ADANA ESOB, KTEZO İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI...

ADANA ESOB, KTEZO İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI...

 

BÖLGESEL ZİYARET KAPSAMINDA ADANA ESOB'A DA GELEN KTEZO BAŞKANI MAHMUT KANBER VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, BİRLİK BAŞKANI NİHAT SÖZÜTEK İLE MESLEKİ DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPTILAR

 

ADANA - KKTC'de bulunan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanatkarlar Odası (KTEZO) ile Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) arasında, esnaf ve sanatkarların mesleki dayanışmasını güçlendirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

 

Bölgesel ziyaret kapsamında Mersin ve Hatay'dan sonra Adana'ya da gelen Kıbrıs Türk Esnaf Ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Başkanı Mahmut Kanber, Asbaşkanı Mehmet Ali Ardıç, Yönetim Kurulu Üyesi Salih Ulaş, Meclis Üyesi Cemal Akkunt, Genel Sekreter Yardımcısı Eda Hançer Akkor, Üyelik Hizmetleri Sorumlusu Zalihe Mevsimler,  Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek'i makamında ziyaret ettiler.

 

ESOB Başkan Vekili, Adana Yağlı Boyacılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Göktaş, Adana Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Hacı Emin Ünal, ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış'ın da bulunduğu ziyarette, KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, çalışmaları hakkında bilgi verirken, programları kapsamında Mersin ESOB ile Hatay ESOB'u ziyaret ederek, işbirliği protokolü de imzaladıklarını söyledi.

 

KKTC'deki esnaf yapılanması ile Türkiye'deki yapılanmanın farklılıkları bulunduğunu, kendilerinde odaların birlik, birliğin de oda olarak anıldığını ifade eden Başkan Kanber, kooperatiflerin de esnaf yapılanmasının içinde yer aldığını, ancak yeni süreçte KTEZO bünyesindeki koopları Adana ya da Mersin üzerinden kayıt yaptırarak TESKOMB üyesi haline getireceklerini, bu süreçte de yavruvatanda bulunan esnaf ve sanatkarların da daha fazla kredi kullanma imkanı bulabileceklerine inandığını söyledi.

 

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek de, KTEZO yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, özellikle 1974 Barış Harekatı'ndan sonra KKTC ile daha yakın ilişki sürecinin başladığını ve yavruvatanı, anavatanın bir parçası olarak gördüklerini ifade ederek, "Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan vatandaşlarımızı da, esnaf ve sanatkarlarımız da kendimizden görüyoruz. Bu manada KKTC için elimizden ne geliyorsa destek vermeye hazırız. Bizim için yurt ve vatan sevgisi her şeyden önemlidir. Vatanımız için gerektiğinde canımızı bile veririz"dedi.

 

Başkana Sözütek, KTEZO Başkanı Kanber'e, Kıbrıs'taki esnafların ve ekonominin durumu hakkında da bilgi alırken, özellikle toplu taşımada daha güçlü bir yapılanmanın ileride doğacak sorunları azaltacağını belirtti.  Sözütek, Suriyeli mülteciler konusunda da bilgi aldı. Başkan Kanber, KKTC'nin, halen resmi müracaat sonucu 300 mülteciyi kabul ettiklerini, toplamda ise 3 bin mültecinin kabulü konusunda derneklerin hedef belirlediğini ifade etti.

 

Daha sonra Başkan Nihat Sözütek ile KTEZO Başkan Mahmut Kanber, Adana ile KKTC'deki esnaf kuruluşları arasındaki kurumsal iletişimi geliştirerek,  sertifikasyon sistemi, esnaf örgütlenmesi konularında çalışmalar yürütmek, ayrıca her iki kurumun üyelerinin mesleki gelişimlerini sağlamak, deneyimlerini paylaşarak, işbirliği alanlarını geliştirmeyi hedefleyen protokolü imzaladılar.

 

İmza töreni sonrası Başkan Sözütek ve Kanber birbirlerini kucaklayarak anlaşmayı kutladılar. Başkan Kanber,  KKTC'den getirilen plaket ve hediyeleri de Sözütek'e takdim etti.