ADANALI ESNAFLAR YAVRUVATAN'DA

ADANALI ESNAFLAR, YAVRUVATAN'DA

 

TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK İLE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ VE ODA BAŞKANLARI, KOSGEB DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞEN SEYAHATTTE, KKTC CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKANI, BAKANLARI İLE SANAYİ, TİCARET ODASI, ESNAF ODASI BAŞKANI İLE ESNAFLARINI ZİYARET EDEREK, İKİ ÜLKE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK TEMASLARDA BULUNDULAR.

 

 

 

BAŞKAN BARIŞIK:

"KKTC ESNAFI İLE İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK"

 

"ANAVATAN – YAVRUVATAN ESNAFI KENETLENECEK"

 

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Yönetim Kurulu Üyeleri ile Birliğe bağlı esnaf odası başkanları, Türkiye'de "2011 KKTC Yılı" ilan edilmesi nedeniyle KOSGEB desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapılan seyahatte, protokol ve esnaf ziyaretleriyle iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik temaslarda bulundular.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık başkanlığında gerçekleşen Yavruvatan ziyaretinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, KKTC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ile esnafları ziyaret ederek, işbirliği ve güç birliği konusunda görüş alışverişi yaparken, karşılıklı hediye takdimi de yapıldı.

 

KKTC Tarım ve Orman Eski Bakanı Kenan Akın ile KKTC Esnaf ve Sanatkârlar Merkez Birliği Genel Başkanı İsmail Kemal Altuncuoğlu, Avusturya Türk Kökenli Milletvekili Efgani Dönmez'de Birlik Başkanı Barışık ve oda başkanlarının kaldığı tesislere gelerek, görüşmelerde bulundular.

 

Adana heyetinin ilk ziyaret ettiği KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, zanaatkârların her ülkenin temel taşları olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) ile Adana Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği'nin işbirliği yapmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

 

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga'nın da bulunduğu ziyarette, yıllardır Türkiye ile ilişkileri sıcak bir hale taşıma gayreti içerisinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Barış Harekâtı ile Kıbrıs Türk halkı olarak huzura ve güvene kavuştuklarını belirtti. Ekonomik sorunların her ülkede olduğunu dile getiren Eroğlu, "Ekonomik sorunları bahane ederek kendi devletinden vazgeçen bir halk görmedik" dedi.

 

Birlik Başkanı Kazım Barışık da,  KKTC ve Adana'daki esnaf ve sanatkârların tanışarak karşılıklı işbirliğini daha ileriye götüreceklerini ve KKTC'ye faydalı olabileceklerini belirtirken,  işbirliğine yönelik yasal eksiklikler için Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun da yardımcı olmasını istedi.  Esnaf ve sanatkârların devletinden iş ve aş istemediğini, temel isteklerinin kuralların belirlenmesi olduğuna dikkat çeken Barışık, "Ahi Evran" felsefesinin Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma'ya önem verdiğini ifade ederek, esnafların bu felsefeyi uygulayabilen kişiler olduğunu vurguladı.

 

KKTC Başbakanı İrsen Küçük de,  Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği heyetini Başbakanlık Şeref Salonu'nda kabul ederken,  ziyarette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da hazır bulundu.
Başbakan Küçük, Adana'dan gelen esnaf ve sanatkârların deneyimlerinden KKTC'de gelişmekte olan küçük esnaf ve zanaatkârların yararlanmasından, yapılan çalışmalara yön verilmesinden memnuniyet duyacaklarını belirtti.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de, esnaf ve zanaatkârların ülke ekonomisinin can damarı olduğunu belirtirken,"Sizleri her zaman canlı tutmamız gerektiğinin bilincindeyiz" diye konuştu.

 

Barışık başkanlığındaki Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği heyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'u da ziyaret etti. Barışık kabulde, iki ülke esnaf odaları arasında işbirliği olanaklarının araştırılması ve Türkiye ile KKTC'de yapılabilecek icraatları görüşmek için adada bulunduklarını ifade ederken, Bakan Atun da, ziyaret için Adana heyetine teşekkür ederek, gerek Türkiye gerekse KKTC'deki esnaf örgütlerinin kişisel menfaatleri bir kenara bırakarak toplum ve ülke menfaatlerini önde tutmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, KKTC Sanayi ve Ticaret Odaları ile Esnaf Odaları'nı ziyaretinde de iki ülke arasındaki işbirliği ve güç birliğinin önemine dikkat çekerken, "Ziyaret ve görüşmelerimiz, umuyor ve inanıyorum ki, iki ülke insanı ve esnafları arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da kenetlenip, güçlendirecek, işbirliğimizi daha da artacaktır" dedi.

 

Barışık, uydu yayını yapan KKTC Televizyonu Kanal T'nin akşam 19.30'daki canlı yayınına da katılarak, Mahmut Doğan'ın Adana, Ahilik ve Esnafa yönelik sorularını cevapladı.

 

Program kapsamında oda başkanlarına tesislerde eğitim semineri verildi. Başkan Barışık, KKTC'ye KOSGEB desteğiyle tatile değil iş gezisi ve eğitim amaçlı geldiklerini belirtirken, "Bizler ülkemizin omurgası, sigortası, dinamosu yani her şeyiyiz. Benim için hepiniz eşdeğerdesiniz. Bu ziyaret elbette meyvelerini verecek. Faydasını da hem Yavruvatan, hem Anavatan'daki esnaf ve sanatkârlarımız görecek"şeklinde konuştu.  Seminerde, ESOB Hukuk Müşaviri Av. Mustafa Çinkılıç da, "Hukuk ve Şiddet" üzerine konuşma yaptı.

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO), Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) kayıtlı hizmet ve imalat sektöründeki işletmeler ile Adana Esnaf ve Sanatkârlar Birliği'ne kayıtlı hizmet/imalat sektöründeki kayıtlı işletmelerin eşleştirilmesi suretiyle ikili görüşmeler yapıldı. İşletmeler karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak iki ülke arasındaki işbirliği ve güç birliğinin sağlanarak ithalat/ihracat artırılması olanakları değerlendirildi.

 

Adana heyeti,  tur rehberleriyle Kıbrıs'taki tarihi ve turistik yerleri de gezerek bilgilendirildi.