AESOB BAŞKANI BARIŞIK'TAN, GENEL SEKRETERLERE ÖĞÜTLER "İÇİNİZDEKİ İNSAN SEVGİSİ VE KİBARLIĞI ORTAYA ÇIKARIN"

 

AESOB'TA GENEL SEKRETERLER EĞİTİM SEMİNERİ

BİRLİK BAŞKANI BARIŞIK'TAN GENEL SEKRETERLERE ÖĞÜTLER

“5362 SAYILI KANUNU MUTLAKA ÇOK İYİ ÖĞRENİN”

“VATANDAŞLARLA MÜNASEBETİNİZ AĞBİ, KARDEŞ, EVLAT GİBİ OLSUN”

“KARŞINIZA GELEN ÜYELERE 'AĞBİ' DEĞİL 'BEYEFENDİ' DİYE HİTAP EDİN”

“AİDAT ÖDEYEN ESNAFA, 'HEM PARA VERİYOR, HEM AZAR İŞİTİYORUZ' DEDİRTMEYİN”

“İÇİNİZDEKİ İNSAN SEVGİSİ VE KİBARLIĞI ORTAYA ÇIKARIN”ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, “AESOB 2008 Yılı Bilgilendirme ve Eğitim Semineri”'ne katılan oda başkan ve genel sekreterlerine birbirinden değerli nasihatlarda bulundu.

AESOB Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde İl ve ilçelerden gelen bağlı oda başkanları, genel sekreterleri ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Hukuk Sorumlusu Avukat Elif Güliz Bayram, Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı Adana Proje Başkanı Elif Alper Delice de hazır bulundu.

Açılışta konuşan Birlik Başkanı Kazım Barışık, seminerin oda başkan ve genel sekreterlerini bilgilendirmek amacıyla düzenlendiğine işaret ederken, özellikle de 507 Sayılı Yasa ile değişen 5362 Sayılı Yasa'yı çok iyi öğrenmelerini istedi. Oda başkanlarının, kendi özel işleri de bulunması nedeniyle her şeyi bilmek durumunda olmadığını, genel sekreterlerin de bu amaçla görevlendirildiğine dikkat çeken Başkan Barışık, “Genel sekreterler, odayla ilgili yaptıkları her türlü faaliyetler ve attıkları imzalardan sorumludur. Oda başkanlarının yaptığı yanlışa uyarlarsa, yarın mahkemeye çıktıklarında hesabını veremezler. Bunun sıkıntısını ben Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetimi'nde yer aldığım 1984 yılında çok çektim. Allah da biliyor ki, suçsuz olduğumuz bir konuda genel sekreter de dahil aylarca yargılandık, ama temyizde çok şükür aklandık. Yoksa genel sekreter dahil hepimiz yanmıştık. İşin içinde kasıt mı vardı, onu da Allah'a havale ediyorum”dedi.

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve AESOB Başkanılığı döneminde, Türkiye'de hiçbir başkanın üzerine gelinmediği kadar kendisinin üzerine gelindiğini de belirten Barışık, “Aksini ispat etsinler, istifa ederim. Hangi iktidar geldi, Kazım Barışık'ın üstüne geldi. Benim çocuğum yaşımdakileri makamıma oturttular. Allah korusun mahkemede ceza alırsanız, bütün çocuklarınıza, torunlarınıza kadar sirayet eder. Yarın onlar kamu kurumuna girmek ister, siyasete girmek isterse hemen yüzüne vururlar. Nenesi, dedesi yapmış demezler. Sinek küçük ama mide bulandırır”diye konuştu.

Yasa gereği bu toplantıları yapmak zorunda olduklarını, bu amaçla da Ankara'dan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'na (TESK) talepte bulunarak, Hukuk Sorumlusu Avukat Elif Güliz Bayram'ı da seminere getirdiklerini ifade eden Barışık, sözlerine şöyle tamamladı:

“Hepimiz insanız. Bir anne babadan dünyaya gelmişiz. Bu teşkilat olduğu için ben karşınızdayım. Buradan herkes ekmek yiyor. Yönetici olarak kanunun verdiği haktan biz de yararlanıyoruz. Onun için lütfen vatandaşlarla münasebetiniz ağbi – kardeş – evlat gibi olmalı. Zaman zaman bana şikayetler geliyor. Lütfen, üyelerimize vatandaş gibi davranın. Kimseye 'ağbi' değil, 'beyefendi' diye hitap edin. Sinirlendirmeden, sakin sakin hareket edin. Size aidat ödeyen vatandaş 'hem para veriyoruz, hem azar işitiyoruz' demesin. Gelen şikayetçi, giden şikayetçi olursa nereye kadar tahammül ederseniz. Hangi başkan sabreder. Benim sizlerden istediğim, beklediğim vatandaşlar odanızdan çıkarken, “Helal olsun. Bu genel sekreter ne kadar güzel, iyi insanmış”derse, bundan ben dahil herkes gururlanır, mutlu olur. Ama “Bu insan bile olamaz. Para veriyoruz, insan gibi muamele göremiyoruz”derse hepimiz için utanç olur.

Hepinizin yüreğinde insanlık sevgisi, kibarlık vardır. Bunu ortaya çıkarın. Kazanan siz olursunuz. İnsanların ekmeğiyle oynamak kolay değil. Biz bunu tercih etmeyiz. Bizim size, sizin de işe ihtiyacınız var. Onun için çalışalım, çalışalım, çalışalım. Hepinizi aynı değerde bir ağbi, amca, kardeş gibi sevdiğimizi de bilesiniz. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum”

Barışık, konuşmasından sonra genel sekreterlerin daha rahat soru sorabilmesi için oda başkanlarının salondan ayrılmasını istedi. TESK Hukuk Sorumlusu Avukat Elif Güliz Bayram da, 5362 Sayılı Meslek Kuruluşları Kanunu, resmi yazışmalarla ilgili bilgi sunumu yaptıktan sonra AESOB Genel Sekreteri Ebru Çiğdem ve Genel Sekreter Vekili Sema Kartalmış'la birlikte soruları cevaplandırdı.

Seminere katılan genel sekreterler, genellikle üyelerle aidat ödemeleri ve fiyat tarifeleri konusunda sıkıntıya düştüklerini dile getirerek, çözüm istediler.

Oda başkan ve genel sekreterleri seminer sonrası AESOB Yemekhanesi'ndeki Ahi Evran Sofrası'nda bir araya gelerek öğle yemeği yediler.