    “EĞİTİMLE KADINLARIMIZIN ÖZGÜVEN VE İŞ FİKİRLERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ”

     ADANA - Kadınları girişimci olabilmeleri için gereken bilgi ve becerilerle donatmak üzere hazırlanan Kadın Girişimciliğini Destekleme Eğitimleri’nin 2.etabı Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Eğitim ve Hizmet Binası’nda başladı.  

    AESOB Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda AB Proje Koordinatörü Belda Yeşil, Proje Asistanı Sema Kartalmış ve Proje Eğitmeni Dr.Esmeray Yoğun Erçen nezaretinde gerçekleştirilen 10’ar günlük eğitim toplantılarının ikincisi, girişimci adayı kadınların ev ve iş durumlarına uygun olarak sabah ve öğleden sonra iki ayrı grup halinde yapılıyor.

   Proje Eğitmeni Dr.Erçen, 50 kişilik ilk iki grubu 10 günü eğitim, 5 günü de danışmanlık üzerine olmak 15 günlük eğitime tabi tutarak mezun ettiklerini, ikinci grupta da yaklaşık 50 kişiye benzer eğitim programını uygulayacaklarını, diğer meslek gruplarından ayrı olarak yeni grupta bir emekli öğretmen, bir kuaför, bir emlakcı gibi farklı sektörlerden de girişimci adaylarının bulunduğunu belirtti. Dr.Erçen, “Bu grupta da çok genç ve ileri yaşta girişimci adaylarımız var. Aralarında iki de erkek adayımız bulunuyor. Aynı şekilde projeyi devam ettireceğiz. Bu programda 23 Mayıs’ta sona erecek. Burada da önce özgüven geliştirme, planlama, iş fikri nasıl seçilir, iş fikri rasyonel nasıl değerlendirilir, iş fikrinin eleştirisi nasıl yapılır. Piyasada iş nasıl kurulur kısmına geçtiğimizde bunun yasal kısmı, nereden, hangi belgeleri almak gerekir. Hangi tip mükellefiyetle işe başlamak daha doğru olur. İşyerimi nasıl seçer, ürünümü nasıl belirlerim, fiyatımı nasıl tespit ederim, kime nasıl satacağım, hangi reklam araçlarını kullanacağım gibi iş kurmaya yönelik bütün soruları cevaplayacağız. Kendi iş gruplarına özel de onları detaylandıracağız”dedi.

   Dr.Erçen, girişimci kadınlara kredi sağlanması konusunda kaymakamlık, valilik, özel bankaların girişimci kadınlarına yönelik özel uygulamaları olduğunu, buradan sertifika alınması halinde de kredi başvurusunda bulunabileceğini kaydetti.

    Proje Direktörü Belda Yeşil de, girişimci adaylarının yağmura rağmen AESOB’a gelerek eğitimlere katılmasından büyük mutluluk ve sevinç duyduğunu belirtirken, “Eğitimlerimize üstün katılımlarla devam ediyoruz. Bu da bizim çalışma şevkimizi artırıyor. Biz da girişimci adaylarımıza yeni kredi ve satış yerleri bulabilmek için özel ve resmi kurumlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz”diye konuştu.

   Avrupa Birliği’nin finansal destek sağladığı  4.5 miyon Avro’luk Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri (ESOB’lar) tarafından 25 ilde Temmuz 2007’den bu yana uygulanıyor ve Kasım 2008’e kadar devam edecek.  Proje kapsamında, 2008 yılının sonuna kadar, Türkiye çapında 4 bin 500 kadının bu hizmetlerden yararlanması bekleniyor.