ADANA MİNİBÜSÇÜLER ODASI’NDAN GÜZERGAH TEPKİSİ

ODA BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK:

“GÜZERGAH TANZİMİNDE ADALETLİ DAVRANILSIN

“HAKKANİYET SAĞLANMAZSA KONTAK KAPATIRIZ”

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (Adana ESOB) bağlı Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Adana şehir merkezinde son günlerde yaşanan güzergah karmaşasına son verilerek, adaletli bir çözüm getirilmesini istedi.

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası’nda Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantıda, medya mensuplarına açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Sözütek, bir özel halk otobüsü kooperatifi başkanı olan Veli Can Durak’ın, yeni güzergahlar konusundaki beyanatlarıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi’ni yönlendirmeye çalıştığını belirterek, bunun esnaflar orasında olumsuz sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

Şehir içi toplu taşıma araçlarının güzergahları konusunda, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) dışında kimsenin söz sahibi olmadığına işaret eden Başkan Sözütek, kooperatif başkanlarının esnafların sıkıntıları dışındaki konularda açıklamada bulunmasının doğru olmadığını belirtti.

Geçmiş dönemde de özel halk otobüslerine yönelik kayırmacı tavırlar sergilendiğini, 371 olan otobüs sayısının 418’e yükseltildiğine işaret eden Sözütek, “Bizim dolmuş sayımız yıllardır 1085’dir, değişmemiştir. Ama özel halk otobüslerine toplu taşımacılık altın tepsi içinde sunulmuştur. Üstelik, 23 yıldır kendi esnafları, ‘Dolmuşlar kalkacak’ diyerek uyutulmuş, kandırılmıştır. 23 yılda ne değişti, doğru dürüst para mı kazandılar. Herkes bankalara ipotekli, rehinli çalışıyor. Bu krizde, bir de güzergah sorunu çıkarılması gerginliği tırmandırıcıdır. 9 yıl önce verildiği iddia edilen güzergahları bugün kullanmaya çalışıyorlar. Adana büyüdü, tabiki güzergah verilecek. Ama bu bir hakkaniyet içerisinde, adaletli olmalıdır. Bizim muhatabımız Büyükşehir belediyesidir. Biz onlardan daha fazla güzergah bedeli (Bin 800 TL) veriyoruz. Bunlara bu güzellik niye ? Onlar da bizim kardeşimiz, fakat 2 – 3 kişi çıkıyor, huzur bozuyor. Birileri yatay – dikey geçişleri ele alarak bu işi yönlendirmeye devam ederse, yeminle söylüyorum kontak kapatırız. Sonucu ne olursa olsun, bunu yaparız”dedi.

Adana’da yaşanan trafik karmaşasının midibüslerin, otobüslere dönüştürülmesinden kaynaklandığını, belediyenin minibüsçülere de en azından 16 oturur, 6 ayakta yolcu hakkı vermesi gerektiğini de ifade eden Sözütek, “Toplu taşımada temel hak, yolcuların oturarak seyahat etmesidir. AB’de de ayakta yolcu yok. Ama belediye otobüsü ile özel halk otobüsünde var. İyi de onların taşıdığı 10.sınıf vatandaş, bizim taşıdığımız 1.sınıf vatandaş mı ?  Ben sayın Valimden kesinlikle ayakta yolcu taşınmaması ve alınmamasını iç in gerekenin yapılmasını arz ediyorum. Eğer onlar alıyorsa biz de alacağız, ceza mı yazılıyor, yazılsın. Ama bu cezaların sonucu da çok farklı boyutlara gider. Yapılanlar, ne adalete, ne insanlığa, ne İslama, ne de kanun ve yasaya sığmaz. Kanunlar önünde herkes eşittir. Ben bu hakkımı Adana halkı için istiyorum. Adana halkı için yeni ve klimalı araçlar istiyorum. Sayın Veli Can Durak ekmeğimizi elimizden almıştır, almaya da devam ediyor. Buranın bir Büyükşehir belediye başkanı var, UKOME var. Bizim tek geçim kaynağımız dolmuşçuluk. Bağladığımız paranın karşılığını da alamıyoruz”şeklinde konuştu.