ADANA ESOB’TA SOSYAL GÜVENLİK TOPLANTISI

ADANA ESOB’TA SOSYAL GÜVENLİK TOPLANTISI

 ESNAFLARA, 5510 SAYILI KANUN’LA GELEN SOSYAL GÜVENLİK REFORMU ANLATILDI SGK ŞUBE MÜDÜRÜ NAİM YEŞİLOĞLU: “YEŞİL KART, ‘İHTİYACI OLANA VERİLSİN’ DİYE ÇIKARILDI

ADANA – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık’ı ziyaret eden eden Sosyal Güvenlik Kurumu Yetkilileri, esnaflara 5510 Sayılı Yasa ile ortaya çıkan Sosyal Güvenlik Reformu’nu anlatarak, sorularını cevapladılar.

ESOB Eğitim ve Hizmet Binası’ndaki Ahi Evran Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen SGK Bilgilendirme Toplantısı’na Birlik Başkanı Barışık, Başkan Vekilleri Mustafa Avşar ve Aydın Hür ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birliğe bağlı esnaf odası başkanları ve genel sekreterleri katıldı.

SGK Çukurova Merkez Müdürlüğü Sigortalama İşlemlerinden Sorumlu Şube Müdürü Naim Yeşiloğlu idaresindeki toplantıda SGK Seyhan Merkez Müdürlüğü Prim Tahakkuk Şefi Sinan Zencir, SGK Çukurova Merkez Müdürlüğü Sigortalama Servis Şefi Aysen Esen ile SGK Çukurova Merkez Müdürlüğü Sağlık Karnesi Yetkilisi Ahmet Çakır da hazır bulundu.

Esnaf ve sanatkarların sorularının da yanıtlandığı toplantıda konuşan Şube Müdürü Yeşiloğlu,  1 Ekim 2008 itibariyle yürürlüğe giren 5510 Sayılı Yasa’nın getirdiği yeniliklerden bahsederken, kanun sayesinde SSK, Bağ-Kur ve Emniyet Sandığı gibi 3 büyük kurumun birleştirilecek tek çatı altında toplandığını, birçok sorunun da daha kolay çözülür hale getirildiğini söyledi.

Yeni kanunla, vergiden muaf esnafların sigortalı sayıldıklarına da işaret eden Şube Müdürü Yeşiloğlu, bu durumun ilgili oda tarafından sicil kaydı yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde SGK’ya bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Yasayla askerlik ve yurt dışı borçlanmalarının devam ettiğini, askerlik borçlanmalarına talebe göre  tam süre yerine 6 –9 – 12 ay gibi sürelerle de prim yatırma imkanı sağlandığını ifade eden Yeşiloğlu, esnaf ve vatandaşların sık sık şikayette bulundukları Yeşil Kart’a da 2010 yılından itibaren yeni düzenlemeler getirileceğini bildirdi. 

 Yeşil Kart’a sıkı denetimler yapılarak,  aile fertlerinin toplam gelir  durumları incelenerek, hak sahiplerinden 25 TL’den az olmamak üzere ödeme alacaklarını belirten Yeşiloğlu, “Yeşil Kart, ihtiyacı olana verilsin diye çıkarıldı. Maalesef suistimaller oluyor. Ama yeni süreçte bunların da üstesinden geleceğiz”dedi.

Ülkedeki kayıt dışılığın önlenmesi için herkese görev ve sorumluluklar düştüğünü de anlatan Şube Müdürü Naim Yeşiloğlu, AB’de 5 çalışan 1 emekli maaşını karşılarken, Türkiye’de 1.8 çalışanın 1 emekliye bakmak durumunda kaldığına işaret ederek, “Bunun çözümü de, kayıt dışı çalışanları kayıt altına almaktan geçiyor. Bu yüzden, sigortasız çalışanların SGK’ya ihbar edilmesi şart. Çalışanlar da, kendilerine Alo 170’e ihbar ederek kayıt altına aldırabilir ve geleceğini kurtarmak adına başlangıç yapabilir.

Yeşiloğlu, işyerinde geçirdiği kaza sonrası sol kolu tutmayan oto lastik tamircisi Hasan Yılmaz’ın “Malulen emekli olamıyorum” şikayeti üzerine, “Bir yanlışlık olabilir. Siz yeniden başvuruda bulunun. Gerekeni yaparız” diyerek yardım sözü verdi.

Birlik Başkanı Kazım Barışık, SGK İl Müdürlüğü Yetkilileri ile toplantıya katılan Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, Birliğe bağlı esnaf odası başkan ve genel sekreterlerine teşekkür etti.