ADANA ESOB'TA TRAFİK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

 

ADANA ESOB'TA TRAFİK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

CEZA PUANLARI YÜKSELDİ, EHLİYETLER ELDEN GİTTİ


TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRÜ AHMET AKPINAR'DAN, TOPLU TAŞIMACI ESNAFINA KURAL UYARISI

“TRAFİKTE ÖRNEK KENT OLMAK İSTİYORUZ”


ADANA – Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle hata yapan sürücülere uygulanacak ceza puanlarının artırılmasıyla birlikte ehliyetlerine el konulan sürücü sayısında da patlama oldu.

Adana şehir merkezinde hizmet veren toplu taşımacı esnafına yönelik uygulamalarda, 2010 yılının ilk 5 ayında 438 sürücünün ehliyetine el konuldu.


Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Ahmet Akpınar, şehir merkezinde hizmet veren toplu taşımacıların bağlı bulunduğu esnaf odaları, dolmuş ve otobüs kooperatif başkanları ve taşımacı esnafı ile biraraya gelerek yaptığı Trafikte Toplu Taşımacılık Değerlendirme Toplantısı'nda, 2009 yılı ve 2010 yılı ilk 5 ayında elde edilen istatistiki rakamları da açıkladı.


Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Eğitim ve Hizmet Binası Ahi Evran Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Birlik Başkan Vekili ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Adana Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adana Kamyoncular ve Kamyonetçiler Esnaf Odası Başkanı Kadir Barışık ile özel halk otobüsü ve minibüs kooperatifleri başkanları, toplu taşımacı esnafları katıldı.


Trafik Denetleme Şube Müdürü Ahmet Akpınar, şehirde daha güvenli trafik ortamı oluşturmayı amaçlayan değerlendirme toplantılarının ikincisini ESOB'ta düzenliyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederken, toplu taşımacı esnafına da bir kurallara uymaları konusunda dizi uyarılarda bulundu.

Şehir içinde toplu taşıma aracı kullanan sürücülerin kılık – kıyafetlerinin düzgün olmasını, trafiği aksatacak şekilde yavaş seyretme ya da yolcu kapma adına tehlike arzedecek şekilde hızlı gitmemelerini isteyen Şube Müdürü Akpınar, geçen yıl bir yolcu minibüsünün sulama kanalına düşmesi ve bir vatandaşın can vermesiyle sonuçlanan kazanın da unutulmaması gerektiğini söyledi.

2009 yılında en çok ihlal edilen trafik kurallarını da sıralayan Akpınar, 2 bin 837 dolmuşçunun fazla yolcu, 2 bin 379 dolmuşçunun da hatalı indirme – bindirme, 835'nin de gereksiz klakson çalma, 581'inin de kırmızı ışıkta geçme yüzünden ceza aldığını belirtti.

Aynı dönemde özel halk otobüsçülerden 991'inin fazla yolcu alma, 251'nin trafik güvenliği ve düzenine uymama, 247'sinin de kırmızı ışık ihlali yüzünden ceza aldığına işaret eden Akpınar, cezalar nedeniyle 100 puana ulaşan 665 sürücünün de ehliyetine el konulduğunu ifade etti.

2010 yılı ilk 5 ayında toplu taşıma araçlarının trafik kazalarına karışma sayılarını da açıklayan Akpınar, 2009 yılında minibüs kazalarında 2, otobüs kazalarında 1 vatandaş hayatını kaybederken, 2010 yılı ilk 5 ayında sadece bir minibüs kazasında bir vatandaşın can verdiğini, 2009'da toplu taşıma araçlarında yaşanan kazalarda 328, 2010 ilk 5 ayında ise 64 vatandaşın yaralandığını kaydetti.

Ceza puanlarının artmasıyla 2010 yılı ilk 5 ayında da 438 sürücünün ehliyetine geçici süreyle el konulduğunu anlatan Akpınar, “Bizim amacımız, şehirde güvenli trafik ortamını oluşturmak, örnek kent olmaktır. Plakamızda 01'i taşıyorsak, her konuda 1 numara olmalıyız. Sizlerden de bu konuda duyarlılık bekliyoruz.Şehrin her tarafında denetim, polis olmayabilir. Kurallara uyun, trafik polisi kafanızda olsun. Yolcularınıza saygılı olun, vatandaşın gönlünde de hak ettiğiniz yerde olun”dedi.

Birlik Başkan Vekili ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek de, ESOB ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık'ın, Valilik'teki bir toplantı nedeniyle aralarında bulunamadığını ve katılımcılara başarılar dilediğini belirtirken, toplu taşımacı esnafının da insana hizmet noktasında, kurallara uymayı görev bilmesini istedi, Şube Müdürü Akpınar'dan minibüs ve otobüslerdeki CD ve kasetçalarların kaldırılması için ek süre talebinde bulundu ve kabul gördü. Sözütek, belediye otobüslerinin de minibüs ve özel halk otobüsleri gibi sıkı denetime tabi tutulmasını istedi.

Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Uslu ise, uydu takip sisteminin kurulması ile araçların daha sıkı takip edileceğini belirtirken, benzer toplantıların daha sık yapılmasıyla esnafların daha iyi bilgilendirileceğini ve hataların en aza indirileceğini ifade etti.--